آمار مقایسه ای نشر کتاب در آبان ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶/ افزایش ۱۷درصدی تعداد کتاب های کودک و نوجوان

 در آبان ۱۳۹۶، تعداد ۸هزار و ۲۷۷ عنوان کتاب منتشر شده است، ۹۷۷ عنوان از این تعداد در حوزه کودک و نوجوان منتشر شده که در مقایسه با آبان ماه سال گذشته رشدی ۱۷ درصدی را تجربه کرده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، در آبان ماه سال ۹۶ تعداد ۸هزار و ۲۷۷ عنوان کتاب منتشر شده که در مقایسه با ۷هزار و ۸۵۱ عنوان کتاب منتشر شده در زمان مشابه سال گذشته رشد ۵درصدی را تجربه کرده است و کتاب های عمومی در بازه زمانی مورد بررسی  با کاهش ۵ درصدی رو به رو شده است.

بر اساس آمار، میانگین قیمت هر کتاب در آبان ماه سال گذشته ۱۵هزار و ۸۲۳تومان بوده که این مبلغ در آبان ماه سال جاری با افزایش ۲۶درصدی به ۱۹هزار و ۸۹۹تومان رسیده است.

آمار مقایسه ای نشر کتاب در تهران و شهرستان در آبان ماه ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ نشان می دهد که انتشار کتاب در تهران با ۶هزار و ۴۸۵ عنوان، نسبت به آبان سال گذشته با تغییر هفت درصدی روبه رو شده است. این در حالی است که در تعداد عناوین کتاب های منتشر شده در شهرستان ها در بازه زمانی مورد بررسی تغییری ایجاد نشده است.

تعداد کتاب های منتشر شده در آبان ماه سال گذشته از سوی هزار و ۵۴۹پدیدآور زن راهی بازار نشر شده اند که این تعداد در آبان ماه سال جاری کاهش ۲درصدی داشته است. همچنین ۴هزار و ۹۵۹پدیدآور مرد در آبان ماه سال گذشته اقدام به انتشار کتاب کرده اند که این میزان نیز در آبان ماه سال ۱۳۹۶ با کاهش ۹درصدی مواجه شده است.

بیشترین کتاب های منتشر شده در آبان ماه سال جاری به کتاب های کمک درسی اختصاص دارد و  موضوعات علوم عملی و ادبیات هر دو با هزار و ۱۰۳عنوان در جایگاه دوم و  حوزه کودک و نوجوان با ۹۷۷ عنوان در جایگاه سوم بیشترین عناوین کتاب های منتشر شده این ماه  هستند.

در آبان ماه سال جاری در حوزه کتاب های کمک درسی هزار و ۹۳۵ عنوان کتاب منتشر شده است که از این تعداد هزار و ۹۲۷ عنوان تالیف و تنها ۸عنوان ترجمه شده اند و ۴۰۸عنوان چاپ اول و هزار و۵۲۷عنوان بازچاپ هستند.

در آبان ماه سال جاری بیشترین میزان ترجمه به موضوع علوم عملی اختصاص پیدا کرد و موضوعات کودک و نوجوان و ادبیات در رتبه های بعدی قرار گرفتند. شهرستانی ها در آبان ماه امسال در موضوع دین بیشترین آثار را منتشر کردند و موضوع ادبیات و کودک و نوجوان در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

بر اساس آمار نشر کتاب در آبان ماه سال ۱۳۹۶، انتشارات جنگل با ۷۸ عنوان کتاب در صدر پرکارترین ناشران عمومی قرار گرفت که از این تعداد ۴۶ عنوان چاپ اول و ۳۲کتاب بازچاپ هستند.

نشر چشمه با ۶۱ عنوان کتاب در جایگاه دوم و بعد از آن، انتشارات چتر دانش با ۵۰ عنوان کتاب در رتبه سوم قرار گرفت. شرکت انتشارات سوره مهر، شرکت نشر قطره، دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی، موسسه بوستان کتاب، جاودانه، سخنوران و مرکز نشر هاجر  در جایگاه‌های چهارم تا دهم ناشران عمومی پرکار قرار گرفتند.

از جمله ناشران کودک پرکار در آبان ماه سال جاری می‌توان به انتشارت پرتقال، ذکر، قدیانی، هنارس، پیدایش، افق، بین المللی گاج، شهر قلم و عروج اندیشه اشاره کرد.

همچنین، انتشارات خیلی سبز، بین المللی گاج، مبتکران، رهپویان شریف، شرکت انتشارات کانون فرهنگی آموزش، پیشروان، الگو، سمت، کلاغ سپید و مدرسان شریف در فهرست ۱۰ ناشر آموزشی پرکار آبان ماه ۱۳۹۶ قرار گرفته‌اند.

براساس فهرست کتاب‌های منتشر شده در آبان ماه سال جاری، کتاب‌ «دیکته شب کلاس اولی ها: راهنمای اولیا بر اساس کتاب فارسی و کتاب کار فارسی» با ۳۳ هزار نسخه در صدر جدول پرشمارگان‌ترین کتاب‌ها قرار گرفته‌ است و کتاب‌های «بسته مدیریت کلاسی:تابستانه(پایه نهم-دوره اول متوسطه)»، «بسته مدیریت کلاسی: تابستانه(پایه هفتم-دوره اول متوسطه)، «نگاهی به یک دهه تجربه در شورای شهر:آنچه اعضاء شوراهای اسلامی شهر و شهرداران باید بدانند؟)، «پرونده کودک ۵تا ۶ سال»، «پرونده کودک ۳تا۴ سال»، «پرونده کودک ۴تا ۵ سال»، «مکالمات محاوره ای عربی و فارسی (سوال عربیه و فارسیه)، در سفر عتبات عالیه(به همراه تلفظ لاتین)، «ریحانه بهشتی یا فرزند صالح:برنامه اخلاقی، عبادی، پزشکی و تغذیه قبل از بارداری تا پایان شیردهی» و «مجموعه کتاب های آموزش پیش از دبستان ویژه کودکان ۵ تا ۶سال» در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.