اتمام تدوین کتاب های درسی، ۶ استراتژی مهم را کلید زده ایم

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، دکتر حیدر تورانی در اولین جلسه شورای هماهنگی علمی که عصر روز چهارشنبه ۲۰ تیر ماه با دبیری دکتر عظیم محبی برگزار شد، ضمن تشکر از اعضاء و آقای عظیم محبی به سبب پذیرش دبیری این شورا، با اشاره به اتمام تدوین کتاب های درسی هم سو با سند تحول، اظهار کرد: ۶ استراتژی مهم را در جهت ماندگاری کتاب های درسی کلید زده ایم.

وی اضافه کرد: انطباق برنامه های آموزشی با سند برنامه درسی ملی، سیاست چند تالیفی و چند رسانه ای، مرزگستری و توسعه محتواهای الکترونیکی، سبک سازی و چابک سازی برنامه، ماندگار سازی و پایدار سازی کتاب های درسی از جمله اقداماتی است که مورد توجه قرار گرفته است.

دکتر تورانی با انتقاد از طرح هایی که بدون پیوست پژوهشی و مطالعات علمی لازم به مورد اجرا گذاشته شده، اضافه کرد: با توجه به دیر بازده بودن طرح ها در آموزش و پرورش، فرصتی برای آزمون و خطا وجود ندارد. لذا با راه اندازی کمیسیون طرح های خاص مقرر گردید، کلیه طرح ها از این فیلتر (گیت) عبور داده و در صورتی تائید و به مورد اجرا گذاشته شود که حد اقل امتیاز لازم را کسب کرده باشد. 

وی از احصاء ۳۸ اقدام و تقسیم آن بین بخش های مختلف برای اجرا خبر داد و اضافه نمود: منابع و ظرفیت های فراوانی وجود دارد که خوب شناسایی نشده و یا درست مورد استفاده قرار نگرفته و هدر رفته است. لذا برآنیم تا با برنامه ریزی دقیق شرایطی را ایجاد کنیم که از حداقل امکانات حداکثر استفاده بشود.

سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به اقدامات انجام شده در ادوار پیشین، اضافه کرد: ضمن تشکر از مسئولان قبلی باید عرض کنم کارهای بزرگی در گذشته انجام شده ولی ما باید تلاش کنیم کارهای بزرگتری انجام دهیم.

در ادامه این جلسه هریک از اعضاء به ارائه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.