اخطار اتحادیه ناشران به کتابفروشان برای مقابله با توزیع غیرقانونی کتاب

خبرگزاری تسنیم:رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان با اشاره به اطلاعیه‌ این اتحادیه مبنی بر برخورد با توزیع غیرقانونی کتاب‌های ناشران گفت:‌ کتابفروشان باید نسبت به اصل بودن نسخه کتاب اطمینان حاصل کنند‌ وگرنه با فروش نسخه غیرقانونی متخلف شناخته می‌‌شوند.

اخطار اتحادیه ناشران به کتابفروشان برای مقابله با توزیع غیرقانونی کتاب

محمود آموزگار، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ با اشاره به اطلاعیه این اتحادیه برای برخورد با توزیع غیرقانونی کتاب‌های ناشران در تهران گفت:‌ متأسفانه در سال‌های اخیر چاپ غیرقانونی کتاب‌های ناشران بی‌رویه در حال انجام است،‌ چاپ غیرقانونی کتاب‌ها حتی در زمینه کتاب‌هایی که مجوز نشر دارند‌ و با اقبال مخاطب نیز مواجه شده‌اند‌، انجام می‌شود.

وی ادامه داد:‌ چاپ این کتاب‌ها از سوی برخی سودجویان موجب شده تا ناشران دچار ضرر و زیان‌هایی شوند،‌ بنابراین ما با اداره اماکن تهران گفت‌وگوهایی را مطرح کردیم و قرار بر این شده تا ما این موارد را شناسایی کرده و پس از ۲ بار اخطار در صورت توجه نکردن نیروی انتظامی وارد ماجرا شده و برخورد قانونی صورت گیرد.

آموزگار تصریح کرد:‌ هدف از انتشار اطلاعیه نیز آگاه شدن ناشران نسبت به این اقدام اتحادیه و اطلاع‌رسانی از موارد تخلف است. ناشرانی که در این زمینه شکایتی دارند،‌ می‌توانند شکایت خود را در اختیار اتحادیه قرار دهند، تا اتحادیه با همکاری اداره اماکن این موضوع را پیگیری کند.

وی در توضیح بیشتر «چاپ غیرقانونی کتاب» گفت: در بازار کتاب دیده شده است که برخی آثار با همان شناسنامه اصلی ناشر‌ و ظاهر اصلی به صورت غیر قانونی منتشر و توزیع شده است،‌ ما در اطلاعیه از ناشران و همکاران کتابفروش عضو اتحادیه خواسته‌ایم،‌ در هنگام سفارش کتاب به فاکتور دقت کافی را داشته باشند تا از اصالت کتاب اطمینان حاصل کنند. در غیر این صورت و خریداری آگاهانه کتاب‌های غیرقانونی تخلف شامل حال آنان نیز می‌شود.

آموزگار در پاسخ به این پرسش که آیا نسخه‌های منتشر شده غیرقانونی در کنار نسخ اصلی قابل شناسایی هستند‌، گفت: کارشناسان صنعت نشر به راحتی می‌توانند از شیوه چاپ و صحافی پی به این موضوع ببرند،‌ که این کتاب آیا کتاب منتشر شده توسط ناشر است، یا کتاب دیگری است. به ویژه اگر مدت زمانی از انتشار اولیه کتاب گذشته باشد و بعد چاپ غیرقانونی اثر صورت گرفته باشد،‌ به دلیل نوبودن چاپ، این تشخیص به راحتی ممکن است.

وی افزود:‌ متأسفانه اگر کتابی مجوز نشر دریافت نکند،‌ سر از بازارهای زیرزمینی در خواهد آورد،‌ اگر کتابی هم منتشر شده و در میان مخاطبان  محبوبیت پیدا کند‌، برخی سودجویان در چرخه‌های غیرقانونی کتاب را در شمارگانی منتشر و در بازار توزیع می‌کنند. این رویه سال‌هاست که در بازار کتاب وجود دارد‌، برخوردهایی هم با آن شده است،‌ اما می‌طلبد که برخورد جدی از سوی اتحادیه و با همکاری وکلای دادگستری و مراجع قانونی انجام شود.

آموزگار با اشاره به ضرر و زیان‌هایی که ناشران از انتشار غیرقانونی کتاب‌هایشان متحمل می‌شوند،‌ گفت:‌ در میان کتاب‌هایی که یک ناشر منتشر می‌کند،‌ معمولا‌ً ۱۰ درصد کتاب‌ها به چاپ‌های بالاتر می‌رسند‌، و اگر ناشر سرپا می‌ماند‌، با فروش این دسته از کتاب‌هاست‌، وقتی همین کتاب‌ها در چرخه غیر قانونی نشر منتشر می‌شوند، اولین نتیجه این است که فروش ناشر افت می‌کند و این زیان و خسارتی است که به ناشر و مولف کتاب وارد می‌شود. بنابراین دو گروه در این ماجرا زیان می‌کنند، ناشران و مولفان و مترجمان.