اساسنامه انجمن فرهنگی ناشران آموزشی

مقدمه

با اتکال به ذات اقدس باریتعالی و با انگیزه ارتقاء سطح آگاهی و دانش و بینش عمومی به ویژه دانش آموزان و تقویت بنیه علمی و روح بررسی و خلاقیت آنان و به منظور ایجاد وحدت و همدلی و فراهم نمودن زمینه و بستر مناسب برای تبادل نظر بین ناشران آموزشی در جهت اعتلای سطح کیفی و کمی تولیدات آنان و صیانت و حمایت ازحقوق ناشران عضو درعرصه فرهنگ و هنر کشور ، انجمن فرهنگی ناشران بر اساس هدف فرهنگی مصرحه در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و با رعایت ضوابط فرهنگی حاکم بر تاسیس انجمن ها و مراکز فرهنگی و التزام به مقررات موضوعه کشوری و بر طبق مشخصات و شرایط پیش بینی شده در این اساسنامه تشکیل گردید .

فصل اول – کلیات تعاریف

ماده ۱ – نام انجمن « انجمن فرهنگی ناشران آموزشی » می باشد و برای اختصار در این اساسنامه انجمن نامیده میشود .

ماده ۲ – نوع انجمن که با اهداف و مقاصد فرهنگی تشکیل گردیده ، غیر تجاری است و دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی می باشد و کلیه اعضاء به نام انجمن فعالیت سیاسی نخواهند داشت .

ماده ۳ – تابعیت و سرمایه انجمن ایرانی است .

ماده ۴ – مدت فعالیت انجمن از تاریخ تشکیل و صدور مجوز و ثبت نامحدود است .

ماده ۵ – مرکز اصلی انجمن و نشانی فعلی آن تهران ، خیابان ۱۲ فروردین ، مجتمع ناشران ، شماره ۲۷۱ ، طبقه سوم ، واحد ۳ .

ماده ۶ – تغییر نشانی و همچنین ایجاد شعبه یا نمایندگی در سایر نقاط با تایید و تصویب هیئت مدیره می باشد و با اطلاع و تایید دبیرخانه هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی و سایرمراجع ذیربط ممکن خواهد بود .

ماده ۷ – سرمایه و دارائی انجمن و منابع درآمد آن به شرح زیر است :

الف – مبلغ چهار میلیون ریال که در بدو تاسیس انجمن از سوی موسسان تامین و پرداخت شده است .

ب – وجوه نقدی و اموال منقول و غیرمنقول که از طرف موسسان و یا سایر اشخاص حقیقی یا حقوقی به حساب انجمن واریز و یا واگذار شده و یا در آینده واگذار خواهد شد .

ج – هدایا و کمک های بلاعوض اعطایی از سوی اشخاص حقیقی یا حقوقی اعم از بخش خصوصی ، عمومی و دولتی .

د – درآمدهای حاصل از فعالیتهای انجمن با توجه به اهداف فرهنگی و مقاصد غیرتجاری .

ه – درآمدهای حاصل از حق عضویت و ورودیه اعضاء جدید .

ماده ۸ – کلیه اموال و دارایی های انجمن به شرح ماده ۷ به نام شخصیت حقوقی انجمن در دفاتر مربوط ثبت و جزو دارایی ها و اموال انجمن بوده و فقط می توان از منافع آن صرفا” درجهت اجرای اهداف و مقاصد و موضوع فعالیت انجمن استفاده نمود و هرگونه نقل و انتقال اموال غیرمنقول نیزبایستی با تصویب مجمع عمومی انجمن انجام پذیرد .

فصل دوم – موضوع فعالیت

ماده ۹ – موضوع فعالیت انجمن به شرح زیراست :

– ارتقاء سطح کمی وکیفی کتب آموزشی به منظوراعتلای سطح آگاهی ها و دانش مردم به ویژه دانش آموزش و دانشجویان علاقمند و تلاش درجهت توسعه وگسترش آن .

– پژوهش و مطالعه پیرامون مسائل و معضلات مربوط به تولید ، چاپ و نشر کتابهای آموزشی با استفاده ازنظرات اساتید ، اندیشمندان و صاحبنظران و ارائه پیشنهادهای سازنده به دست اندرکاران مربوط .

اقدام به ایجاد تسهیلات ، در تامین لوازم و مواد مورد نیاز تولید و نشر کتاب برای اعضاء از منابع داخلی و خارجی .-

– تشکیل جلسات گفتگو ، سخنرانی ، همایش ، و سمینارهای ادواری و جشنواره های فرهنگی به منظور بحث و تبادل نظر پیرامون مسائل مختلف تولید و چاپ و نشر و سایر امورفرهنگی و حفظ و گسترش روابط سالم فرهنگی بین اعضاء .

– اقدام در جهت تسهیل و تقویت مبادلات فرهنگی به ویژه مبادله کتاب در سطح داخلی و بین المللی به روش های گوناگون ازجمله ایجاد و برپائی نمایشگاه کتاب درداخل و خارج کشور و فراهم نمودن شرایط مناسب برای حضور فعال اعضاء در نمایشگاه ها .

– خرید کتاب از اعضاء و اهدای مجموعه های کتابخانه ای به کتابخانه های مدارس ، مساجد و تکایا و سایر اشخاص حقیقی یا حقوقی به ویژه در مناطق محروم و در مناسبت های مختلف و مراسم مرتبط با آنها و تشویق و ترغیب افراد خیر و نیکوکار برای تاسیس کتابخانه در نقاط نیازمند کشور ( مطابق آیین نامه مصوب مجمع )

– ایجاد بانک اطلاعاتی درتمام ابعاد آموزشی و خدمات وابسته و تبادل اطلاعات و تجربیات به منظور افزایش دانش فنی و مهارت های حرفه ای ناشران آموزشی .

– تشویق اعضاء به تولید مشترک و انتشار جزوات و کتاب های مناسب و برتر و ارتقاء سطح کیفی کتاب های منتشره و اعتلای فرهنگی نشرو کتابخوانی و تلاش در زمینه توزیع مطلوب اینگونه کتاب ها در همه نقاط کشور .

– انتخاب و معرفی کتاب های برتر و اهداء جوایز به ناشران ، نویسندگان ، تصویرگران  برای خلق و تولید آثار بهتر .

– ایجادصندوق حمایت و تعاون غیرصنفی برای اعضاء و انجام فعالیت های فرهنگی و ارائه خدمات مرتبط با اهداف موضوع فعالیت برای تقویت بنیه مالی و کارآئی صندوق .

– اقدام به تشکیل دوره های کوتاه مدت آزاد فرهنگی مورد نیاز اعضاء در زمینه تولیدوچاپ و نشرکلیه خدمات وابسته به منظور بالا بردن اطلاعات و آگاهی های آنان و ارائه روش های بهتر .

– تهیه ، گردآوری ، ترجمه ( غیر رسمی ) و چاپ و نشر و توزیع جزوه ، مقاله ، کتاب و اقدام به تاسیس و تجهیز چاپخانه با اخذ مجوز لازم .

– انجام فعالیت های تبلیغی فرهنگی ، تهیه و تکثیرنوار ، سی دی و نرم افزارهای چندرسانه ای آموزشی و توزیع آن .

– برقراری ارتباط با دیگر مراکز و انجمن های فرهنگی و تبادل خدمات و کالای فرهنگی و ایجاد ارتباط با اساتید و صاحبنظران امور فرهنگی و تبادل آثار و اطلاعات و سایر فعالیت های مجاز فرهنگی در جهت ارتقاء بینش و آگاهی های اعضاء و خدمت به فرهنگ کشور به ویژه اعتلای کیفی و کمی کتاب های آموزشی .

– شایان ذکر است پس از کسب مجوز و پیش از هرگونه اقدام به فعالیت در موضوع این اساسنامه ، بایستی مجوزهای لازم از مراجع مربوطه اخذ شود .

ماده ۱۰ – به منظور نیل به اهداف و موضوع فعالیت های فرهنگی پیش بینی شده در اساسنامه ، انجمن می تواند با رعایت مقررات مربوط به اقدامات و عملیات زیر مبادرت نماید :

– تهیه و تامین مواد و کالای مورد نیاز و تدارک وسایل و ابزار کار و تلاش به منظور تامین هزینه های انجمن .

– سرمایه گذاری و مشارکت با اشخاص حقیقی و حقوقی به منظور بالا بردن سطح کارآیی و توانایی های انجمن .

– انعقاد قرارداد و انجام معاملات مجاز در محدوده اهداف وموضوع سالانه .

– کوشش برای تامین تسهیلات اعتباری و تحصیل وام یا اعتبار از بانک ها و اشخاص و موسسات اعتباری و قبول هدایا و اعطای جوایز به اشخاص .

– قبول نمایندگی و اعطای آن به اشخاص حقوقی و حقیقی در موضوع اهداف و فعالیت و فعالیت انجمن .

ماده ۱۱ – کلیه فعالیت ها و اقدامات انجمن بایستی در چارچوب قوانین و مقررات موضوعه کشوری و سیاست های فرهنگی مصوب شورای عالی فرهنگی و هماهنگ با برنامه های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام پذیرد و فعالیت انجمن منافاتی با مبانی فرهنگ عمومی نخواهد داشت .

ماده ۱۲ – هرگونه تغییردر موضوع فعالیت و اهداف انجمن بایستی قبل از ثبت تغییرات ، با اطلاع و تائیددبیرخانه هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی انجام پذیرد .

ماده ۱۳ – هرگاه انجام و اجرای برنامه ها و فعالیت های انجمن با وظایف و اختیارات برخی از سازمانها ، موسسات دولتی ، وزارتخانه ها و نهادهای انقلابی ارتباط داشته باشد قبل از  اجرای آن نسبت به اخذ مجوز از سازمان ، موسسه دولتی و وزارتخانه یا نهاد ذیربط اقدام خواهد شد .

فصل سوم – عضویت در انجمن

ماده ۱۴ – کلیه ناشران آموزشی و واجد شرایط اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی که دارای پروانه نشر معتبر باشند ، میتوانند با رعایت و موارد زیر به عضویت انجمن پذیرفته شوند :

الف : قبول اساسنامه انجمن .

ب – پذیرش مصوبات مجمع ، هیات مدیره و مقاد آیین نامه انضباطی و سایر آیین نامه های داخلی و روشها و شیوه نامه های داخلی مصوب انجمن .

ج – تعهد به پذیرش تلاش برای تحقق اهداف انجمن .

د – دارا بودن شرایط لازم از لحاظ ضوابط انجمن که به تصویب مجمع عمومی انجمن خواهد رسید .

ه – قبول عضویت و موافقت با تقاضا از سوی هیئت مدیره و آیین نامه خواهد بود .

ماده ۱۵ – میزان ورودیه و حق عضویت بر اساس پیشنهاد هیات مدیره و تصویب مجمع عمومی عادی تعیین خواهد شد .

ماده ۱۶ – اشخاص حقوقی واجد شرایط و متقاضی عضویت در انجمن بایستی نماینده خود را که مورد تائید مقام تصمیم گیرنده شخص حقوقی باشد کتبا”به انجمن معرفی نمایند ، شخص حقوقی عضو انجمن می تواند نماینده خود را عزل کند مشروط به اینکه با رعایت مقاداین ماده جانشین واجد شرایط را بلافاصله به انجمن معرفی نماید .

ماده ۱۷ – متقاضی عضویت در انجمن بایستی تقاضای خود را به هیات مدیره تسلیم نماید و هیات مدیره پس از بررسی و تکمیل مدارک متقاضیان ، تقاضا را با توجه به آیین نامه عضویت می پذیرد .شرایط لازم از لحاظ ضوابط انجمن ( موضوع بند د ماده ۱۴ ) و نحوه رسیدگی به تقاضاها ، صدور کارت عضویت و شرایط لغو آن نیز موارد تعلیق عضویت به موجب آیین نامه ای که از سوی هیات مدیره پیشنهاد و به تصویب مجمع عمومی خواهد رسید ، تعیین خواهد شد .

تبصره : آیین نامه موضوع ماده ۱۷ این اساسنامه قبل از اجرا بایستی به تایید دبیرخانه هیات رسیدگی به امورفرهنگی برسد و مفاد آن با ضوابط و مقررات تاسیس موسسات و مراکز و انجمن فرهنگی تعارضی نداشته باشد .

فصل چهارم – ارکان اصلی

ماده ۱۸ – ارکان اصلی و تشکیلات موسسه به شرح زیر است :

الف – موسسان

ب – مجمع عمومی

ج – هیات مدیره و مدیرمسئول

د – خزانه دار

ذ – بازرسان

ماده ۱۹ – انجمن با تصمیم موسسان که اسامی و مشخصات آنان در ذیل اساسنامه درج گردیده و آن را تصویب و امضاء کرده اند و هریک به موجب معرفی نامه صادره از نماینده شخصیت حقوقی ناشران آموزشی می باشند ، تاسیس شده است .

وظایف موسسان به شرح زیر است :

الف – تصویب اساسنامه و طی مراحل اخذ مجوز و ثبت انجمن

ب – انتخاب اولین هیات مدیره ، مدیرمسئول ، خزانه دار و بازرسان

ج – موسسان پس از ثبت انجمن و اخذ مجوز اختیارات خود را به مجمع عمومی واگذار می نمایند .

ماده ۲۰ – مجمع عمومی انجمن متشکل از موسسان اولیه و کسانی که بعدا”با رعایت ضوابط قانونی و شرایط پیش بینی شده در اساسنامه به عنوان ناشران آموزشی با تصویب مجمع عمومی به عضویت پذیرفته شوند و تا زمانی که عضو جدید پذیرفته نشده موسسان اولیه با توجه به ماده ۱۹ اعضای مجمع عمومی را تشکیل می دهند .

ماده ۲۱ – مجمع عمومی به عنوان عالی ترین رکن انجمن و مسئول خط مشی و سیاستگذاری و تصمیم گیری در کلیه امور انجمن بوده و حق دخالت و اخذ تصمیم را دارا بوده و اهم وظایف آنها به شرح زیر است :

– تعیین خط مشی و بررسی و تصویب بودجه و عملکرد و تراز مالی انجمن .

– تصویب آیین نامه و دستورالعمل ها و روش های اجرایی در کلیه امور انجمن .

– هرگونه اصلاح یا تغییر در اساسنامه و یا انحلال انجمن با رعایت مقررات مربوط .

– انتخاب هیات مدیره و بازرسان و عزل آنان و تایید انتصاب مدیر مسئول و خزانه دار به پیشنهاد هیا مدیره .

هیات مدیره .

– اخذ تصمیم در باره پیشنهادات مطرح شده توسط هیات مدیره ، مدیرمسئول و بازرسان .

– تعیین روزنامه کثیرالانتشار برای درج آگهی های انجمن  .

– تصویب و قبول عضویت اعضای جدید .

ماده ۲۲ – هرگونه تغییردراساسنامه و هیات مدیره و مدیرمسئول و عضویت جدید در انجمن قبل از ثبت بایستی به تایید دبیرخانه هیات رسیدگی به امورفرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برسد .

ماده ۲۳ – جلسات مجمع عمومی حداقل سالی یکبار و حداکثرظرف مدت سه ماه پس از پایان سال مالی به طورعادی تشکیل می شود و درصورت لزوم به تشخیص هیات مدیره یا مدیر مسئول و یا بازرس تشکیل آن به طور فوق العاده بلامانع است .

ماده ۲۴ – دعوت مجمع عمومی از طریق تلفن ، فاکس یا نامه ارسالی و یا دعوت از طریق انتشار در جراید به نشانی های تعیین شده ( در صورت ارسال دعوت نامه )توسط رئیس هیات مدیره انجام می شود ، ساعت و روز و دستورجلسه و محل تشکیل آن در دعوت نامه قید و فاصله دعوت تا تشکیل جلسه حداقل ۱۰ روز تعیین خواهد شد .

تبصره : با حضور کلیه اعضای مجمع عمومی در جلسه و امضای صورت جلسه توسط آنان ، صدور دعوت نامه و انتشارآگهی در روزنامه ضرورتی نخواهد داشت .

ماده ۲۵ – جلسات مجمع عمومی با حضور اکثریت اعضاء تشکیل و پس از اعلام رسمیت ، تصمیمات گرفته شده با اکثریت مطلق ( نصف به علاوه یک ) اعضای حاضر معتبر است مگر تصمیمات مربوط به تغییراساسنامه و انحلال انجمن که آراء مثبت — اعضای انجم ضروریست و اخذ تصمیم در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده می باشد .

ماده ۲۶ – امور اجرایی انجمن توسط هیات مدیره ای متشکل از ۷ نفر عضو اصلی و ۲ نفر عضو علی البدل که از بین اعضاء یا خارج برای مدت ۲ سال توسط مجمع عمومی انتخاب میگردند ، اداره میشود . عزل یک یا چند نفر از اعضاء هیات مدیره قبل از پایان مدت ماموریت و یا انتخاب مجدد آنان بلامانع است .

تبصره : افرادی که خارج از اعضای مجمع عمومی به عنوان عضو هیات مدیره انتخاب میشود ، باید عضو هیات مدیره یا مدیر مسئول موسسات نشر کتاب های آموزشی باشند ، که در انجمن عضویت ندارند .

ماده ۲۷ – هیات مدیره از میان خود یک نفر را به عنوان رئیس هیات مدیره و یک نفر را به عنوان نایب رئیس و یک نفر را به عنوان مدیر مسئول انتخاب خواهد کرد و  همچنین یک نفر را به عنوان خزانه دار و یک نفر را به عنوان خزانه دار و یک نفر را به عنوان دبیر جلسات هیات مدیره از بین خود برخواهند گزید و مدت ماموریت آنان در عناوین یاد شده حداکثر تا پایان دوره ماموریت هیات مدیره خواهد بود .

ماده ۲۸ – رئیس هیات مدیره با تصویب مجمع عمومی می تواند یک نفر از اعضای هیات مدیره یا سایر اعضای انجمن را به عنوان قائم مقام خود انتخاب نماید .

ماده ۲۹ – تاریخ و ترتیب تشکیل جلسات هیات مدیره که حداقل ماهی یک بار در محل انجمن تشکیل خواهد شد دراولین جلسه تعیین و به آگاهی اعضای هیات مدیره خواهد رسید ، جلسات هیات مدیره حداقل با حضور اکثریت مطلق اعضاء رسمیت خواهد یافت و تصمیمات گرفته شده با اکثریت آراء حاضر اتخاذ و در صورت تساوی آراء رای طرفی که رئیس هیات مدیره موافق آن است معتبر خواهد بود .

ماده ۳۰ – هیات مدیره به عنوان نماینده قانونی انجمن دارای کلیه اختیارات لازمه برای اداره امور انجمن بوده و اهم وظایف آن به شرح زیر است :

– اجرای مصوبات مجمع عمومی در ارتباط با امور انجمن .

– تنظیم بودجه و آیین نامه ها و دستورالعمل ها و روش های اجرایی و ارائه آن به مجمع عمومی .

– پیشنهاد اصلاح و هرگونه تغییردراساسنامه با رعایت ضوابط قانونی و شرایط اساسنامه .

– حفظ وحراست از اموال انجمن و تنظیم خلاصه صورت دارایی و دیون و تهیه گزارش سالانه ازوضعیت کلی انجمن و عملکرد آن .

– تهیه و تنظیم دفاترمحاسباتی پلمپ شده و ثبت کلیه هزینه ها و درآمدهای انجمن .

– انجام امورانجمن و اخذ تصمیم در باره اقدامات و تشریفات قانونی مربوط به ثبت و انتشاروتصمیمات قانونی .

تحصیل وام یا اعتبار بر اساس مصوبات مجمع عمومی و به نمایندگی از سوی انجمن ، افتتاح حساب ، خرید و فروش ، اجاره و عقد قراردادهای لازم و طرح هرگونه دعاوی حقوقی و جزائی در مراحل مختلف دادرسی و ارجاع دعوی به داوری و تعیین وکیل با حق توکیل غیر و اعطای اختیارات لازم به وکلا و عزل آنان و انجام هر گونه اقدام قانونی به نمایندگی انجمن در حدود ضوابط قانونی و مفاد اساسنامه و اقدامات اجرایی .

ماده ۳۱ – هیات مدیره می تواند قسمتی از اختیارات خود را به رئیس هیات مدیره یا مدیر مسئول یا قائم مقام وی تفویض نماید . درصورتجلسه تفویض اختیار موارد تصویبی بایستی قید و تصریح شود و به صورت کتبی حسب مورد به رئیس هیات مدیره یا مدیر مسئول با ذکر تاریخ و مدت تفویض اختیار ابلاغ گردد .

ماده ۳۲ – در غیاب رئیس هیات مدیره نایب وی عهده دار اداره و تشکیل جلسات و دعوت از اعضاء خواهد بود و مدیرمسئول مجری تصمیمات هیات مدیره بوده و در مورد اجرایی انجمن در قبال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ( دبیرخانه هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی ) مسئول است و خزانه دارانجمن ، سرپرستی امورمالی را نیز عهده دار بوده و کلیه اسناد هزینه و پرداخت ها و درآمدهای وصولی تحت نظارت او انجام خواهد گرفت و محاسبات مالی در دفاتر مربوط ثبت و اسناد و مدارک آن به نحو مقتضی نگهداری خواهد شد .

ماده ۳۳ – کلیه مذاکرات و تصمیمات هیات مدیره در صورتجلسات مربوط توسط دبیر جلسه ( منشی جلسه ) منعکس و ابلاغ خواهد شد و به عنوان اسناد انجمن ضبط و مورد استناد قرار خواهد گرفت ، صورتجلسات بایستی متضمن نظرات اعضای هیات مدیره ( اعم از موافق و مخالف ) و تصمیمات متخذه باشد .

ماده ۳۴ – مجمع عمومی عادی از بین اعضای خود یا خارج ، ۲ نفر را به عنوان بازرس اصلی و یک نفر را به عنوان بازرس علی البدل به مدت ۲ سال بر خواهد گزید ، عزل بازرسان و یا تجدید انتخاب آنان برای دوره های بعدی بلامانع است ، بازرسان نبایستی از بین اعضای هیات مدیره برگزیده شوند .

ماده ۳۵ – هیات مدیره مکلف است یک ماه قبل از تشکیل مجمع عمومی گزارش های خود را به بازرس ارائه دهد و گزارش بازرس به مجمع عمومی باید متضمن اعلام نظر صریح نسبت به مفاد گزارش های هیات مدیره و وضعیت عمومی انجمن باشد و این گزارش ها بایستی حداقل یک هفته قبل از تشکیل مجمع عمومی در محل انجمن برای مراجعه ، اطلاع و امضاء از مفاد آن آماده شود .

ماده ۳۶ – بازرس بدون اینکه بتواند به طور مستقیم در امور اجرایی انجمن دخالت کند موظف است درصورت مشاهده هرگونه سوء جریان در امورانجمن بدون فوت وقت مراتب را به اولین مجمع عمومی گزارش دهد و یا درصورت لزوم ، مجمع عمومی عادی را به طور فوق العاده دعوت نماید و موضوع مورد نظر را مطرح کند در غیر این صورت مسئول سوء جریان و تخلفاتی خواهد بود که از عدم اعلام آن در انجمن به وقوع پیوسته و با مدیران و یا کسانی که در این امور مباشرت یا مشارکت داشته اند مسئولیت مشترک خواهد داشت ، ماموریت بازرس علی البدل زمانی آغاز می شود که به علت انجام وظیفه بازرس اصلی متعذر باشد و تشخیص آن با مجمع عمومی است .

ماده ۳۷ – به منظور حسن جریان نظارت و بازرسی در امور انجمن ، بازرس میتواند در هرزمان به دفاتر و مدیرمسئول و مسئولین انجمن مراجعه و آنان موظف به همکاری با بازرس می باشند .

فصل پنجم – امورمالی ، محاسباتی ، انحلال و تصفیه

ماده ۳۸ – سال مالی انجمن از اول فروردین ماه هرسال شروع و به آخراسفند ماه همان سال ختم می شود مگر سال اول که از تاریخ تاسیس و ثبت انجمن آغاز و به پایان همان سال خاتمه میپذیرد.

ماده ۳۹ – امضای چک ها ، سفته ها ، بروات و هرگونه سندتعهدآور و قرارداد با امضای مدیرمسئول و یکی از دو امضاء رئیس هیئت مدیره و خزانه دار و مهر انجمن معتبر خواهد بود و سایر مکاتبات و نامه های عادی با امضای مدیرمسئول و مهر انجمن صادر خواهد شد . هریک از صاحبان امضای مجاز می توانند در غیاب خود امضای اسناد و مکاتبات یاد شده را به عضو دیگر هیئت مدیره تفویض نمایند .

ماده ۴۰ – مازاد درآمد انجمن پس از وضع هزینه های جاری و قانونی در جهت توسعه و پیشبرد اهداف و موضوع فعالیت به مصرف خواهد رسید و نحوه تخصیص آن به مصارف مورد نظر و یا بخشی از آن به ذخیره قانونی به پیشنهاد هیات مدیره از سوی مجمع عمومی تعیین خواهد شد و در هرحال عواید به دست آمده بین اعضاء قابل تقسیم نیست و انجام وظیفه یا خدمات اعضای انجمن و هیات مدیره افتخاری و رایگان خواهد بود .

ماده ۴۱ – حقوق مدیرمسئول و نیز حق الزحمه بازرس توسط مجمع عمومی تعیین و اعلام خواهد شد .

ماده ۴۲ – در صورت فوت ، حجر ، استعفا ، و یا عزل اعضای هیات مدیره یا اعضای انجمن ، نماینده جدید قانونی شخصیت حقوقی تا پایان دوره ماموریت هیات مدیره و یا به عنوان عضو جانشین در انجمن بلافاصله معرفی خواهدشد و عضو جانشین بایستی واجد شرایط عضو اصلی باشد و ازطرف صاحبان امضای مجازی شخصیت حقوقی معرفی شود .

ماده ۴۳ – اختلافات حاصله بین اعضای انجمن از طریق حکمیت و انتخاب مرزی الطرفین حل و فصل گردیده و داور مرزی الطرفین از بین اعضای انجمن برگزیده خواهد شد .

ماده ۴۴ – در صورتیکه اجرای مقاصد و موضوعات پیش بینی شده در اساسنامه به هر علت مقدور نباشدو مجمع عمومی فوق العاده با نصاب مقرر در ماده ۲۵ به انحلال انجمن رای دهد همزمان یک یا چندنفر را به عنوان مدیر یا هیات تصفیه انتخاب خواهد شد . مدیر یا هیات تصفیه مسئول وصول مطالبات و پرداخت دیون احتمالی انجمن بوده و موظف است حداکثر ظرف ۶ ماه به کلیه حساب ها رسیدگی و امر تصفیه را خاتمه دهد و گزارش پایان ماموریت محوله را به مجمع عمومی ارائه نماید . در زمان تصفیه دعوت مجمع عمومی توسط مدیر یا هیات تصفیه انجام می شود و تمدید ماموریت برای مدتی دیگر یا عزل مدیر یا هیات تصفیه با تصویب مجمع عمومی امکان پذیر است .

ماده ۴۵ – باقیمانده کلیه دارایی ها و اموال انجمن پس از تصفیه به امور عام المنفعه و موارد دیگری که مجمع عمومی مصوب نماید اختصاص خواهدیافت و مجمع عمومی حق هر گونه اختیاری را در این زمینه خواهد داشت .

ماده ۴۶ – درکلیه مکاتبات و آثار انجمن نام ، شماره ثبت ، و مجوز تاسیس و نشانی انجمن قید خواهد شد .

ماده ۴۷ – در باره مسائلی که دراین اساسنامه پیش بینی نشده طبق مقررات قانون حاکم بر تشکیل موسسات غیرتجاری و ضوابط مربوط به تاسیس موسسات و مراکز فرهنگی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی رفتار خواهد شد و هرگونه تغییر در این اساسنامه با تصویب مجمع عمومی و با تایید قبلی دبیرخانه هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی ممکن خواهد بود .

این اساسنامه در پنج فصل مشتمل بر ۴۷ ماده و تبصره در جلسه مورخ ………………مجمع موسس انجمن فرهنگی ناشران آموزشی قرائت و به اتفاق آراء تصویب شد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *