اهدای ۴۰۰ میلیون تومان کتاب آموزشی به دانش آموزان خطه سیستان

انجمن فرهنگی ناشران آموزشی در اقدامی ارزشمند و علمی بیش از ۱۶ هزار جلد کتاب و هزاران CD را به دانش به سیستان اهداء نموده است. در گفتگویی با دکتر هامون سبطی مدیرمسئول انجمن و مدیرمسئول انتشارات دریافت به طرح پرسش هایی در این مورد پرداختیم. آنچه می خوانید محصول این گفتگوست.

 

 • جناب آقای دکتر سبطی لطفاً در ابتدا، انجمن خودتان را معرفی بفرمایید:
 • -انجمن فرهنگی ناشران آموزشی در حدود سال هشتاد تشکیل شد. انجمن با این هدف اساسی آغاز به کارکرد تا وجهه ی  زاهدان فرهنگی ناشران آموزشی را ارتقاء بدهد. هیئت مدیره ی جدید در شرایطی کار را تحویل گرفت که مصادف با هفته ی کتاب بود یعنی در همین ابتدا یک مسئولیت سنگین را اعضای هیئت مدیره احساس کردند. روال کار در سال های گذشته این بود که به مناسبت هفته ی کتاب نمایشگاه هایی برپا می شد که تخفیف ویژه داشت. اما امسال گفتیم مناطقی در کشور هست که تشنه ی کتاب هستند و سابقه ی درخشان فرهنگی هم دارند، اما گرفتار مشکلات شده اند از جمله سیستان که از جایگاه رفیعی در تاریخ و فرهنگ ایران زمین برخوردار است و امروز نیاز به حمایت و توجه دارد. این پیشنهاد با استقبال روبرو شد و لذا بر روی سیستان متمرکز شدیم. قرار بر این شد که به جای تخفیف، کتابها را به طور رایگان هدیه کنیم و اگر برنامه ی اهدای کتاب در امسال جواب داد و توانستیم جواب خوب و در حد انتظار بگیریم سال آینده ناشران بیشتری را همراه بکنیم و منطقه ی بلوچستان را هم پوشش بدهیم.
 • کارها چگونه پیش رفت؟
 • در ابتدا با ۵۲ عضو انجمن هماهنگی شد و در مرحله ی بعد با انتشاراتی های غیرعضو صحبت کردیم و با اتحادیه ی ناشران هم اطلاع رسانی کردیم. بازخورد این بود که در گفتار موافقت کردند اما آمادگی ملی برای همراهی در امسال را نداشتند که امید داریم با توفیق اقدام ما، دوستان در سال آینده همراهی کنند.
 • آنچه اکنون آماده شده در چه حدی است؟
 • هدیه ی امسال انجمن فرهنگی ناشران آموزشی به دانش آموزان سیستان زاهدان1۱۶هزار جلد کتاب آموزشی ناشران عضو انجمن است که تلاش شده کتاب ها به روز باشد و به همراه آن تعداد معتنابهی CDهای آموزشی است که در کل یک مجموعه ی خوب و متنوع از محصولات آموزشی تهیه شده است.
 • روند اجرایی کار چگونه است؟
 • در این مورد از همکاری جناب آقای محمد فراشی پور استفاده کردیم که با منطقه آشنا بودند و ارتباطات گسترده ای داشتند ایشان زحمت انتقال هدایا را متقبل شدند و دانشگاه زابل به ویژه مجتمع مدارس دانشگاه با ایشان همراه شدند و در امر دسته بندی و تفکیک کتاب ها که کاری مهم و وقت گیر بود کمک کردند و زحمت زیادی کشیدند. اکنون کتاب ها برای رشته ها و سالهای تحصیلی دسته بندی شده و پکیج های مناسب آماده تحویل است.
 • ممکن است بفرمایید رقم ریالی این هدایا چقدر می شود؟
 • رقم ریالی این هدایا بیش از ۴۰۰ میلیون تومان می شود.
 • مشخص هست که کدام انتشاراتی های عضو انجمن در اهدای کتاب ها مشارکت داشته اند؟

بله انتشاراتی های مرآت، دریافت؛ خیلی سبز،الگو، فائق، دانش آفرین، جوکار، انتخاب برتر، همگامان، راه و اندیشه، اندیشه فائق، واله، مشاوران آموزش (اهدای CD)، شب قره، علمی فار و امتحان در این کار مشارکت داشته اند.

 

 

photo_2016-03-08_13-20-314444