برگزاری آزمون های مدارس خاص همه انرژی مدارس ابتدایی را صرف رتبه‌آوری و قبولی کودکان در این امتحانات می‌کرد

معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش: برگزاری آزمون های مدارس خاص همه انرژی مدارس ابتدایی را صرف رتبه‌آوری و قبولی کودکان در این امتحانات می‌کرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، رضوان حکیم زاده درباره مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش درباره حذف آزمون در مدارس ابتدایی و آزمون های وروردی مدارس خاص در پایه هفتم گفت: نکته مهم این مصوبه پیگیری اهداف سند تحول بنیادین است که بعنوان نقشه راه در وزارت آموزش و پرورش باید مورد توجه قرار گیرد. از این منظر، دوره ابتدایی، به دلیل تاثیر بسیار زیادش بر پرورش شخصیت دانش آموزان در تمام ابعاد و در تمام دوره های سنی، مهم است. به این علت عواملی که ممکن است به نقش اصلی تربیت در دوره ابتدایی آسیب بزند، باید از دوره ابتدایی حذف شود.

معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در ادامه افزود: برگزاری آزمون های تیزهوشان و مدارس نمونه در پایه هفتم باعث شده بود تا مدارس دوره ابتدایی به جای افزایش تمرکز بر تعلیم و تربیت، محور بودن بحث تربیت و پرورش و یادگیری مهارت های دانش آموزان، همه انرژی خودشان را صرف قبولی و رتبه آوری دانش‌آموزان در چنین آزمون هایی کنند. این مساله جریان تعلیم و تربیت را بشدت تحت الشعاع قرار داده بود و خانواده های ما این مطالبه را از مدارس داشتند که فرزندانشان را برای تست زدن در آزمون ورودی این مدارس آماده کنند. در چنین فضایی صحبت از تربیت، خلاقیت و … بی معنا می شود.

وی افزود:  اهداف دوره آموزش ابتدایی  با تقلیل جریان آموزشی به تست و تست زدن نمی تواند رشد و پرورش پیدا کند و اگر ما به اهمیتی که آماده سازی دانش آموزان در این دوره  برای کسب آمادگی‌های لازم و مهارت های اساسی زندگی دارد، توجه نکنیم، انسان های توانمندی برای زندگی آینده نمی توانیم تربیت کنیم و این مهارت ها به گونه ای هم نیست که در بزرگسالی بتوان روی آن‌هاکار کرد و به اندازه این سنین به موفقیت درباره آن‌ها رسید.

همه اهداف متعالی در سند تحول، تحت تاثیر این جریان آزمون‌ها قرار گرفته بود و مدارس جهت آمادگی دانش آموزان حتی از پایه های اول و دوم دبستان به سمتی می رفتند که دانش آموزان را برای چنین آزمون‌هایی آماده کنند و هدف تعلیم تربیت به اینکه دانش آموزان چند تست بزنند، تقلیل یافته بود تا کودکان برچسب تیزهوشی بخورند و این جریان، تعلیم و تربیت را در دوره ابتدایی تعطیل کرده بود.

رضوان حکیم زاده درباره اثرات مثبت این مصوبه گفت: زنده کردن جریان تعلیم و تربیت در دوره ابتدایی و لوازم آن مانند پرورش خلاقیت، اعتماد به نفس و مهارت های زندگی از اثرات قابل توجه این مصوبه است.

وی گفت: مطالبه خانواده ها عمدتا به علت نا آگاهی بوده است و موسسات سودجو به دلیل نفع اقتصادی، جریانی را هدایت می‌کردند که می توانیم بگوییم آموزش و پرورش در سایه بوده است و در کنار نظام تعلیم و تربیت رسمی راه خودش را می رفت که می تواند سود زیادی به این موسسات برساند. این بحث، هزینه های خیلی زیادی به خانواده ها تحمیل می کرد و انتظارات زیادی که از دانش آموزان وجود داشت باعث می شد کودکان در فضای پر استرسی دوران کودکی خود را بگذرانند و درس بخوانند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *