برگزاری سی و ششمین جشنواره فرهنگی هنری سراسر کشور با شرکت بیش از ۲۰۰۰ دانش‌آموز

دبیر کل مسابقات فرهنگی هنری و فعالیت‌های تابستانی در نشست خبری:
برگزاری سی و ششمین جشنواره فرهنگی هنری سراسر کشور با شرکت بیش از ۲۰۰۰ دانش‌آموز
دبیر کل مسابقات فرهنگی هنری و فعالیت‌های تابستانی در نشست خبری با اصحاب رسانه از برگزاری سی و ششمین جشنواره فرهنگی و هنری سراسر کشور با شرکت بیش از ۲۰۰۰ دانش‌آموز از ۱۸ تا ۲۹ مردادماه در تهران خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، صبح امروز علی رمضانی در نشست خبری با موضوع برگزاری سی و ششمین جشنواره ملی مسابقات فرهنگی هنری در سالن جلسات ساختمان علاقه‌مندان و در جمع اصحاب رسانه با تبریک روز خبرنگار اظهار کرد: بیش از ده سال است که مسابقات فرهنگی هنری در تهران برگزار نشده است وبه میزبانی آموزش‌وپرورش شهرستان‌های تهران از ۱۸ تا ۲۲ پسران  و از  ۲۳ تا ۲۹ مردادماه دختران در رشته‌های مختلف فرهنگی هنری باهم به رقابت می‌پردازند.

وی افزود:  مسابقات فرهنگی هنری یکی از ظرفیت‌های ارزشمندی است که می‌شود در راستای  تحقق سیاست‌های مهارت‌آموزی  از آن بهره‌مند شد، بنابراین متسابقین انواع مهارت‌های حرفه‌ای و اجتماعی  را در طول این جشنواره فرامی‌گیرند.

*مشارکت ۶ میلیونی دانش آموزان در مسابقات فرهنگی هنری

رمضانی با اشاره به شرکت بیش از ۶میلیون و ۱۷۴هزار نفر رشته در این مسابقات تصریح کرد:   دانش آموزان در طول مدت مسابقات از توانمندی هم مطلع می‌شوند و فرهنگ مهارت‌آموزی  را پس از مراجعت به شهرستان‌ها خود در سطح کشور توسعه می‌دهند.

وی ادامه داد: هر استان باهدف حمایت از کالای ایرانی نمایشگاهی از آثار و تولیدات دانش آموزان شرکت‌کننده در مسابقات  فرهنگی هنری به میزبانی کانون‌های فرهنگی تربیتی برگزار خواهد شد.

*تقویت روحیه مشارکت‌جویی و تلاش از محاسن مسابقات فرهنگی هنری است

مدیرکل فرهنگی و هنری، اردوها و فضاهای پرورشی، ایجاد زمینه‌های دوستی بین دانش آموزان، پرورش روحیه تلاش، سازندگی، مشارکت‌جویی، تعاون و تعهد سیاسی، افزایش آگاهی دانش آموزان و تقویت معارف دینی را ازجمله اهداف مسابقات فرهنگ هنری برشمرد و خاطرنشان کرد: در بخش هنرهای دستی و تجسمی در رشته‌های نساجی، سفال و سرامیک، حجم سازی، طراحی، آبگینه، نقاشی، کاریکاتور، گرافیک و عکاسی و در بخش هنرهای آوایی در رشته‌های سرود همگانی، کرال فرهنگیان، تک‌نوازی، هم‌نوازی و تکخوانی و در بخش ادبی و پژوهشی؛ در رشته‌های  شعر، داستان‌نویسی، مقاله پژوهشی، کتاب‌خوانی  و نقد ادبی و در قسمت رسانه و فضای مجازی؛ وبلاگ نویسی، نشریه الکترونیکی، بازی‌های رایانه‌ای و در بخش هنرهای نمایش فیلم کوتاه، تئاتر صحنه‌ای،تئاتر عروسکی، نمایشنامه خوانی، نقالی و فیلم کوتاه؛  ۱۹۱۶دانش آموزان باهم به رقابت می‌پردازند.

*اجرای عمومی هنرهایی آوایی در برج میلاد تهران

وی اظهار کرد: اجرای عمومی هنرهایی آوایی از ساعت ۱۸ تا ۲۰ و۳۰ دقیقه در برج میلاد تهران ازجمله ویژگی این  دوره از مسابقات است و این برنامه یکی از برنامه‌های کم‌نظیر خواهد بود.

رمضانی برگزاری مسابقات فرهنگی هنری را فرصتی ارزشمند برای آگاهی جامعه از استعدادهای نهفته دانش آموزان دانست و تصریح کرد: انتظار می‌رود وزارت فرهنگ و ارشاد  ضمن مساعدت در هرچه بهتر برگزار شدن این مسابقات، شرایط بهره‌مندی جامعه از این‌همه ظرفیت‌های هنری  را فراهم کند.

* افتتاح نگارخانه دانش‌آموزی از ۱۹ تا ۲۹ مرداد در فرهنگستان هنر

وی از رونمایی از ۲۴ کتاب حوزه فرهنگی هنری در روز افتتاحیه جشنواره خبر داد و اظهار کرد: از این تعداد، هفت کتاب شامل معرفی آثار برگزیدگان مسابقات فرهنگی هنری است البته در تولید محتوا برای دانش آموزان نیاز به کار بیشتری است.

مدیرکل فرهنگی و هنری وزارت آموزش‌وپرورش استان‌های خراسان رضوی، فارس و اصفهان  را دارای بالاترین آثار ارسالی اعلام و عنوان کرد: نگارخانه دانش‌آموزی با بیش از ۳۰۰ اثر مربوط به دانش آموزان شرکت‌کننده در این مسابقات در نگارخانه فرهنگستان هنر در روز ۱۹ مرداد و باهدف بازدید عموم از این آثار افتتاح می‌شود.

دبیر کل مسابقات و فعالیت‌های تابستانی بابیان اینکه همه فعالیت‌های ما مدرسه محور هستند گفت: برگزاری جشنواره تأکیدی بر حمایت از توانمندی‌های دانش آموزان است  ودانش آموزان می‌توانند زندگی حرفه‌ای خود را در مسیرهای هنری دنبال کنند.
*ایجاد نمایشگاه از تولیدات دانش آموزان در کانون‌ها  سراسر کشور

وی  خاطرنشان کرد: باهدف حمایت از تولید کالای ایرانی وارد نهادن به دستاوردهای دانش آموزان، نمایشگاه‌هایی از تولیدات دانش آموزان در کانون‌های فرهنگی تربیتی سراسر کشور برپا می‌شود، ظرفیت کانون‌ها در حدی است که دانش آموزان می‌توانند تولیدات خود را در آن نمایشگاه‌ها به فروش برسانند .