برگزاری نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری هفته کتاب

برگزاری نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری هفته کتاب

نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه (٢٠ شهریورماه) با حضور محسن جوادی؛ معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، داریوش رضوانی؛ مشاور معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدجواد مرادی‌نیا؛ رئیس اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیکنام حسینی پور؛ دبیر بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، علیرضا مختارپور؛ دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، علی اصغر سید‌آبادی؛ مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،  سعید اوحدی؛ رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی انصاری؛ مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، مهدی فیروزان؛ مدیر عامل موسسه شهر کتاب، عیسی علیزاده؛ معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی، غلامرضا امیرخانی؛ معاون کتابخانه ملی، محمود آموزگار؛ رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، محمد ربیع احمدخانی؛ معاون اداره کل استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسین صفاری؛ روابط عمومی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در موسسه خانه کتاب برگزار شد.
محسن جوادی در این جلسه گفت: معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شبیه ستاد اجرایی است و ارگان های مختلف، نهادها و سازمان‌هایی که ارتباط رسمی با معاونت دارند چه سازمان‌هایی که ارتباط غیر رسمی دارند در معاونت فرهنگی مورد حمایت قرار می‌گیرند تا همه در این رویداد فرهنگی نقش داشته باشند.
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با توجه به تقارن هفته وحدت و هفته کتاب، می‌توانیم یکی از برنامه‌های بیست و ششمین دوره هفته کتاب را در شهر مهاباد برگزار کنیم.
وی ادامه داد:  تقدیر از نویسندگان باید در هفته کتاب برگزار شود و با توجه به محدودیت‌هایی که داریم سعی می‌کنیم برنامه‌هایی مثل نمایشگاه‌های استانی را برگزار کنیم.
در ادامه این جلسه، داریوش رضوانی گفت: برای حرکت به سمت بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران باید نگاهی به فعالیت‌های انجام شده در هفته کتاب سال گذشته داشته باشیم. آغاز بیست و پنجمین دوره هفته کتاب از پایتخت کتاب ایران کار ارزشمند و معقولی بود.
رضوانی بیان کرد: آیین‌نامه هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران مربوط به دوره آقای میرسلیم است و نیاز به تغییرات و اصلاحات دارد. بیش از ۶٠ دستگاه و نهاد مشارکت خوبی در برگزاری هفته کتاب دارند و تلاش می‌کنند برنامه‌های مختلفی در این هفته شکل بگیرد.
مشاور معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید دارند که پایتخت کتاب ایران در سطح کشور نهادینه شود. بنابراین شهری که به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب می شود باید برنامه های ویژه ای اجرا کند.
رضوانی پیشنهاد کرد افتتاح بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در کاشان برگزار شود.
توجه به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در برنامه‌های هفته کتاب
نیکنام حسینی پور، دبیر بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران گفت: در  گزارش پایانی بیست و ششمین دوره هفته کتاب سعی می کنیم سهم همه نهادها به نسبت فعالیتی که انجام دادند، یکسان دیده شود. با برگزای این دوره از هفته کتاب ربع قرن از فعالیت این رویداد فرهنگی می گذرد، ٢۵ سال عدد کمی نیست. همچنین، این دوره از هفته کتاب با  چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی مصادف شده است که باید این دو نکته را در برنامه های بیست و ششمین دوره هفته کتاب در نظر بگیریم.
حسینی پور ادامه داد: برنامه‌های هفته کتاب از اولین دوره تا آخرین دوره آن باید مورد آسیب شناسی قرار بگیرد باید درباره شعار هفته کتاب و نام گذاری روزهای این هفته متناسب با چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی آن را تعریف کنیم.
 وی به برنامه هایی که به مناسبت بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته شده، اشاره کرد و گفت: در روز کتابدار، برنامه بزرگداشتی در قم و در خانه علامه طباطبایی خواهیم داشت. همچنین در نظر داریم بزرگداشتی برای نویسندگان، ناشران و اهالی قلمی که در راستای چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی تلاش کردند، برگزار کنیم. توجه به کتابفروشی ها به عنوان حلقه فراموش شده نشر از دیگر برنامه های ما در این دوره از هفته کتاب است.
مدیر عامل موسسه خانه کتاب بیان کرد: در موسسه خانه کتاب برنامه هایی به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی تدارک دیده شده و تعدادی از آنها مانند بزرگداشت مرتضی آخوندی و دیدار با تعدادی از ناشران و اهالی قلم نیز انجام گرفته و مابقی نیز در دست اجرا است.
حسینی پور با اشاره به نقش صدا و سیما در انعکاس برنامه های هفته کتاب گفت: صدا و سیما می‌تواند فعالیت‌های مرتبط با کتاب که در این هفته برگزار می‌شود را منعکس کند تا این رویداد در سطح ملی دیده شود و مادرخواست داریم همه شبکه‌های صدا و سیما در این موضوع مهم مشارکت کنند.
دبیر بیست و ششمین دوره هفته کتاب گفت: تجدید میثاق با آرمان های امام خمینی(ره) از دیگر برنامه هایی است که در این دوره از هفته کتاب برگزار می شود و با توجه به چهلمین سال انقلاب به نظرم این تجدید میثاق باید خیلی باشکوه‌تر و با مشارکت همه اصناف و تشکل‌های نشر و نهادهای دولتی و عمومی برگزار شود.
حسینی‌پور همچنین ادامه داد: اجرای برنامه‌های هفته کتاب در استان‌ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و با توجه به اینکه نهادهای زیر مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان‌ها زیاد هستند، می‌شود با مشارکت و همکاری در برگزاری باشکوه‌تر هفته کتاب اقدام کرد.
در ادامه این نشست، علیرضا مختار پور با بیان اینکه باید بر فعالیت‌های مستمر متمرکز شویم، گفت: پیشنهاد می کنم در کنار این  جلسات، مصوبات و مذاکرات ستاد قبلی در اختیار افراد گذاشته شود و بعد از پایان هفته کتاب، جلسات شورای سیاستگذاری با سرعت بهتر و فاصله کمتری برگزار شود.
مختار پور بیان کرد: در این فاصله کم، پرداختن به بعضی از موضوعات اولویت ندارد. زمان اجرای هفته کتاب در هر دوره ای متفاوت است در صورتی که در آیین نامه به یک زمان ثابت برای اجرای هفته کتاب تاکید شده است. بنابراین در این بازه زمانی، پرداختن به تغییرات آیین نامه در اولویت نیست. تعیین زمان برگزاری هفته کتاب اکنون در اولویت است چرا که بسیاری از برنامه های اجرایی به زمان بستگی دارند. بعد از تعیین زمان برگزاری هفته کتاب، شعار این هفته در اولویت بعدی قرار می گیرد.
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به پایتخت کتاب ایران گفت: شهرهایی که به عنوان پایتخت کتاب انتخاب می شوند عملکردهای متفاوتی داشتند؛ بعضی از این شهرها خوب عمل کردند و بعضی ها هم ضعیف. باید فعالیت هایی که شهرهای پایتخت کتاب ایران انجام دادند، ارزیابی کنیم.
محسن رضایی از دیگر حاضران در این جلسه  با اشاره به زمان برگزاری بیست و ششمین دوره هفته کتاب گفت: تغییر زمان برگزاری هفته کتاب در این چند سال به علت تداخل با مناسبت های مختلف بود چرا که وقتی برنامه ها با هم ادغام می شود خاصیت و تاثیرگذاری خود را از دست می دهد.
افتتاح هفته کتاب از شهرستان‌ها تجربه خوبی است
علی اصغر سیدآبادی با بیان اینکه افتتاح هفته کتاب از شهرستان ها تجربه خوبی بود، گفت: آغاز هفته کتاب در شهرستان ها تاثیر خوبی دارد و من موافق آغاز هفته کتاب در کاشان به عنوان پایتخت کتاب ایران هستم. در جشنواره پایتخت کتاب ایران شهرهای مختلف برنامه های خود را ارئه می دهند و هیات داوران آن ها را بررسی می کنند.
سیدآبادی بیان کرد: برگزاری برنامه‌های رسمی و دولتی هفته کتاب را تهدید می‌کند، از این رو باید برنامه هایی را تدارک ببینیم که مردم در آنها حضور داشته باشند. به نظر من هیچ سخنرانی در هفته کتاب انجام نشود تا شور و نشاط مردمی بر این برنامه ها حاکم شود.
سید آبادی در پایان گفت: می توانیم با همکاری کتابفروشی های سراسر کشور مراسم جشن امضای کتاب را در کتابفروشی ها برگزار کنیم. در این کار، انجمن صنفی نویسندگان، انجمن قلم … می توانند با ما همکاری کنند. در این مراسمات می توانیم برای این کتاب ها تخفیفات ویژه ای در نظر بگیریم.
تقارن هفته کتاب با چهل سالگی انقلاب و هفته وحدت
سعید اوحدی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز در این جلسه گفت: تقارن بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با هفته وحدت و چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران شاخص هایی است که باید آنها را در برنامه هایی که اجرا می کنیم در نظر داشته باشیم. بنابراین پیشنهاد می کنم شهرهای گنبدکاووس و سنندج مورد توجه بیشتری قرار  بگیرد.
اوحدی ادامه داد: هفته کتاب امسال تقارن خوبی با چهل سالگی انقلاب و هفته وحدت دارد. می توانیم در سیاست های کلان برنامه هایی برای هفته کتاب تعریف کنیم تا به این دو مناسبت به عنوان فرصت طلایی توجه ویژه ای شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی انصاری، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه شهر کاشان ظرفیت خوبی در حوزه کتاب دارد، گفت: پیشنهاد می کنم افتتاحیه هفته کتاب در کاشان به عنوان پایتخت کتاب ایران برگزار شود و ما با تمام وجود تلاش می کنیم این برنامه به خوبی برگزار شود. تعدادی از شهرها در استان اصفهان ویژگی های خاصی در حوزه کتاب و کتابخوانی دارند که باید به آنها توجه کرد.
وی ادامه داد: خوانسار شهر فعالی در حوزه نشر و کتاب است، این قبیل شهرها که صبغه مذهبی خوبی دارند باید در هفته کتاب مورد توجه قرار بگیرند. بنابراین پیشنهاد می کنم در خوانسار هم به مناسبت هفته کتاب یک برنامه برگزار کنید.
انصاری با بیان اینکه باید وضعیت اقتصادی کشور را در همه برنامه های فرهنگی در نظر بگیریم، گفت: شورای سیاست‌گذاری باید برای برنامه ها اولویت بندی داشته باشد چرا که امکانات به ما اجازه اجرای همه برنامه ها را نمی دهد. در کشور ما در حوزه فرهنگ فعالیت های فردی به خوبی انجام می شود اما وقتی افراد کنار هم قرار می گیرند اشکالاتی در کار پیش می آید.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان ادامه داد: شورای سیاست‌گذاری باید به ایجاد  انسجام و هم افزایی توجه کند تا نهادهای فرهنگی که می توانند در حوزه کتاب کار کنند وارد کار شوند. در این خصوص باید فرمانداران و استانداران را به کار گرفت چرا که در شهرهایی که فرماندار همراه است کارها به خوبی پیش می رود.
 انصاری در پایان گفت: فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را در امر کتاب و کتابخوانی فراموش نکنیم و در امر اطلاع‌رسانی و تبلیغات برنامه ها و فعالیت های خود از آن استفاده کنیم.
روزهای هفته کتاب را با حوزه‌های زندگی مردم پیوند بزنیم
مهدی فیروزان، مدیر عامل موسسه شهر کتاب با اشاره به نام‌گذاری های روزهای هفته کتاب، گفت: عناوینی که برای روزهای هفته کتاب انتخاب شده اند، منتزع  از روز است و  اسامی به صورت کلیشه ای انتخاب شده اند. شرایط اقتصادی باعث فاصله میان مردم و شئونات زندگی شده است. بر  اساس تحلیلی که شهرکتاب از بازارهای خود دارد مردمی که با کتاب و فرهنگ سرو کار دارند از حوزه های دیگر فاصله گرفته اند و به سمت فرهنگ گرایش پیدا کرده اند چرا که فرهنگ ارزان ترین کالا را در اختیار مردم قرار می دهد.
فیروزان ادامه داد: ارتباط جدیدی نسبت به حوزه های فرهنگ در جامعه در حال شکل گرفتن است و این اتفاق مغتنم است و می توانیم از این امتیاز برای رشد حوزه کتاب استفاده کنیم. تا  چند ماه آینده قیمت کتاب گران می شود و ما نیاز داریم به بازار اقتصاد کتاب کمک کنیم.
مدیر عامل موسسه شهر کتاب با اشاره به اینکه روزهای هفته کتاب را با حوزه های زندگی مردم پیوند بزنیم، گفت: می توانیم روزی را به عنوان «کتاب و ورزش» نام گذاری کنیم چرا که مردم  تعدادی از وزرشکاران را الگوی خود قرار می دهند. بنابراین می توانیم از ظرفیت ورزش به نفع بازار کتاب استفاده کنیم. همچنین می توانیم از ظرفیت هنر، دین، انقلاب، کودک و نوجوان، اخلاق به عنوان نجات دهنده مسائل امروز، مقاومت و… استفاده کنیم.
فیروزان بیان کرد: بسیاری از هنرمندان ما در رادیو و تلویزیون کتاب می خوانند، بنابراین می توانیم با کمک آنها و صدا و سیما، برای رفتن کتاب به خانه های مردم استفاده کنیم. در این صورت زندگی مبتنی بر کتاب را ترویج خواهیم کرد.
مدیر عامل موسسه شهر کتاب،  هفته کتاب را یک هفته سرشار از خوشی دانست و گفت: این هفته باید به هفته ایجاد عادت های خوب اجتماعی و هفته فرهنگ سازی تبدیل شود. در تبلیغاتی که برای این هفته انجام می دهیم باید به سمت شادی های جمعی حرکت کنیم نه فعالیت های کلیشه ای که در سال های گذشته برگزار شده است. این شور و نشاط را می توانیم با  گذرها و کوچه های فرهنگی در سطح شهر ایجاد و افتتاح کنیم.
محمدجواد مرادی‌نیا، رئیس اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به نقش صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در برگزاری هفته کتاب، گفت: هر چند نقش صدا و سیما در اطلاع رسانی کاهش پیدا کرده اما همچنان تاثیرگذاری خود را کم و بیش دارد.
مرادی نیا نوآوری در محتوا را برگ برنده بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: این دوره از هفته کتاب مصادف با چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی است که مناسبتی تکرار ناپذیر است. چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی دوران بلوغ انقلاب است که باید حداکثر استفاده را از آن ببریم.
وی کتاب را مغز متفکر و موتور محرک انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: باید در قالب شعار هفته کتاب به چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی توجه کنیم. به نظر می رسد شعار «کتاب، الفبای انقلاب» شعار خوبی باشد.
در ادامه، عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی بیان کرد: برگزاری کتاب سال دانشجویی از جمله برنامه هایی است که در هفته کتاب برگزار می شود. می توانیم از ظرفیت خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) و فضاسازی شهری در ایام برگزاری هفته کتاب استفاده کنیم.  برنامه های هفته کتاب باید به صورتی باشند که مردم  را به کتابخوانی تشویق کنند.
یادمان‌های انقلاب را با سعه صدر منعکس کنیم
 غلامرضا امیرخانی، معاون کتابخانه ملی نیز در این جلسه گفت: امسال شصتمین سال صدور فتوای علامه شیخ محمود شلتوت است. در مهاباد کتابخانه ای به اسم ایشان وجود دارد. می توانیم در برنامه های هفته کتاب مراسم بزرگداشتی برای علامه شیخ محمود شلتوت در نظر بگیریم. در هفته کتاب امسال باید با دید بازتری نگاه کنیم تا برنامه های ما زیر مجموعه ای از  چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی باشد.
وی ادامه داد: می توانیم هنرمندانه بحث های انقلاب و رویکردهای امام خمینی(ره) و انقلاب را پر رنگ کنیم و یادمان های انقلاب را با سعه صدر منعکس کنیم. به عنوان نمونه می توانیم از ناشران انقلابی تقدیر کنیم یا مراسم بزرگداشتی با رویکرد وحدت آفرین برای آنها تدارک ببینیم.
اجرای طرح‌های اعطای یارانه نشر از طریق کتابفروشی‌ها در هفته کتاب
محمود آموزگار، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران از دیگر حاضران در این جلسه گفت: ٢۵ دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران برگزار شد و در سال های اول جزو اتفاقات مهم به حساب می آمد  و جایگاه و شان کتاب را به ما یادآوری می کرد.  اما در ادامه دچار تکرار شد.
وی ادامه داد: یکی از اتفاقات خود جوشی که توسط آقای مسجد جامعی رقم خورد بحث کتابگردی است که به مرور توسط نهادها وسازمان های دیگر ادامه پیدا کرد و به یک رویداد ملی تبدیل شد.
رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با اشاره به طرح های فصلی حمایت از مصرف کنندگان از کانال کتابفروشان اشاره کرد و گفت: این طرح ها اولین بار در هفته کتاب سال ١٣٩۴ آغاز شد و امروزه با گذشت سه سال از اجرای آن، در آستانه کم رنگ شدن است و از طرف تعدادی از کتابفروشان مورد بی توجهی قرار گرفته است چرا که  مطالبات کتابفروشان با تاخیر پنج الی شش ماه پرداخت می شود. این یکی از نکات ضعف اجرای این طرح ها است و باید به موسسه خانه کتاب برای به سرانجام رسیدن این وظیفه کمک کنیم.
آموزگار  ادامه داد: با مجموعه فعالیت هایی که موسسه خانه کتاب در طول اجرای این طرح ها انجام داده به نظر می رسد اشراف کاملی به این طرح ها پیدا کرده است. بنابراین بهتر  است این طرح در هفته کتاب نیز اجرا شود و مطالبات کتابفروشان نیز همزمان با خرید کتاب از سوی مصرف کننده به آنها پرداخت شود تا کتابفروشانی که نسبت به این طرح ها دلسرد شده اند انگیزه کافی برای شرکت در این طرح ها پیدا کنند.