تخصیص ۱۰۰ هزار دلار برای برگزیدگان جایزه جهانی کتاب سال

دبیر‌جایزه جهانی کتاب سال در گفت‌و‌گو با ایبنا؛

تخصیص ۱۰۰ هزار دلار برای برگزیدگان جایزه جهانی کتاب سال

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۶
احمدعلی حیدری با اشاره به مراحل مختلف برگزاری جایزه جهانی کتاب سال، گفت: همانند سال گذشته ۱۰ هزار دلار به هر یک از برگزیدگان اهدا خواهد شد.
تخصیص 100 هزار دلار برای برگزیدگان جایزه جهانی کتاب سال

احمدعلی حیدری، دبیر جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) درباره بیست‌و‌ششمین دوره این رویداد بیان کرد: اختتامیه بیست‌و‌ششمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران هم‌زمان با سی‌‌وششمین دوره جایزه کتاب سال در تالار وحدت برگزار می‌شود. این رویداد به آثار منتخب حوزه مطالعات ایرانی و اسلامی که در کشور‌های خارجی منتشر شده، مربوط می‌شود.

وی افزود: کتاب باید در حوزه مطالعات اسلامی و ایرانی نوشته و از سوی یکی از ناشران معتبر بین‌المللی منتشر شده باشد بنابراین تفاوتی ندارد که  نویسنده ایرانی و یا غیر‌ایرانی باشد.

حیدری ادامه داد: هرساله نزدیک به ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ اثر شناسایی و بررسی می‌شود. کتاب‌ها از مجاری مختلف ازجمله مولفان، ناشران، رایزنی‌های فرهنگی و یا  از طریق جستجو در منابع کتابخانه‌های خارجی و همچنین خرید از نمایشگاه‌های خارجی از‌جمله فرانکفورت و لایپزیک و نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و نمایشگاه‌های منطقه‌ای خریداری می‌شود.

دبیر جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران گفت: کتاب‌های بررسی شده در سال ۲۰۱۷ منتشر شده‌اند.

حیدری گفت: کتاب‌ها در کمیته‌های علمی و کارگروه‌های مختلف بررسی می‌شود؛  در فاز نخست ۱۵۰ تا ۲۰۰ عنوان کتاب ارزیابی و به مرحله بعد راه پیدا می‌کنند. آثار در داوری‌های مختلف با حضور حداقل دو و حداکثر چهار تا پنج داور بررسی می‌‌‌شود. در نهایت ۲۰ عنوان کتاب به مرحله نیمه‌نهایی راه‌ پیدا می‌کنند و ۱۰ عنوان کتاب به‌عنوان برگزیده منتخب می‌شوند. تعداد ۱۰ عنوان برگزیده معمولا ثابت است و برخی سال‌ها پژوهشگر و یا موسسه برتر نیز منتخب می‌شوند.

وی درباره همکاری رایزنی‌های فرهنگی با دبیرخانه جایزه جهانی کتاب سال برای شناسایی کتاب‌ها، بیان کرد: رابطه قابل‌توجهی بین دبیر‌خانه جایزه جهانی کتاب سال با رایزنی‌های فرهنگی وجود دارد. علاوه بر این با توجه به اینکه هر سه سال یکبار دبیر‌خانه جایزه جهانی کتاب سال، جایزه منطقه‌ای برگزار می‌کند و رایزنی‌های فرهنگی در جریان برگزاری این رویداد‌ها قرار دارند و از منظر دیپلماسی فرهنگی، ذی‌نفع هستند، خوشبختانه ارتباط خوبی با دبیر‌خانه وجود دارد.

حیدری افزود: کتاب‌هایی که مقرر شده از نمایشگاه‌های خارجی خریداری شود، با حضور نماینده موسسه خانه کتاب و یا دبیر‌خانه جایزه جهانی کتاب سال انتخاب می‌شود.

دبیر جایزه جهانی کتاب سال درباره جوایز این دوره نیز گفت: خوشبختانه جوایز برگزیدگان در مقایسه با سال گذشته تغییر نکرده است و همانند سال گذشته ۱۰ هزار دلار به هر یک از برگزیدگان اهدا خواهد شد.

حیدری افزود: امسال برگزیدگان از کشور‌های ایتالیا، آمریکا، ایرلند، آلمان، ترکیه، روسیه و لبنان هستند.