تشریح رویکردها و برنامه‌های معاونت فرهنگی در نشست خبری محسن جوادی

تشریح رویکردها و برنامه‌های معاونت فرهنگی در نشست خبری محسن جوادی

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست خبری با رسانه‌ها به تشریح برنامه‌ها و رویکردهای این معاونت در دوره جدید پرداخت.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نشست خبری معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  با حضور اهالی رسانه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست خبری در جمع خبرنگاران گفت: بخش عمده فعالیت ما در دو رویکرد ترویج کتابخوانی و تقویت فرهنگ و هویت دینی برنامه‌ریزی شده است که با برنامه‌های متنوعی هر دو رویکرد را دنبال می‌کنیم.
محسن جوادی با تاکید بر تاثیر دیدگاه خبرنگاران در جهت‌دهی برنامه‌های معاونت امور فرهنگی هم‌اندیشی با خبرنگاران را فرصت مغتنمی دانست و گفت: در دوره مسئولیت آقای صالحی بسترهای مناسبی برای دوره جدید این معاونت ایجاد شد. در این دوره ١۴ رویکرد مشخص شده است از جمله این رویکردها ترویج کتابخوانی و همچنین تقویت فرهنگ و هویت دینی است.
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره فعالیت‌های معاونت فرهنگی در حوزه ترویج کتابخوانی گفت: در این بخش این ایده را دنبال می‌کنیم که کتابخوانی تبلیغ شود و سرانه مطالعه افزایش پیدا کند. برای نیل به این هدف حمایت از صنعت چاپ و کسب و کار نشر مورد تاکید است. البته پیش از این نیز فعالیت‌های قابل توجهی انجام شده مانند تسهیل در صدور مجوزهای نشر و کتاب و نیازمند تلاش‌های بیشتر هستیم. توجه به کاغذ، وام به کتابفروشی‌ها، تمرکززدایی در امور چاپ و نشر نیز از دیگر رویکردهای معاونت فرهنگی است.
جوادی با تأکید بر رویکرد معاونت در بحث تمرکززدایی ادامه داد: تلاش داریم تا واگذاری صدور مجوز به استان‌ها را از ١٠ به ١۵ استان افزایش دهیم.
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دوازدهم درباره برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در استان‌ها نیز گفت: موضوع تمرکززدایی درباره نمایشگاه‌های کتاب هرچند با افت‌وخیزهایی همراه بوده اما همچنان مورد تأکید است. اصلاح، نوسازی و بازبینی ضوابط اداره کتاب با هدف روشن شدن مصادیق کتاب‌های منافی عفت براساس مبانی فقهی نیز از رویکردهای معاونت فرهنگی است. علاوه بر این به کاهش زمان صدور مجوز چاپ کتاب نیز توجه شده است.
جوادی با اشاره به تخصیص یارانه برای ترویج کتابخوانی عنوان کرد: تخصیص یارانه از مسیرهای مختلف مانند برگزاری طرح تخصیص‌های فصلی شامل عیدانه و پاییزه اجرا می‌شود. ترویج کتابخوانی همچنین با برگزاری جام باشگاه‌های کتابخوانی مورد توجه است که موضوع با اهمیتی است به‌طوری ‌که در صد شهر کشور ۶٠ هزار نفر در باشگاه‌های کتابخوانی عضویت دارند. علاوه بر این مروجان کتاب از جمله معلمان و ائمه‌ جماعات نیز با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی تقدیر و تجلیل شدند. روستاهای دوستدار کتاب و تعیین پایتخت کتاب ایران نیز از دیگر برنامه‌های معاونت فرهنگی در حوزه ترویج کتابخوانی است.
وی درباره برنامه‌های معاونت فرهنگی در حوزه تقویت فرهنگ و هویت دینی نیز گفت: در این حوزه سیاست‌های حمایتی پیش‌بینی شده است. بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان از جمله نهادهایی است که در این راستا حرکت می‌کند و هدف خود را انتقال میراث فرهنگی و معرفی نسل نوی نویسندگان قرار داده است. برگزاری سومین نمایشگاه کالاهای فرهنگی باعنوان جایزه فیروزه که در واقع ترکیب اقتصاد و فرهنگ است با هدف تقویت بازار کالاهای فرهنگی تولیدکنندگان داخلی برگزار شد که در جهت تقویت فرهنگ و هویت دینی‌ است.
جوادی در ادامه حمایت از کتاب‌های فاخر و پیش‌خرید این آثار را از دیگر برنامه‌های معاونت فرهنگی برای تقویت هویت دینی و فرهنگی اعلام و بر لزوم مشارکت بخش خصوصی تاکید کرد.
وی درباره توازن حمایت بین حلقه‌های مختلف صنعت نشر نیز گفت: این درست است که ناشران در دوره‌های مختلف از حمایت‌های متعددی برخوردار بوده‌اند، اما با توجه به مشکلاتی که متوجه آن‌هاست، قصد نداریم حمایت از آنان را کم کنیم، ولی افزایش حمایت از کتابفروشی‌ها و حتی اهالی قلم از رویکردهای جدی ما در آینده خواهد بود.
جوادی درباره اعطای تسهیلات نوسازی، تجهیز و تاسیس کتابفروشی‌ها که از اوایل سال جاری آغاز شده،بیان کرد: این اقدام با مشارکت معاونت امور فرهنگی و بانک شهر شکل گرفته و تاکنون حدود ١٠٠ تقاضای دریافت وام در معاونت بررسی شده که در حال تسهیل مراحل تخصیص وام‌ها هستیم.
معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفت: طبیعی است اگر ما در کشورمان ویترین کافی کتاب نداشته باشیم، فروش کتاب پایین خواهد بود و صنعت نشر نیز فعالیت کمتری خواهد داشت، کما اینکه در حال حاضر تعداد ناشران فعال به مراتب کمتر از تعداد پروانه‌های نشر است.
وی با تایید نارسایی‌هایی که در بخش فروش کتاب وجود دارد، افزود: متاسفانه تعداد کتابفروشی‌ها در کشور ما بسیار کم است و برخی شهرها فاقد کتابفروشی هستند. مشکل در روستاهای ما بسیار شدیدتر است، حال آنکه باید درنظر داشته باشیم، روستاهای ما با گذشته تفاوت کرده‌اند و آمار تحصیل‌کرده‌هایشان قابل توجه است.
جوادی در تشریح رویکردهای معاونت در این زمینه اظهار کرد: قطعا سیاست‌های حمایتی از کتابفروشی‌ها تداوم خواهند داشت و بودجه درنظر گرفته شده برای طرح‌ها و تسهیلات نیز افزایش پیدا می‌کند.
معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ادامه داد: البته رویکردهای حمایتی ما تنها مربوط به وام نمی‌شود، بلکه آیین‌نامه‌ای مختص حمایت از کتابفروشی‌ها در حال تنظیم است که موضوع آن افزایش حمایت در بخش‌های مختلف نظیر تخصیص تخفیفات در تعرفه آب و برق و غیره و پایین آوردن هزینه‌هایی مانند حمل و نقل است.
وی درباره این آیین‌نامه توضیح داد: با توجه به اینکه دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط بسیار زیادند، کار تدوین آیین‌نامه کمی به درازا کشید، اما در حال حاضر ٩۵ درصد از کار تدوین انجام شده و پس از تایید نهایی برای تصویب به هیات دولت ارائه خواهد شد.