تشکیل اتحادیه سراسری نشر و برخورداری ناشران شهرستانی از سیاست‌های حمایتی

نویدگویی در گفت‌وگو با ایبنا:

تشکیل اتحادیه سراسری نشر و برخورداری ناشران شهرستانی از سیاست‌های حمایتی

مدیر انتشارات نوید شیراز با بیان اینکه اتحادیه سراسری نشر در استان‌ها به کمک فعالان این حوزه می‌آید، گفت: اغلب ناشران شهرستان در بسیاری از لوایح، از پشتیبانی‌ها و حمایت‌ها در حوزه نشر محروم هستند در حالی که ارزش کار یک ناشر استانی که با همه کمبودها کتاب تولید می‌کند خیلی بالاتر از ناشری است که در مرکز استان کتاب چاپ می‌کند.
تشکیل اتحادیه سراسری نشر و برخورداری ناشران شهرستانی از سیاست‌های حمایتی

داریوش نویدگویی؛ مدیرانتشارات نوید شیراز در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با اشاره به نتایج شکل‌گیری اتحادیه سراسری نشر، عنوان کرد: هر صنفی اگر تشکل واحدی داشته باشد برای اعضا و صنف بسیار مفید خواهد بود و حتی این امر برای شهرستان‌های کوچک و مناطق محروم می‌تواند سود بیشتری داشته باشد.

وی افزود: در حوزه تولید کتاب این اتحادیه می‌تواند مثمرثمر باشد اما موانعی بر سر راه تشکیل اتحادیه سراسری نشر وجود دارد که اجرایی شدن آن را با مشکلات جدی روبه‌رو کرده است و موجب به تاخیر افتادن آن شده است.

نویدگویی با اشاره به فعالیت اتحادیه تعاونی‌های ناشران (آشنا)، گفت: اکنون اتحادیه تعاونی‌های ناشران کشور فعال است اما لازمه عضویت در این اتحادیه این است که در شهرستان حتما تعاونی ناشران وجود داشته باشد تا بتوانند عضو اتحادیه شوند و تا جایی که اطلاع دارم  تعداد اعضای این اتحادیه کم است زیرا بسیاری از استان‌ها تعاونی ندارند.

وی ادامه داد: این مشکل درباره تشکیل اتحادیه هم وجود دارد و استان‌های زیادی با آن درگیر هستند، به عنوان مثال در استان فارس نه اتحادیه داریم و نه تعاونی ناشران. پس از سال‌ها فعالیت هنوز به عنوان زیرمجموعه اتحادیه لوازم و التحریر مشغول کار هستیم و اتحادیه مستقلی نداریم.

مدیر انتشارات نوید شیراز با بیان اینکه این موضوع در استان‌های دیگر نیز همین‌گونه است، یادآور شد: اگر اتحادیه سراسری تشکیل شود بسیاری از محرومیت‌هایی که در حوزه‌های مختلف امور شهرداری‌ها، مالیات، بیمه و شورای شهر در استان‌ها وجود دارد به واسطه قدرت اتحادیه سراسری برای همه به صورت یکسان اجرا می‌شود، اما مشکلی که بر سر راه استان‌ها وجود دارد نداشتن اتحادیه است.

نویدگویی تاکید کرد: اغلب ناشران شهرستانی از بسیاری از لوایح پشتیبانی‌ها و سیاست‌های حمایتی در حوزه نشر محروم هستند در حالی که ارزش کار یک ناشر شهرستانی که با همه کمبودها کتاب تولید می‌کند خیلی بالاتر از ناشری است که در مرکز استان کتاب چاپ می‌کند. این ناشران نه تنها حمایت نمی‌شوند بلکه در مسیر کار خود با مشکلاتی از سوی نهادهای دولتی روبه‌رو هستند.

وی با بیان اینکه حدود ۳۰ ناشر فعال در استان فارس مشغول فعالیت هستند، گفت: از میان آن‌ها هشت تا ۱۰ ناشر به صورت مستمر در طول سال کتاب تولید می‌کنند و کتابفروشان نیز به صورت محدود دراین استان مشغول فعالیت هستند.

نویدگویی همچنین درباره حرکت در مسیر تشکیل اتحادیه سراسری، توضیح داد: به نظرم در این حوزه اداره‌های کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی اصلی ناشران باید پیش‌قدم شوند و موانع قانونی در این مسیر را با پشتیبانی‌های اولیه و رایزنی با سازمان‌ها و نهادهای دیگر برطرف کنند تا شکل‌گیری این اتحادیه هرچه زودتر انجام زیرا هر چه دیرتر آغاز شود فقط صنعت نشر است که ضرر می‌کند.