تغییر قیمت کتاب حق طبیعی ناشران است/تنها مرجع رسمی اعلام افزایش قیمت کتاب ناشر است

در نامه‌ای به معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان شد

تغییر قیمت کتاب حق طبیعی ناشران است/تنها مرجع رسمی اعلام افزایش قیمت کتاب ناشر است

تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۶
محمود آموزگار؛ رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با ارسال نامه‌ای به محسن جوادی؛ معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌ نظر این اتحادیه را درباره قیمت‌گذاری کتاب اعلام کرد.
تغییر قیمت کتاب حق طبیعی ناشران است/تنها مرجع رسمی اعلام افزایش قیمت کتاب ناشر است

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران طی اطلاعیه‌ای با توجه به افزایش روز افزون قیمت مواد مصرفی تولید کتاب و مشکلات ناشی از ضرورت تغییر قیمت کتاب بین همکاران صنف و نهادهای نظارتی بویژه سازمان تعزیرات، نظر خود را درباره قیمت‌گذاری کتاب اعلام کرد.

در این اطلاعیه آماده است که اعضای هیات مدیره اتحادیه ناشران و کتابفروشان با تشکیل جلسات کارشناسی متعدد و نشست هم‌اندیشی با موسسه خانه کتاب، جمع‌بندی و نظرنهایی خود را در نامه‌ای به معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام و درخواست کرد تمهیدات لازم برای همکاری ارگان‌ها و سازمان‌های نظارتی فراهم آید.

متن این نامه که به امضای رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران رسیده و در ۱۲ شهریور به معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال شده، به شرح زیر است.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
معاونت محترم امورفرهنگی
جناب آقای دکتر جوادی

با سلام و احترام

با توجه افزایش روز افزون قیمت مواد مصرفی تولید کتاب و مشکلات ناشی از ضرورت تغییر قیمت کتاب ما بین همکاران صنف و نهادهای نظارتی بویژه سازمان تعزیرات، اعضای هیئت مدیره اتحادیه ناشران و کتابفروشان با تشکیل جلسات کارشناسی متعدد و نشست هم اندیشی با موسسه خانه کتاب، جمع بندی و نظرنهایی خود را به زیر اعلام می‌دارد:

تغییر قیمت کتاب حق طبیعی ناشران است و تنها مرجع رسمی اعلام آن، ناشر ذینفع (تولیدکننده) است. ناشر با اعلام رسمی تغییر قیمت در سایت شخصی خود و اعلام آن به مراجع مرتبط و واحدهای ذی‌ربط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله اداره کتاب و موسسه خانه کتاب، اطلاع رسانی لازم را انجام داده و به این ترتیب نباید مسئولیتی متوجه ناشر شود.
لذا خواهشمند است ترتیبی فراهم آورید با تشکیل جلسه ای با حضور نمایندگان موسسات و مراکز مرتبط مانند موسسه خانه کتاب و سازمان تعزیرات، سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان، زمینه های لازم برای انعقاد تفاهمنامه و ایجاد بستر قانونی لازم فراهم آید.

با احترام مجدد
رئیس هیئت مدیره – محمود آموزگار