جوادی: ضرورت توجه ویژه به نسل جوان در برنامه‌های فرهنگی پایتخت کتاب ایران

جوادی: ضرورت توجه ویژه به نسل جوان در برنامه‌های فرهنگی پایتخت کتاب ایران

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست شورای برنامه‌ریزی پنجمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران و جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب گفت: باید توجه ویژه به نسل جوان و نوجوان در برنامه‌های پایتخت کتاب ایران داشته باشیم و حتی از آثار نویسندگان نوجوان حمایت کنیم.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نشست شورای برنامه‌ریزی پنجمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران و جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب با حضور محسن جوادی؛ معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، علی اصغر سیدآبادی؛ مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی غیاثی ندوشن؛ مدیرکل امور استان‌ها، ابراهیم حیدری؛ مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سعید ابریشمی‌راد؛ شهردار کاشان، میثم نمکی؛ رئیس اداره فرهنگ و ارشاد شهر کاشان و جمعی از نمایندگان نهادهای شهری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
دکتر جوادی در این مراسم ضمن تشکر از سازمان‌ها و نهادهای همکار در شهر کاشان گفت: تشکیل دبیرخانه پایتخت کتاب ایران در شهر کاشان بسیار اقدام خوبی بود زیرا بسیاری از ایده‌ها در ابتدا بسیار خوب هستند اما با گذشت زمان دچار رخوت و سستی می‌شوند. دبیرخانه پایتخت کتاب ایران می‌تواند ایده‌های نو را به این این جریان فرهنگی تزریق کند.
وی با اشاره به مشارکت خوب مردم و سازمان‌ها و نهادها در شهر کاشان گفت: باید توجه ویژه به نسل جوان و نوجوان در برنامه‌های پایتخت کتاب ایران داشته باشیم و حتی از آثار نویسندگان نوجوان حمایت کنیم.
معاون امور فرهنگی ادامه داد: همچنین باید به برگزاری برنامه‌های جذاب کتابخوانی بپردازیم تا از این طریق بتوانیم نسل جدید را با کتاب آشنا کنیم.
توجه ویژه به برنامه‌های مردمی در جشنواره پایتخت کتاب ایران
علی اصغر سیدآبادی؛ مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به اهداف برگزاری پایتخت کتاب ایران عنوان کرد: از مهم‌ترین اهداف در پایه‌گذاری این جریان آن است که برنامه‌های فرهنگی از محیط‌های بسته خارج شوند و در فضاهای باز در منظر مردم قرار گیرند. همچنین بتوانیم با برگزاری چنین جشنواره‌هایی میزان مطالعه و فروش کتاب در شهرها را افزایش دهیم.
وی ادامه داد: خوشبختانه ارزیابی‌های اولیه میزان فروش کتاب در نمایشگاه کتاب کاشان نشان از آن دارد که در این حوزه موفق بوده‌ایم.
سیدآبادی تصریح کرد: باید تا جایی که امکان دارد از برنامه‌های مردمی حمایت کنیم تا به گسترش فرهنگ کتابخوانی در شهرها کمک کنیم.
اجرای ۴۴ طرح کتابخوانی در کاشان
در ادامه این جلسه سعید ابریشمی‌راد؛ شهردار کاشان به توضیح درباره برنامه‌های شهر کاشان در یک سال اخیر پرداخت و گفت: ایده پایتخت کتاب با هدف گسترش کتابخوانی ایجاد شد اما خوشبختانه این جشنواره امروز فراتر از هدف‌‍گذاری اولیه رفته است و و دستاوردهای بسیاری در شهرهای ایران داشته است.
وی ادامه داد: خوشبختانه شاهد میزان بالایی از مشارکت مردم در این جریان بودیم و این طرح توانسته است اجزاء مرتبط با مدیریت شهری را بیش از گذشته تقویت کند و در کنار هم قرار دهد. عنوان پایتختی کتاب یکسال بیشتر دوام ندارد و برای اینکه به یک جریان مستمر تبدیل شود دبیرخانه پایتخت کتاب ایران را در این شهر برپا کردیم.
وی با برشمردن برنامه‌های مختلف در از زمانی که کاشان عوان پایتخت کتاب ایران را در سال گذشته دریافت کرد، گفت: سال گذشته ۴۴ طرح برای انتخاب کاشان به عنوان پایتخت کتاب ایران مطرح شد و از میان این طرح‌ها برگزاری جشن مردمی در باغ فین کاشان، دیدار با ناشران و کتابفروشان شهر، روز کاشان در نمایشگاه کتاب تهران، برگزاری نمایشگاه کتاب در کاشان، بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از شهر کاشان و برنامه‌های کتابخوانی، برگزاری جشنواره کتاب کودک و نوجوان، برگزاری همایش مالکیت معنوی با حضور هنرمندان و نویسندگان و با پنل‌های تخصصی، مبادله پسماند کاغذ با کتاب، انعقاد تفاهم‌نامه میان خانه کتاب و بیمارستان شهید یثربی از جمله مهمترین برنامه‎هایی بوده‎‌اند که در یکسال گذشته در شهر کاشان برگزار شده است.
فروش ٧١٠ میلیون تومانی در نمایشگاه کتاب کاشان
همچنین در این جلسه میثم نمکی؛ رئیس اداره فرهنگ و ارشاد کاشان با اشاره به برگزاری نمایشگاه کتاب کاشان گفت: در این نمایشگاه ١٨٠ غرفه و ۴٣ هزار عنوان کتاب عرضه شد و میزان فروش ٧١٠ میلیون تومان کتاب در این نمایشگاه به فروش رسید. امیدواریم که این نمایشگاه کتاب در سال‌های آینده نیز در این شهر برگزار شود.
وی ادامه داد: همچنین امیدواریم با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فهرستی از آثار خطی نویسندگان کاشان جمع‌آوری شود زیرا این خطه دارای نویسندگان بسیاری است که آثار آن‌‌ها در تمام جهان پراکنده است. همچنین می‌توانیم جایزه دوسالانه کتاب سال کاشان را برای حمایت از نویسندگان این شهر تاسیس کنیم.