جوادی: کتابفروشی‌ها پاتوق فرهنگی هستند

جوادی: کتابفروشی‌ها پاتوق فرهنگی هستند

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم تقدیر از کتابفروشان پیشکسوت گفت: کتابفروشی‌ها به غیر از فروش کتاب یک پاتوق فرهنگی محسوب می‌شوند

به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مراسم تجلیل از کتابفروشان پیشکسوت کشور همزمان با افتتاح «مرکز اسناد و کتابخانه تخصصی فرهنگ و رسانه» و رونمایی از سامانه نوین مجوز نشر روز دوشنبه(۵ آذرماه) با حضور سید عباس صالحی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی؛ معاون امور فرهنگی، لادن حیدری؛ معاون توسعه مدیریت و منابع، علی اصغر کاراندیش؛ معاون حقوقی، همایون امیرزاده؛ رئیس مرکز روابط عمومی، سید محمد طباطبایی حسینی مدیر روابط عمومی و جمعی از ناشران و اهالی فرهنگ در ساختمان سابق شورای فرهنگ عمومی برگزار شد.
محسن جوادی؛ معاون امور فرهنگی در این نشست با تشکر از دست‌اندرکاران مختلف برای برپایی مرکز اسناد و کتابخانه تخصصی فرهنگ و رسانه درباره اهمیت کتابفروشی‌ها گفت: کتابفروشی‌ یکی از حلقه‌های اصلی نشر در رساندن کتاب به دست مخاطبان است. متاسفانه تناسبی بین تعداد کتابفروشی‌ها و ناشران در کشور وجود ندارد و باید کتابفروشی‌های در دسترس ایجاد کرد تا بتوانند محصول فرهنگی را در نقاط مختلف کشور در دسترس مردم قرار دهند.
وی با تاکید بر ظرفیت کتاب‌فروشی‎ها به عنوان یک پاتوق فرهنگی گفت: کتابفروشی‌ها به غیر از فروش کتاب یک پاتوق فرهنگی محسوب می‌شوند و در این مکان مطمئنا اهالی کتاب می‌توانند دوستانی را داشته باشند تا به آن‌ها در انتخاب کتاب کمک کنند.
مزیت‌های سامانه جدید نشر
محمدجواد مرادی‌نیا؛ مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی نیز با اشاره به سامانه نوین مجوز نشر گفت: پس از حدود ١٠ سال استفاده از سامانه قدیم، متاسفانه این سیستم دیگر قابل ارتقا نبود و نیازمند اصلاحاتی بود که مجری طرح عاجز از انجام آن‌ها بود. از این رو مجبور شدیم سامانه جدیدی را برای این موضوع طراحی کنیم. از سوی دیگر ارایه توکن به ناشران هزینه‌هایی در بر داشت و با توجه به شرایط اقتصادی و واردات این توکن‎ها از خارج از کشور، در سامانه جدید نیاز به توکن‎هات حذف شد و بار مالی آن از دوش کشور برداشته شد.
وی ادامه داد: در سامانه پیشین به صورت جزیره‌ای عمل می‌شد و نمی‎توانستیم اطلاعات نهادهای مرتبط مانند خانه کتاب و کتابخانه ملی را در آن داشته باشیم. خوشبختانه در سامانه جدید تمامی این خلاء‌ها بر طرف شد.
مرادی‌نیا با اشاره به مزیت‌های سامانه نوین مجوز نشر گفت: این سامانه از ضریب امنیت بالاتری نسبت به سامانه قبلی برخوردار است و هر ناشر در هر نوبت مراجعه، رمز یکبار مصرفی را برای ورود به سامانه دریافت می‌کند. همچنین نیازی به توکن نیست و متقاضیان در هر زمان و از طریق هر دستگاه هوشمندی می‌توانند وارد سامانه شوند. از سوی دیگر صدور پروانه نشر نیز از طریق این سامانه قابل پیگیری است و دیگر نیازی به حضور فیزیکی متقاضیان نیست. در بحث کارشناسی کتاب، ابلاغ و تطبیق نیز این سامانه فعالیت خواهد  کرد و امیدواریم با این روند سرعت بررسی‌ها نیز بالاتر رود.
مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی با اشاره به  افتتاح مرکز اسناد و کتابخانه تخصصی فرهنگ و رسانه گفت: در سال ١٣٩۵ کتاب‌های این مرکز جمع‌آوری و به انباری جهت نگهداری منتقل شدند. در هنگام ورود بنده به مجموعه یکی از دغدغه‌های دوستان در معاونت امور فرهنگی بازگشایی این کتابخانه بود و پس از بحث و بررسی و جستجوی بسیار به این نتیجه رسیدیم که بخشی از ساختمان شورای فرهنگ عمومی را به محل کتابخانه تبدیل کنیم.
وی افزود: البته با توجه به اینکه منابع بسیاری در کتابخانه بودند، تصمیم گرفتیم بخشی از آثار را به مانند کتاب‌های سنگی، کتاب‌های نفیس، آرشیو روزنامه‌های قدیمی و کتاب‌های تخصصی را به این کتابخانه منتقل کنیم و دیگر آثار غیر تخصصی نیز به نهاد کتابخانه‌ها اهدا شد.
وی با اشاره به نقش نهاد کتابخانه‌ها در تجهیز این کتابخانه عنوان کرد: البته نقش افرادی همچون آقای کاراندیش، آقای سیفی، آقای حسین‌پور و خانم لباف نیز در افتتاح این کتابخانه بسیار مهم بود.
معیارهای انتخاب کتابفروشان برتر
مرادی‌نیا با اشاره به روند انتخاب کتابفروشان و تجلیل از آن‌ها نیز گفت: با توجه به اینکه کتابفروشان تهرانی از مزیت‌های نسبی نسبت به کتافروشی‌های شهرستان برخوردارند صرفا کتابفروشی‌های استان‌ها را مورد توجه قرار دادیم. معیارهایی را تعریف کردیم و از ادارات فرهنگ و ارشاد در استان‌ها خواستیم تا بر اساس آن‌ها کتابفروشان استان خود را معرفی کنند. ویژگی‌هایی همچون داشتن سن ۶٠ سال، خوشنامی، اثرگذاری در کتابخوانی، قدمت و سابقه فعالیت و بهره‌گیری از رسانه‌های نوین از جمله این معیارها بودند.
وی ادامه داد: از تمامی استان‌ها کاندیداهایی انتخاب شدند و در جلسه نهایی با حضور تشکل‌‎های صنفی نتایج بررسی شدند و در پایان هفت کتابفروش برای تقدیر انتخاب شدند.
بر اساس این گزارش، در پایان این مراسم از کتابفروشی‌های زیر تقدیر شد و جوایز آن‌ها توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به آن‌ها اهدا شد. همچنین «مرکز اسناد و کتابخانه تخصصی فرهنگ و رسانه» نیز با حضور اهالی فرهنگ افتتاح شد.
کتابفروشی بابک به مدیریت منصور طبرسی از مازندران
کتابفروشی ناصر خسرو به مدیریت بهمن عبادالله وند از میاندوآب
کتابفروشی مژده به مدیریت مهدی مژده از گیلان
کتابفروشی پاپیروس به مدیریت شجاع‌الدین دستغیب از بوشهر
کتابفروشی امیرکبیر به مدیریت جعفر سامانی از سسندج
کتابفروشی ناصر خسرو به مدیریت محمدعلی بهرادفر از همدان
کتابفروشی یاوریان به مدیریت اسرافیل یاوریان از اردبیل