حاج مرتضی آخوندی باید قدر ببیند و بر صدر بنشیند

حاج مرتضی آخوندی باید قدر ببیند و بر صدر بنشیند

مدیرعامل موسسه خانه کتاب در آئین بزرگداشت مرتضی آخوندی، ‌مدیر انتشارات دارالکتب الاسلامیه، بیان کرد: انتشارات دارالکتب الاسلامیه با مدیریت مرتضی آخوندی با انتشار کتاب‌های اساسی به قلم پژوهشگران طراز اول سعی کرد عامه مردم و به خصوص جوانان تشنه حقیقت را با آموزه‌های ریشه‌دار اسلام و مکتب تشیّع آشنا کند. پس سزاوار است قدر ببیند و بر صدر بنشیند.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب، مراسم بزرگداشت مرتضی آخوندی مدیر انتشارات دارالکتب الاسلامیه به پاس ۷۰ سال مجاهدت فرهنگی با حضور محمدحسین صفارهرندی عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام، محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد، نیکنام حسینی پور مدیر عامل خانه کتاب، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابهای عمومی کشور، احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران، محمود آموزگار رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، میثم نیلی مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی، محمد حمزه زاده قائم مقام حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام محمدرضا زائری، علی اکبر اشعری، امیرمسعود شهرام نیا، همایون امیرزاده و جمعی از مقامات و مسئولان و همچنین ناشران و اصحاب فرهنگ یک شنبه (هفتم مردادماه) در پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری برگزار شد.
در ابتدای این مراسم، حسینی پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب با بیان اینکه این آئین برای یکی از مفاخر نشر کشور در قبل و بعد از انقلاب است، گفت: مرتضی آخوندی و پدر بزرگوارشان هفتاد سال  در نشر و  ترویج فرهنگ اسلامی تلاش کردند.
وی با بیان اینکه چهل عدد رازآمیزی است و نشان دهنده خردمندی و پختگی است، به برنامه های موسسه خانه کتاب به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: کارنامه ۴۰ سال نشر ایران در قالب نمودار و آمار در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه شد که مورد استقبال بازدیدکنندگان نمایشگاه و محققان و مسئولان کشوری و لشکری قرار گرفت. همچنین، شناسایی ناشران، نویسندگان، ویراستاران، مترجمان و… که به نوعی در انقلاب نقش داشتند و تقدیر و قدردانی از آن‌ها در قالب برنامه‌های مختلفی مانند روز قلم که به منزل استاد پرویز خرسند، حاج آقای چیت‌چیان، آقای جعفر ابراهیمی رفتیم. حضور در شرکت سهامی انتشار از دیگر برنامه های ما بود که همچنان ادامه خواهد داشت.
حسینی پور ادامه داد: مسابقه کارتون و کاریکاتور با موضوع کتاب، نقد و بررسی کتاب‌هایی با موضوع انقلاب در سرای اهل قلم، برگزاری نشست های نقد و بررسی کتاب با مشارکت باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس سه‌شنبه دوم هر ماه، اختصاص بخش ویژه ای به جشنواره نشان شیرازه و کتاب سال جمهوری اسلامی ایران مورد چهلمین سال انقلاب اسلامی از دیگر برنامه های موسسه خانه کتاب برای چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی است.
مدیر عامل خانه کتاب بیان کرد: بزرگداشت و تکریم مفاخر حوزه نشر و چرخه آن اعم از نویسنده، مترجم، ویراستار، ناشر، کتابفروش و… از دیگر  برنامه‌های خانه کتاب است و در این برنامه سعی می‌شود که همه اجزا نشر دیده شود. بزرگداشت مفاخر فرهنگی کشور یعنی الگوسازی برای نسل جوان، یعنی معرفی افرادی که در حوزه فرهنگ خاک خورده‌اند و برای فرهنگ‌سازی کشور زحمت کشیده‌اند. برنامه بزرگداشت آقای آخوندی یکی از این برنامه‌ها است. آقای آخوندی تراث شیعه را در جهان و به خصوص کشورهای عربی گسترش داده و نقش مهمی در گسترش فرهنگ اسلامی و شیعی داشته‌اند.
وی افزود: در روزگاری که اندیشه‌های الحادی و دین ستیز غلبه داشت، انتشارات دارالکتب الاسلامیه به سرمایه حاج شیخ محمد آخوندی به نشر فرهنگ اصیل شیعه پرداخت. با انتشار کتاب‌های اساسی به قلم پژوهشگران طراز اول و به قیمت نازل سعی کرد عامه مردم و به خصوص جوانان تشنه حقیقت را با آموزه‌های ریشه‌دار اسلام و مکتب تشیّع آشنا کند. پس سزاوار است حاج مرتضی آخوندی قدر ببیند و بر صدر نشیند. تعهد ایشان به نشر کتب مذهبی مثال زدنی است. ناشری که تاکنون بیش از ۲۳۰۰ عنوان کتاب منتشر کرده است و همچنان دغدغه حوزه فرهنگ را دارد و با ذهنی وقّاد و ریاضی‌وار به‌دنبال گسترش فرهنگ اهل بیت است. زمانی ما به جلو حرکت می‌کنیم که چنین افرادی را قدر بدانیم. در زمانی که فرهنگ بر سیاست سیادت و سروری کند ما به جلو حرکت می‌کنیم. انقلابی که بن‌مایه‌اش فرهنگی است و رهبران آن صبغه فرهنگی دارند و تحقیق و کتابخوانی آن‌ها بر همه چیز اولی است، مسیرِ روبه‌جلو دارد.
مدیر عامل خانه کتاب گفت: امیدواریم بتوانیم الگوسازی خوبی برای نسل جدید فراهم کنیم و افرادی چون آقای آخوندی در جامعه پرشمار شوند و نسل به نسل این انتشارات دست به دست شود و تا سالیان دراز ادامه پیدا کند. اینکه فرزندان شغل پدرانشان را ادامه دهند متأسفانه در ایران کمرنگ است به خصوص در حوزه نشر؛ چون هم صبر و هم عشق می‌خواهد که بعضی هم تعبیر به «جنون» می‌کنند. اگر کمی در حوزه نشر تأمل کنیم شاید ناشرانی که نسل به نسل به کار انتشارات پرداخته‌اند به عدد ۲۰ هم نرسند. این آسیب است و ناشران حرفه‌ای باید به سمت پیوند نسل‌ها در کسب و کار نشر حرکت نمایند. آقای آخوندی و فرزندانشان در زمره ناشران کم شماری هستند که حرفه نشر در خاندانشان سینه‌ به سینه منتقل شده است.
در ادامه این مراسم، حسین استادولی نویسنده، مترجم و قرآن پژوه با بیان اینکه چهل سالگی انقلاب اسلامی به تکامل رسیده و باید آن را قدر بدانیم، گفت: پیروزی انقلاب اسلامی ایران مدیون صدق و صفا امام (ره) و بازوان آن یعنی شهدای گرانقدر هستند.
وی افزود: من سال ۵۱ با انتشارات دارالکتب الاسلامیه آشنا شدم اما از حدود سال ۵۳ آشنایی بیشتری با این انتشارات و کتاب های آن پیدا کردم. اکثر کتاب هایی که از سوی این انتشارات منتشر شده چندین جلد را شامل می شود و این کار سرمایه ای عظیم و تلاش وافر می طلبد.
محمدحسین صفار هرندی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از دیگر سخنرانان این آیین گفت: آقای آخوندی و پدر بزرگوارشان نیازمند برگزاری چنین جلسات تقدیری نیستند چرا که کسی مثل او دارای اعتبار واقعی است و ماندگاری دارد با این اعتباربخشی ها خرسند نمی شود بلکه این ما هستیم که در کنار مراسم بزرگداشت او برای خودمان به دنبال ماندگاری هستیم.
صفار هرندی گفت: آشنایی من با خاندان آخوندی به بیش از ۵۰ سال قبل بر می گردد. در دوران نوجوانی با مرحوم پدرم به بازار می رفتم و دارالکتب الاسلامیه همواره یکی از مراکزی بود که حتما به آن سر می زدیم. تصویری که در ذهن من از ایشان به یادگار مانده چهره ای نجیب، فردی بی هیاهو و کاری است.
وی ادامه داد: در زمان وزارتم چند بار با آقای آخوندی دیدار داشتم. پس از وزارت هم چند باری خدمات ایشان بودم. اعتراف می کنم که هیچ وقت این دیدارها برای کارهای شخصی خود و انتشاراتش نبود بلکه هر بار موضوعی درباره کل جامعه نشر و وساطت برای ارتقاء جایگاه نشر را مطرح می کرد.
صفار هرندی به  وفاداری مرتضی آخوندی به عرصه نشر اشاره کرد و گفت: این ویژگی ناشی از تشخیص خوب او در جدا کردن مطلب سقیم از صحیح است که موجب جلوگیری از بروز بدعت ها در حوزه نشر کتاب های دینی می شود. روز بزرگداشت مرتضی آخوندی را باید به روز کار صحیح و متقن تبدیل کرد.
حجت الاسلام محمود دعایی از دیگر سخنرانان این آیین گفت: بیش از نیم قرن با خاندان آخوندی آشنایی داریم. در آن دوران ما طلبه ها کنجکاوی زیادی داشتیم، تازه به قم آمده بودیم و به تهران نیز رفت و آمد داشتیم. بنابراین باید به مراکزی می رفتیم که مورد احترام عامه روحانیت و و بزرگان دینی بود. پدرم با پدر مرتضی آخوندی صیغه برادری خوانده بودند از همین رو ما گاهی پدر آقای آخوندی را «عمو جان» خطاب می کردیم. شرکت سهامی انتشار از دیگر مراکزی بود که ما به آن سر می زدیم و اولین بار شهید مطهری را آنجا دیدم.
دعایی ادامه داد: تلاش خاندان آخوندی در حوزه نشر کتب دینی مصروف ارائه آثار معیار، تراز و قابل اطمینان بود. از دیگر ویژگی های این خاندان این بود که پناه مبارزان انقلابی بودند و در آنجا از گزند دشمنان محفوظ می ماندند. این انتشارات پناه و تکیه گاه کسانی بودند که جزء نوشتن کتاب درآمدی نداشتند. این انتشارات آبروی نشر روحانیت است اگر چه آقای آخوندی روحانی نیستند اما الگویی برای همه محسوب می شوند.
وی در پایان گفت: امیدوارم فرزندان آقای آخوندی توفیق پیدا کنند همانگونه که آقای آخوندی راه پدر را ادامه دادند و مشعلی برای راه پدرشان بودند آنها نیز راه پدرشان را ادامه دهند.
در این نشست همچنین میثم نیلی مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی در سخنان کوتاهی گفت: آقای مرتضی آخوندی ناشری است که با کتاب هایش در دوره غیبت امام زمان(عج)، دست جامعه شیعه را گرفته است و این نوید وجود دارد که مسیر پویایی انقلاب اسلامی ماندگار و پویا خواهد بود.
همچنین احمد مسجدجامعی، عضو شورای اسلامی شهر تهران عنوان کرد: خانواده آخوندی از تبارهای اصیل و ریشه دار هستند و خوشبختانه فرزندان و بستگان آقای آخوندی هم در راه نشر فعالیت می کنند.
مسجدجامعی افزود: برخی از سفیران ما در خارج از کشور من را از ایده ای که برای ثبت جهانی روز علامه مجلسی در تقویم یونسکو در آن دوره داشتم، پرهیز می دادند و معتقد بودند که با توجه به صبغه دینی و شیعی علامه مجلسی، یونسکو با این پیشنهاد مخالفت می کند. وقتی موضوع را با زنده یاد احسان نراقی در میان گذاشتم، او با نگاهی علمی در این رابطه صحبت کرد و گفت اینگونه نیست که یونسکو حتما با آن مخالفت کند چرا که علامه مجلسی ۴۰۰ سال پیش در واقع یک دانشنامه جمعی را منتشر کرده است. دانشنامه ای که سرویراستار داشته و می‌شود گفت که پایه گذار نوعی دانشنامه نویسی بوده است. ما این پیشنهاد را در یونسکو مطرح کردیم و از قضا رای آورد و مشخص شد که حرف سفرای ما که با این پیشنهاد مخالفت می کردند، بی اساس بوده است.
محمود آموزگار از دیگر سخنرانان این آیین گفت: علم در گذشته نه چندان دور در حوزه علمیه وجود داشت و روحانیت پرچمدار علم بودند. وقتی به کارنامه آقای آخوندی نگاه می کنیم به اثر گرانسنگ«جواهرالکلام» می رسیم که می توان آن را اثری فوق العاده در زمینه فقه دانست.
وی همچنین افزود: زمانی که آقای قدیانی رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران بود و بنده هم مسئولیت دبیری اتحادیه را برعهده داشتم، در کمیسیون رسیدگی به شکایات کارگروه حقیقی تشکیل داده بودیم که آقای آخوندی از اعضای فعال و صاحب نظر در آن بود. ایشان در موضوع معافیت مالیاتی کتابفروشان و اصلاحیه ای که بر ضوابط نشر افتاد، بسیار پیش قدم بود و همواره در مسائل صنفی این روحیه را داشت که از هیچ کوششی برای اینکه حقوق از دست رفته همکاران ناشر و کتابفروش را ایفا کند، دریغ نمی کرد.
مرتضی آخوندی در مراسم بزرگداشتش گفت: من این بزرگداشت را برای خودم نمی دانم بلکه بزرگداشتی برای علوم آل محمد می دانم. این کاری بود که در انتشارات دارالکتب الاسلامیه توسط ابوی بنده پایه گذاری شد؛ زمانی که من هنوز به دنیا نیامده بودم. قصد این انتشارات این بود که آثار مکتوبی که از شیعه رسیده بود از کتاب های مرجع تا روایات و تفاسیردر جهان اسلام و تشییع منتشر و عرضه شود من هم دنباله روی پدرم بودم و هرچه دارم از دعای ایشان دارم.
وی بیان کرد: ما ناشران مسئولیت بزرگی نسبت به مطالبی که منتشر می کنیم، داریم؛ اگر کلام باطل را نشر دهیم، یقینا بنده شیطان شده ایم. خداوند از همه پیمان گرفته است که از شیطان پیروی نکنند.
وی ادامه داد: همه ما نسبت به خوراکی که به جسم ما می رسد حساس هستیم و به تاریخ مصرف آنها نگاه می کنیم. اما آیا در مطالبی که هم به مغزمان می رسد، همین حساسیت را هم داریم. آیا انتشار کتاب باید لجام گسیخته باشد و هر کسی هر چیزی که دلش خواست بگوید!؟ کتب ضلال، بدترین چیزهاست و می تواند افکار بد را ترویج دهد کما اینکه بسیاری از مشکلاتی که ما امروز با آن دست به گریبان هستیم، ناشی از همین مسئله است.