حمایت‌های دولت از صنف نشر باید هماهنگ باشد.

حمایت‌های دولت از صنف نشر باید هماهنگ باشد.

🔸هومان حسن‌پور ، خلاء پیش روی فعالان حوزه صنعت نشر را بزرگتر از خلاء اسفند‌ماه دانست و درباره حمایت‌های دولت از این صنف گفت:نظر اتحادیه بر این است، حمایت از فعالان حوزه شامل تولید، توزیع و فروش باید هماهنگ انجام شود.

🔹هومان حسن‌پور، رئیس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، درباره نتایج پیگیری اتحادیه برای جبران خسارت‌‌ اصناف نشر در پی شیوع ویروس کرونا بیان کرد: پیگیری‌ها برای تحقق مفاد فهرست خواسته‌های اتحادیه که پیش از نوروز آغاز شده بود با توجه به آغاز به کار تقریبی دستگاه‌های دولتی همچنان ادامه دارد. حتی چند مورد که از قلم افتاده بود با بررسی دقیق و وسواس به این خواسته‌ها اضافه شده است.

✍️وی افزود: با توجه به فرآیند اداری و لزوم صدور ابلاغیه‌های مختلف، پیش‌بینی می‌شود  جزئیات حمایت‌های دولتی از صنوف مختلف از‌جمله صنعت نشر، هفته آینده اعلام شود. براساس آخرین پیگیری‌‌ها و آن‌طور که به‌ من گفته شده است، مسائل از سوی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تایید رسیده و در هفته پیش‌رو، جمع‌بندی نهایی اعلام خواهد شد.  
 
❇️اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران برای همه رسته‌های صنف نشر درخواست حمایت‌های دولتی کرده است. ❇️

🔺وی در پاسخ به این پرسش که کدام یک از حلقه‌های نشر در جریان شیوع کرونا بیشترین آسیب را متحمل شده‌اند گفت: برخی تصور می‌کنند، حلقه‌های نشر از یکدیگر جدا هستند در‌حالی‌که این حلقه‌ها کاملا متصل هستند و فقط صدای آسیب و ضربه به حلقه‌های مختلف نشر شامل موزع، ناشر و یا کتابفروش متفاوت است اما نباید فراموس کنیم، همه این حلقه‌های در شرایط بحرانی قرار دارند.
 ✳️حسن‌پور درباره رویکرد اتحادیه در سرپا نگه داشتن صنف در شرایط بحرانی بدون اتکا به حمایت‌های دولتی گفت: مدت‌ها قبل از شیوع گسترده ویروس کرونا پیشنهاد‌های مختلفی از سوی اتحادیه به اعضا مطرح شد که به بسیاری نیز توجه و عمل کردند؛ از‌جمله سفارش تلفنی. در این میان نکات ظریفی وجود دارد که توجه به آن‌ها برای پیشگیری از قضاوت‌های سریع، ضروری است.

🔷رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان با اشاره به پیشنهاد اتحادیه به اتاق اصناف برای ادامه فعالیت کتاب‌فروشی‌ها به‌عنوان یکی از صنوف مستثنی در شرایط فعلی گفت: حتی این پیشنهاد مطرح شد تا کتاب‌فروشی‌ها به فعالیت خود ادامه دهند اما رئیس محترم اتاق اصناف به درستی به شرایط بحرانی تاکید داشتند.  

✍️وی افزود: نباید صرفا منتظر حمایت‌های دولتی باشیم. از سوی دیگر می‌‌توان نقد‌‌‌های فراونی ارائه کرد اما شرایط کشور به‌گونه‌ای نیست که فرصت پرداختن به نقد‌‌ها باشد؛ حالا زمان فعالیت و استفاده از ظرفیت‌ها برای عبور از بحران است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *