حیدری: استقبال بیش از ۱۷۰۰ شهر و روستا از سومین دوره جام باشگاه‌های کتابخوانی

حیدری: استقبال بیش از ۱۷۰۰ شهر و روستا از سومین دوره جام باشگاه‌های کتابخوانی

سرپرست دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره سومین دوره جام‌ باشگاه‌های کتابخوانی بیان کرد: بیش از هزار و هفتصد شهر و روستا برای حضور در این رویداد اعلام آمادگی کرده‌اند. دوره آموزشی نیز در سه سطح در حال برگزاری است؛ سطح نخست به دوره‌‌‌‌ آموزشی شانزده ساعته استادان اختصاص داشت که تیر‌ماه به پایان رسید و طی آن ۳۵ مروج کتاب‌خوانی آموزش دیدند.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی ورازت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی کتاب و کتابخوانی، وی افزود: استادان آموزش دیده برای آموزش چهل مربی به مراکز استان‌ها اعزام می‌شوند. مربی‌ها نیز تسهیل‌گران را برای تشکیل باشگاه‌های کتابخوانی آموزش می‌‌دهند.
حیدری ادامه داد: با امضاء تفاهم‌نامه مشترک با وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی کار‌گاه آموزشی برای مربیان مهد‌های کودک و برای اجرای طرح «دوشنبه‌های کتابخوانی» برگزار می‌شود.
سرپرست دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی بیان کرد: باشگاه‌های کتابخوانی از اول مهر‌ماه و همزمان با بازگشایی مدارس در مراکز مختلف از‌جمله مدارس، پایگاه‌های بسیج، محلات و یا مساجد تشکیل می‌‌شود. اختتامیه استانی جام باشگاه‌ها با همکاری موسسه خانه کتاب و همزمان با هفته کتاب در ۳۰ استان کشور با عنوان «جشن کتاب» برگزار می‌شود. از هر استان سه تا پنج نفر برگزیده به دبیر‌خانه مرکزی معرفی می‌شوند و آئین اختتامیه نیز بهمن و اسفند‌‌ماه سال جاری با حضور مسئولین برگزار خواهد شد.
وی افزود: مهم‌ترین هدف این رویداد توجه به ترویج کتاب‌خوانی در مناطق کم‌برخوردار و روستایی است. نخستین دوره این رویداد با مشارکت پانزده شهر، بیست و دو روستا و تشکیل دو هزار باشگاه برگزار شد. در دومین دوره نیز ۱۰۰ شهر، ۵۰۰۰ باشگاه و ۶۰۰۰۰ عضو مشارکت داشتند.
سرپرست دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی با تاکید بر حضور پررنگ روستا‌ها در جام باشگاه‌های کتابخوانی بیان کرد: یکی از نکات قابل توجه در دومین دوره جام باشگاه‌ها، انتخاب یک باشگاه برگزیده روستایی بود. روستای ابویسان شهرستان جغتای خراسان رضوی از بین چندین شهر و مرکز استان انتخاب شد که نشان‌دهنده میزان توجه به روستا‌هاست.
وی گفت: سال گذشته بعد از بررسی آثار در نهایت از چهار بخش‌‌ «بهترین نامه به نویسنده»، «بهترین فیلم»، «بهترین کتاب» و «بهترین باشگاه» سه تا پنج اثر به دبیر‌خانه مرکزی ارسال شد که بعد از داوری نهایی، برگزیدگان در مراسم اختتامیه تقدیر شدند. همه شصت هزار عضو دومین دوره جام باشگاه‌ها با حمایت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌توانستند از پنجاه درصد یارانه حمایتی خرید کتاب استفاده کنند.
به گفته وی، با ارزیابی کارشناسان، هشتصد کتاب‌ برگزیده هفت سال اخیر جشنواره‌های مختلف شناسایی شد و از کتاب‌ها خلاصه و چکیده‌ و فهرست توصیفی برای رده‌های مختلف سنی تهیه شد.