دبیر انجمن ناشران الکترونیک: بازدیدکنندگان در نمایشگاه کتاب با نشر الکترونیک آشنا می‌شوند


نشر الکترونیک بازار بکر و نابی دارد
دبیر انجمن ناشران الکترونیک با اشاره به لزوم جداسازی ناشران الکترونیک از فعالان حوزه دیجیتال گفت: نشر الکترونیک و کتاب الکترونیک بازار بکر و نابی در کشور ما به شمار می‌آید و دست‌اندرکاران حوزه نشر و سیاستگذاران کشور باید برای تقویت این حوزه کمک کنند، در این میان معتقدم نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران مکمل و کمک کننده برای توسعه کتاب الکترونیک باشد و باید به این حوزه ورود پیدا کرد.
بازدیدکنندگان در نمایشگاه کتاب با نشر الکترونیک آشنا می‌شوند

حسن احمدی؛ دبیر انجمن ناشران الکترونیک در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، عنوان کرد: متولی امر کتاب در حوزه دیجیتال و کاغذی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این معاونت امسال سیاستی اعمال کرده و در راستای آن سالنی به بخش ناشران و تولیدکنندگان کتاب الکترونیک اختصاص می‌دهد و از آنجایی که مجوز نشر کتاب توسط معاونت فرهنگی صادر می‌شود و افرادی که مجوز نشر کتاب گرفته‌اند در این حوزه فعالیت می‌کنند، می‌توانند امسال در نمایشگاه حضور داشته باشند.

احمدی با بیان اینکه امیدواریم در سال‌های بعد این بخش تقویت شود، گفت: مرکز رسانه‌های دیجیتال، نمایشگاه جداگانه‌ای برای فعالان و دست‌اندرکاران این حوزه دارد زیرا حوزه دیجیتال بسیار گسترده‌ است و شامل اتفاقات زیادی می‌شود که رسانه‌های تصویری را نیز در بر می‌گیرد و اختصاصی فضایی فقط به ناشران الکترونیک ضرورتی بود که پیش از این توجهی به آن نشده بود.

دبیر مجمع ناشران الکترونیک با اشاره به لزوم اختصاص فضای مجزا برای ناشران الکترونیک نیز گفت: در همه نمایشگاه‌های مهم دنیا مثل فرانکفورت و پکن، همواره بخش ناشران الکترونیکی یکی از بخش‌های مهم آن نمایشگاه است و در این بخش گروهی هستند که به طور اختصاصی کتاب الکترونیک تولید می‌کنند.

به گفته احمدی، امسال نیز به طور ویژه بخشی به ناشران الکترونیک در سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اختصاص یافته که اتفاق مبارکی است زیرا این روزها که صحبت از کمبود کاغذ می‌شود و بحث در این زمینه کاملا جدی است باید به سمت نشر الکترونیک حرکت کنیم. ما برای ورود کاغذ به کشور مجبور به پرداخت دلار هستیم زیرا در این زمینه خودکفا نیستیم و برای اینکه سطح مطالعه کشور را ارتقا دهیم باید به حوزه الکترونیک ورود پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه بخش الکترونیک از نمایشگاه کتاب جدا نیستند بلکه در دل ناشران دیگر هستند، تاکید کرد: علاوه بر آن برخی از ناشران سنتی ما هنوز از ورود به این حوزه می‌ترسند در حالی که اگر کارها و برنامه‌ریزی‌ها تخصصی شود و درمعاونت فرهنگی توجه جدی به این حوزه شود می‌توان به نتایج بهتری دست پیدا کرد.

احمدی با اشاره به تشکیل کارگروه تخصصی در حوزه نشر الکترونیک نیز گفت: در دیداری که اخیرا با معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم، قرار شد به دلیل اهمیت این موضوع، کارگروهی با موضوع صنعت اقتصاد فرهنگی و نشر الکترونیک فعالیت کند و از ناشران دولتی و خصوصی فعال در حوزه الکترونیک دعوت می‌کنیم در این کارگروه حضور داشته باشند و در کنار ناشران سنتی به این حوزه توجه ویژه داشته باشند.

وی همچنین درباره فواید جداسازی ناشران الکترونیک از دیگر بخش‌های حوزه‌های دیجیتال نیز توضیح داد: تجربه جهانی نشان می‌دهد باید به سمت تخصصی شدن حرکت کرد، در حوزه رسانه‌های دیجیتال بخش‌های زیادی وجود دارد که فیلم هم شامل آن می‌شود و معاونت‌های مختلف وزارت ارشاد در این عرصه ورود پیدا کرده‌اند. تخصصی شدن این حوزه موجب می‌شود مردمی که در این ۱۰ روز به نمایشگاه می‌آیند با حضور در این سالن بتوانند از نزدیک با فعالیت این حوزه آشنا شوند.

وی همچنین با اشاره به فعالیت بیش از ۳۰۰ ناشر در حوزه الکترونیک یادآور شد: بحث مجوزها و اقدامات کتاب الکترونیک باید به معاونت فرهنگی بیایند و کارهای این حوزه زیر نظر این واحد پیگیری شود زیرا اغلب دست‌اندرکاران این حوزه به صورت پراکنده فعالیت می‌کنند و باید زمینه‌ای فراهم شود که آمار جامع و کاملی از فعالیت این افراد گردآوری شود.