درباره خانه کتاب

درباره خانه کتاب


«خانه کتاب» موسسه ای غیرانتفاعی و غیر دولتی است که با هدف ارایۀ اطلاعات در زمینۀ کتاب های منتشر شده در ایران از سال ۱۳۷۲ آغاز به کار کرده است و پایگاه اینترنتی آن به منظور در دسترس قرار دادن اطلاعات کتاب‌ها درسال ۱۳۷۷ تأسیس شده است. مشخصات کتاب‌شناختی تمام کتاب هایی که در کشور منتشر می‌شود، به انضمام معرفی کوتاه، تصویر روی جلد و نیز تصویر صفحات نخستین هر کتاب (تا قبل از متن اصلی)، دو روز پس از اخذ مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این پایگاه ثبت می‌گردد. این موسسه همواره کوشیده است برای ارائه خدمات و فعالیت های خود از جدیدترین فناوری ها و سریع ترین شیوه ها بهره گیرد.

‎بانک های اطلاعاتی


علاوه بر بانک اطلاعاتی کتاب های منتشر شده در ایران، بانک های اطلاعاتی ناشران و پدیدآورن نیز در خانه کتاب تولید و روزآمد می شود.

‎جشنواره های فرهنگی


خانه کتاب به منظور توسعه کتاب و کتابخوانی، جشنواره های فرهنگی مختلفی نیز در زمینۀ کتاب برگزار می کند که عبارتنداز: انتخاب «کتاب سال جمهوری اسلامی ایران»، «جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و جایزه منطقه ای»، « نشان شیرازه؛ دو سالانه طراحی کتاب ایران»، «جشنواره کتاب و رسانه»، «جشنواره کتاب و سینما»، «جشنواره نقد کتاب» و…در این جشنواره ها، نویسندگان و کتاب های برتر کشور انتخاب شده، مورد تقدیر قرار می گیرند.

نشریات و محصولات


مجموعه فصلنامه های نقد کتاب، تنها فصلنامه های منسجم و تخصصی نقد کتاب در کشور به شمار می آید. هدف اولیه این مجموعه، کمک به توسعه و تقویت فضای نقد در حوزه کتاب و در نهایت، کمک به ارتقای کمی و کیفی تولید، نشر و مطالعه کتاب در حوزه های گوناگون است. عناوین فصلنامه های تخصصی نقد کتاب در ۱۳ حوزه تخصصی شامل «علوم اجتماعی»، « هنر»، «ایران و اسلام»، « اطلاع رسانی و ارتباطات»، « تاریخ»، « کلام، فلسفه و عرفان»، « علوم محض و کاربردی»، « کودک و نوجوان»، « فقه و حقوق»، « اخلاق، علوم تربیتی و روان شناسی»، «قرآن و حدیث»، «میراث» و « ادبیات» است. موس