در حکمی از سوی سیدعباس صالحی؛ محسن جوادی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی محسن جوادی را به عنوان معاون امور فرهنگی این وزارتخانه منصوب کرد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در حکم سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به محسن جوادی آمده است:

« نظر به مراتب علمی و سوابق فرهنگی و مطالعاتی ارزشمند جناب‌عالی به‌موجب این حکم به سمت «معاون امور فرهنگی» منصوب می‌شوید.

امید می‌رود با استعانت از خداوند متعال و بهره‌گیری از کلیه ظرفیت‌های موجود و نیروهای ارزشمند، فرهیخته و صاحبنظر در زمینه احیاء و گسترش فرهنگ اصیل اسلامی – ایرانی، برنامه‌ریزی در جهت تولید، توسعه و ترویج فرهنگ مکتوب  و پژوهش‌های فرهنگی، حمایت از حقوق نویسندگان و اهل قلم و ناشران و روزآمد ساختن فعالیت‌های حوزه اندیشه و چاپ و نشر موفق و مؤید باشید.»

محسن جوادی دارای دکترای فلسفه و حکمت اسلامی از دانشگاه تربیت مدرس تهران است.وی همچنین مقالات پژوهشی در نشریات مختلف علمی کشور و همایش های بین المللی دارد.

عضویت در انجمن های مختلف علمی و نشریات علمی از جمله مسئول روابط بین المللی دانشگاه قم، مدیر گروه فلسفه و اخلاق در دانشگاه قم، دبیر کنفرانس بین المللی فلسفه دین، دبیر کنفرانس بین المللی شهید بهشتی، دبیر جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، سردبیر مجله علمی پژوهشی به زبان انگلیسی، عضو هیات امنای دانشگاه ادیان و … بخشی از  سوابق معاون جدید فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

پیش از این محمد سلگی  سرپرستی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را بر عهده داشت.

محسن جوادی سکان معاونت فرهنگی را در دست گرفت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم معارفه معاون جدید معاون امور فرهنگی گفت: معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل دامنه گسترده فعالیت های خود از جهاتی دارای اهمیت است که حساسیت آن را نسبت به دیگر معاونت های این وزارتخانه بیشتر می‌کند.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین تکریم و معارفه سرپرست پیشین و معاون جدید معاونت امور فرهنگی این وزارتخانه با تاکید بر این مطلب تصریح کرد: یکی از جهت هایی که این معاونت را حساس تر می کند، مخاطبان و ذی نفعان آن است. اهالی قلم با گستره ای که از لحاظ تنوع کمی و کیفی دارند  فعالیت این معاونت و خط ارتباطی آن با اهالی قلم را گسترده تر می کند.

وی ادامه داد: وجود اهالی نشر نیز از دیگر جهاتی است که کار این معاونت را نسبت به دیگر معاونت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حساس تر می کند. اهالی نشر نیز دارای گستره کمی و کیفی ، بحث های مادی و معنوی هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اهالی ادبیات و چاپ را از دیگر مخاطبان این معاونت برشمرد و گفت: حوزه اقوام، مذاهب و ادیان نیز یکی دیگر از فعالیت های جدی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

صالحی با اشاره به رویدادهای داخلی این معاونت ادامه داد: نمایشگاه بین المللی کتاب تهران یکی از بزرگترین نمایشگاه های کتاب است که برگزاری آن از سوی این معاونت صورت می گیرد. جایزه کتاب سال، جایزه پروین، جایزه جلال آل احمد، هفته کتاب، نمایشگاه های کتاب استانی و خارج از کشور، جشنواره شعر فجر و … از دیگر اقدامات این معاونت است که گستره کاری آن را نسبت به دیگر معاونت ها بیشتر کرده است.

وی ادامه داد: تقاطعی از حساسیت های متراکم در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کار آن را سخت تر می کند.

صالحی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تقدیر از خدمات و تلاش های محمد سلگی سرپرست پیشین معاونت امور فرهنگی وی را فردی دارای شخصیت علمی و با اخلاق دانست و افزود: آقای سلگی شخصی با متانت و دارای حسن سلوک هستند و در دوران مسئولیت وی در اداره کتاب و سرپرستی معاونت امور فرهنگی هیچ شکایتی راجع به ایشان دریافت نکردم.

وی گفت: در مدت زمانی که ایشان در اداره کتاب مشغول فعالیت هستند در میان اهالی قلم و نشر آرامش را حکم فرما کردند. مدیریت ایشان در میان انبوهی از درخواست های ناشران و مولفان در طول سال زبانزد است. مدیری که در مقابل دغدغه ها و حتی عصبانیت ناشران و مولفان با آرامش رفتار کند قابل تقدیر است.

وزیر فرهنگ و ارشاد سلامی ادامه داد: آقای سلگی توانستند ارتباط خوب و مناسبی با نهادهای خارج از وزارتخانه نیز برقرار کنند.

وی در ادامه با اشاره به شخصیت فردی و علمی محسن جوادی معاون جدید امور فرهنگی وی را فردی دانشمند و آگاه به مسائل فرهنگی معرفی کرد.

صالحی گفت: دکتر جوادی دارای شخصیت علمی در حوزه اخلاق و اخلاق فلسفی هستند و فرهنگ نیز به بحث های اخلاقی نیاز دارد.

وی با اشاره به مقالات و کتاب های جوادی افزود: حضور ایشان با توجه به شخصیت علمی شان بر اعتبار این معاونت می افزاید. آقای جوادی از نسل نواندیش، سنتی و حوزوی هستند که حوزه فرهنگ به چنین ترکیبی به صورت یک جا نیاز دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ارتباطات معاونت فرهنگی با جامعه بین الملل گفت: این ویژگی و آشنایی ایشان نسبت به مسائل مشابه فرهنگی کشور با دیگر کشورها منجر به پیشبرد اهداف این معاونت و ارتقای آن در سطح بین المللی می شود.

در بخشی از این آیین محمد سلگی سرپرست پیشین معاونت امور فرهنگی و مدیرکل اداره کتاب گزارشی از مجموعه فعالیت های معاونت امور فرهنگی در دوران سرپرستی خود ارائه داد.

وی گفت: در این مدت، جلسات شورای مدیران و مشاوران معاونت به صورت منظم برگزار شد و تکالیف مربوط به آن نیز انجام شد.

سلگی ادامه داد: شورای سیاستگذاری هفته کتاب نیز در این مدت آغاز به کار کرد و مقرر شد جلسات شورای سیاستگذاری جایزه کالاهای فرهنگی نیز در دی ماه سال جاری برگزار شود.

وی در ادامه به برخی دیگر از اقدامات صورت گرفته در این معاونت و همچنین اقدامات در دستور کار نیز اشاره کرد.

در ادامه این آیین محسن جوادی معاون جدید امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تقدیر از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امیدوارم بتوانم انتظارات آقای صالحی و اهالی فرهنگ را برآورده کنم. امید و توکلم در این مسیر به خداوند است و از راهنمایی مدیران از جمله آقای سلگی و همکاران در این معاونت هم بهره خواهم برد.

وی افزود: فرهنگ به طور کلی مقوله پیچیده ای است. بنابراین باید به دنبال راهی باشیم تا بتوان با حوزه های تاثیرگذار این بخش ارتباط و تعامل یافت.

جوادی با تاکید بر پویایی ادامه داد: این ویژگی فرهنگ باعث می شود که دائم به دنبال پژوهش در این زمینه باشیم. بنابراین فعال کردن بخش های پژوهشی در حوزه فرهنگ و سیاستگذاری برای آینده آن ضروری است.

وی تعامل با کشورها در زمینه فرهنگ را نیز از جمله ضروریات در این بخش برشمرد و گفت: مسیر سیاستگذاری فرهنگی را باید علمی تر و مبتنی بر پژوهش و گفت و گو کرد.

در این آیین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تقدیر از خدمات و تلاش های محمد سلگی در دوران مسئولیتش به عنوان سرپرست معاونت امور فرهنگی، حکم محسن جوادی را به وی اعطا کرد.