روح بزرگ پیشکسوت صنعت چاپ،اسمعیل دمیرچی پرکشید

ایپینا

ساعاتی پیش پیشکسوت صنعت چاپ ، اسمعیل دمیرچی دار فانی را وداع گفت.

۱۳۹۷ جمعه ۱۶ شهریور ساعت ۱۱:۱۵ 

 

اسماعیل دمیرچی استاد چاپ و نشر در سال ۱۳۱۲ در تهران زاده شد .وی از سال ۱۳۳۱ به کار در چاپخانه‌های مختلف، از جمله چاپخانه‌های علمی، تابان، بانک ملی و روزنامه اطلاعات پرداخت.در کنار فعالیت در عرصه چاپ ،آموزش و مشاوره در کارگاه های چاپ در سطح ایران را راه اندازی و تاسیس کرد.

کتاب”آشنایی با صنعت چاپ” تالیف اسماعیل دمیرچی ، در دوره بیست و یکم انتخاب کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،به عنوان کتاب سال برگزیده شد.

اسماعیل دمیرچی تحصیلات دوره ابتدایی را در تهران گذراند و از سال ۱۳۳۱ به کار در چاپخانه‌های مختلف، از جمله چاپخانه‌های علمی، تابان، بانک ملی و روزنامه اطلاعات پرداخت.

 

اسماعیل دمیرچی در طول خدمت سربازی به جهت داشتن تجربه و تخصص در چاپخانه ارتش مشغول به کار شد و سپس در سال ۱۳۳۹ در اولین مدرسه چاپ و حروفچینی نوریانی استخدام گردید. ایشان در طی سالیان متمادی تلاش و تجربه، دارای فعالیت‌ها و خدماتی به شرح زیر بوده است:

ـ تأسیس و راه‌اندازی، آموزش و مشاوره در کارگاه های چاپ در سطح ایران؛ ـ فعالیت در چاپخانه روزنامه کیهان و نوریانی، از سال ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۹؛ ـ چندین مرتبه اعزام به خارج از کشور جهت گذراندن دوره های آموزشی؛ ـ آموزش بانوان در رشته حروفچینی به سبک نوری در روزنامه کیهان (برای اولین بار).

تأسیس و راه‌اندازی مراکز آموزش و مشاوره در کارگاه های چاپ در سطح ایران  و همچنین موزه صنعت چاپ از مهمترین اقدامات وی بشمار می رفت.

کتاب”آشنایی با صنعت چاپ” تالیف اسماعیل دمیرچی ، در دوره بیست و یکم انتخاب کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،به عنوان کتاب سال برگزیده شد.

از اسماعیل دمیرچی ده‌ها مقاله فنی در مجلات تخصصی منتشر شده است.

کتابهای  آشنایی با صنعت چاپ،چاپ سنگی،گفتگو با قبیله چاپ،هویت های پایدار، مرتضی نوریانی،آزمانهای خاکستر شده،یادداشت های جاافتاده از آثار زنده یاد دمیرچی هستند.

کتابهای گفتگو با قبیله چاپ و هویت های پایدار از دیگر آثار مرحوم دمیرچی بود که به معرفی پیشکسوتان عرصه چاپ ونشر می پرداخت.

آخرین اثر مکتوب زنده یاد دمیرچی کتاب یادداشت های جاافتاده بود . وی در این اثر بیشرین اهتمام خود را در راه اندازی موزه صنعت چاپ به نمایش گذاشت . تمام پیگیری ها ، مکاتبات و اقدامات وی برای راه اندازی موزه چاپ در این کتاب ثبت شد.

 

پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ضایعه در گذشت این پیشکسوت ارجمند را به تمامی دست اندرکاران صنعت چاپ کشور تسلیت می گوید.