روش تعیین متراژ غرفه‌های آموزشی برای حضور در سی‌و‌یکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران / ناشران آموزشی خواهان جانمایی زیر چادر هستند

مسئول روابط عمومی انجمن فرهنگی ناشران آموزشی با اشاره به خبر مشخص شدن روش تعیین متراژ غرفه‌های آموزشی برای حضور در سی‌و‌یکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران کاهش متراژ بخش آموزشی را یکی از دلایل اصرار این ناشران برای جانمایی زیر چادر اعلام کرد.
ناشران آموزشی خواهان جانمایی زیر چادر هستند

امین آصفی؛ مسئول روابط عمومی انجمن فرهنگی ناشران آموزشی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره روش تعیین متراژ غرفه ناشران در سی‌و‌یکمین دوره نمایشگاه بین‌‌‌المللی کتاب تهران بیان کرد: در کارگروه اجرایی نمایشگاه سی‌و یکم پس از تبادل نظر و بررسی دیدگاه ناشران بخش آموزشی با توجه به شرایط متفاوت این ناشران روش تعیین متراژ غرفه‌های آموزشی به ناشران اعلام شد.

به گفته این عضو انجمن فرهنگی ناشران آموزشی در تعیین متراژ به ناشرین فعال، کوچک و متوسط نگاه ویژه‌ای شده است تا بتوانند در نمایشگاه فضای کافی در اختیار داشته باشند و بهتر دیده شوند.

آصفی در تشریح ضوابط تعیین متراژ گفت: شرط نخست به ضریب کتاب‌های چاپ شده اختصاص دارد که شامل چاپ ۹۶ ضریب ۴،‌ چاپ ۹۵ ضریب ۳،‌ چاپ ۹۴ ضریب ۲ و چاپ ۹۳ ضریب ۱ است. دومین شرط، ضریب چاپ‌های مختلف است بنابراین به چاپ اول ضریب ۳، چاپ دوم ضریب ۲ و برای مابقی چاپ‌ها ضریب ۱ تعیین شده است.

بازرس انجمن فرهنگی ناشران آموزشی ادامه داد: ضریب قطع کتاب‌‌ها نیز شامل رحلی ضریب ۴،‌ وزیری ضریب ۳،‌ رقعی ضریب ۲ و جیبی ضریب ۱ است. تعیین متراژ غرفه‌ها در شرط چهارم به تعداد صفحات چاپ شده هر کتاب‌(شمارگان ضرب در تعداد صفحه کتاب) محاسبه شده و ضرایب ردیف‌های ۱ و ۲ و ۳ به آن چاپ تعلق می‌گیرد .امتیاز کتاب‌های چاپ شده هر ناشر محاسبه شده و جمع می‌شوند. بدین ترتیب امتیاز برای هر ناشر مشخص می‌شود.

آصفی افزود:علاوه بر این امتیاز همه ناشران به روش بالا تعیین می‌شود و درصد تخصیصی ناشران براساس فضای ممکن به دست می‌آید. بنابراین متراژ فضای موجود (براساس مساحت در اختیار داده شده توسط کمیته ناشران داخلی) را به سیستم بدهیم، در این حالت متراژ تخصیصی هر ناشر مشخص می‌شود.

روابط عمومی انجمن فرهنگی ناشران آموزشی بیان کرد: برای ناشران بزرگ و کوچک یک سقف و کف نیز در نظر گرفته می‌شود تا ناشران کوچک و متوسط بتوانند فضای کافی در اختیار داشته باشند. بدیهی است که همه محاسبه‌ها بالا به شرطی است که اطلاعات خانه کتاب ناشران و متراژ کل تخصیص یافته به بخش آموزشی به‌طور کامل در اختیار این انجمن قرار بگیرد.

آصفی با بیان این مطلب که ناشران بر جانمایی  زیر چادر اصرار دارند، گفت: با توجه به تصمیم شورای برنامه‌ریزی سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران مبنی بر استقرار سالن ناشران آموزشی در رواق غربی، انجمن فرهنگی ناشران آموزشی مخالفت خود را با این تصمیم اعلام کرده است.

وی در بیان دلایل ناشران آموزشی مبنی بر مخالفت برای استفرار زیر سقف گفت: حدود ۵۰ درصد کاهش متراژ، دور بودن این مکان در مقایسه با استقرار سایر بخش‌ها و مخالفت هیئت مدیره و اکثریت اعضاء انجمن فرهنگی ناشران آموزشی با استقرار در این مکان دلایل اصلی برای مخالفت با استقرار ناشران آموزشی زیر سقف است. بنابراین پیشنهاد می‌شود تا ناشران همچنان زیر چادر جانمایی شوند.