سامانه نوین نشر کتاب منجر به کاهش قاچاق کتاب می‌شود

سامانه نوین نشر کتاب منجر به کاهش قاچاق کتاب می‌شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین بازگشایی مرکز اسناد و کتابخانه تخصصی فرهنگ و رسانه این وزارتخانه و همچنین آیین رونمایی از سامانه نوین نشر کتاب و تجلیل از کتابفروشان پیشکسوت با بیان اینکه راه اندازی سامانه نوین نشر کتاب منجر به کاهش قاچاق کتاب می شود، گفت: از طریق این سامانه ناشران امکان ارتباط با لینک و پیوندهای بیشتری از جمله خانه کتاب، نهاد کتابخانه های عمومی کشور و … پیدا می کنند.

به گزارش روابط عمومی معاونت امو رفرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی در این آیین که با حضور جمعی از معاونان، مدیران و اهالی نشر و کتاب برگزار شد، عنوان کرد: در ایامی که در معاونت امور فرهنگی مشغول به خدمت بودم دغدغه بسیاری از ناشران شهرستانی رفت و آمد و ایجاد فاصله کاری برای آن ها بود. گام اولی که برای رفع این مشکل از سوی اداره کتاب برداشته شد توسعه توکن ها بود.
وی افزود: امروز در ادامه مسیر توکن‌ها گام دیگری با عنوان راه‌اندازی سامانه نوین نشر کتاب برداشته شد که با آن ناشران شهرستانی و تهرانی شرایط بهتری نسبت به گذشته خواهند داشت و از طرفی وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در معاونت امور فرهنگی روان تر، راحت تر و با تسهیلات بیشتری طی می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: از طریق این سامانه ناشر به طور همزمان با خانه کتاب، نهاد کتابخانه‌های عمومی بدون زمان با فاصله و مراجعات حضوری ارتباط برقرار می‌کند و این روند تسهیل کننده‌تر است.
وی تاکید کرد: با حذف توکن امکان دسترسی آنلاین و دسترسی های متعدد برای ناشر ایجاد می شود و از طریق تلفن همراه هوشمند قابل دسترسی است و امکان قاچاق کتاب نیز به حداقل می رسد و این سامانه امکان تفکیک کتاب های مجاز از غیر مجاز را فراهم می آورد.
قاچاق کتاب تهدید کننده نشر و فرهنگ است
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: این سامانه در کاهش قاچاق کتاب که یکی از مساله های مهم نشر است موثر است. قاچلق کتاب تهدید کننده نشر و فرهنگ کشور محسوب می شود و این سامانه به گونه ای امکان تسهیلات بیشتر در نحوه خدمات دهی به ناشران را به وجود می آورد.
صالحی در عین حال تصریح کرد: این سامانه منجر می‌شود تا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظایف حاکمیتی خود در تجمیع آمار و اطلاعات را آماده‌تر کند و آن را ارتقا دهد.
کتابفروشی ها پاتوق فرهنگی و اجتماعی هستند
وی در ادامه با اشاره به نقش کتابفروشی ها در توسعه فرهنگ کشور ادامه داد: توجه به کتابفروشان از موضوعات جدی است که در دوره قبل و اکنون در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد تاکید بوده است، زیرا کتابفروشان صرفا یک واسطه انتقال کتاب نیستند و به عنوان پایگاه فرهنگی و اجتماعی و پاتوق فرهنگی محسوب می شوند.
صالحی تصریح کرد: بنابراین باید این کانون های فرهنگی را در شهرها و شهرستان ها زنده نگه داریم و جلوی افول و خاموشی آن ها را بگیریم.
فرهنگ مراجعه به کتابفروشی‌ها را ارتقا دهیم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با نگاه به توسعه و توجه جدی به کتابفروشی ها تجهیز و تاسیس کتابفروشی های جدید آغاز شد، ولی باید با منابع جدید به توسعه کتابفروشی های موجود فکر کنیم و جلوی تعطیلی آن ها را بگیریم.
وی با تاکید بر اینکه باید فرهنگ مراجعه به کتابفروشی ها را ارتقا دهیم ادامه داد: باید نسل جدید را برای مراجعه به کتابفروشی ها تشویق کرد و این امر در تربیت اجتماعی آن ها قرار گیرد.
صالحی با اشاره به طرح های عیدانه و تابستانه کتاب، جام باشگاه های کتابخوانی و دوشنبه های کتابخوانی در مهد کودک ها گفت: این طرح ها ملزم به خرید کتاب از کتابفروشی ها هستند.
وی افزود: ایده‌های بسیاری وجود دارد که می توان از طریق آن فرهنگ مراجعه به کتابفروشی‌ها را به عنوان فرهنگ رفتاری در کودکان گسترش داد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: کتابفروشی‌ها به عنوان دریچه‌های تنفس معنوی و فرهنگی شهر هستند و نباید مسدود شوند بنابراین باید در توسعه آن‌ها اهتمام داشت.
کتابخانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌تواند مرجع و منبع جدی تلقی شود
صالحی در ادامه با اشاره به بازگشایی کتابخانه تخصصی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این کتابخانه دارای منابع غنی و کم نظیری بوده و کتابخانه این وزارتخانه که به عنوان سکاندار حوزه نشر و کتاب کشور به شمار می آید، می تواند به عنوان مرجع جدی تلقی شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: بازگشایی این کتابخانه می تواند نقطه عطف جدیدی در حوزه فرهنگ کتابخوانی محسوب شود و هر چقدر این کتابخانه را غنی تر کنیم مخاطبان و ذینفعان آن می توانند بیشتر به آن مراجعه کنند و از خدمات آن بهره ببرند.
در این آیین از ٧ کتابفروش پیشکسوت کشور از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیر شدند.
در پایان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مرکز اسناد و کتابخانه تخصصی فرهنگ و رسانه این وزارتخانه را افتتاح کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *