سیستم نامنظم شبکه توزیع ضعیف‌کش است

جوکار در مراسم افتتاح فروشگاه فیزیکی گاج مارکت مطرح کرد:

سیستم نامنظم شبکه توزیع ضعیف‌کش است

فروشگاه‌های گاج مارکت به زودی به کمک کتابفروشی‌ها می‌آید
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۵
ابوالفضل جوکار در آیین افتتاح فروشگاه فیزیگی گاج مارکت درباره نارضایتی برخی کتابفروشان گفت: روند فعالیت گاج مارکت به گونه‌ای است که در آینده‌ای بسیار نزدیک تمام کتابفروشان از وجود چنین فرآیندی احساس رضایت خواهند کرد.
سیستم نامنظم شبکه توزیع ضعیف‌کش است

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)مراسم افتتاح  فروشگاه فیزیکی گاج  مارکت و رونمایی از کتاب «ارتباطات انسانی برای معلمان» نوشته علی‌اکبر فرهنگی، استاد دانشگاه تهران با حضور این نویسنده و ابوالفضل جوکار، مدیر عامل انتشارات گاج روز بیست‌وپنجم شهریور ماه در مکان این فروشگاه فیزیکی گاج مارکت برگزار شد.

در ابتدای این مراسم علی‌اکبر فرهنگی  درباره نحوه فعالیت فروشگاه فیزیکی گاج مارکت گفت: بسیار مفتخرم که امروز در این مراسم شرکت می‌کنم. من معتقدم که فروشگاه‌های اینچنیبنی مانند گاج مارکت شرایطی را فراهم کرده است که دسترسی به اطلاعات برای دانش‌آموزان و حتی دیگر افراد جامعه راحتتر شده. فروشگاه فیزیکی گاج اتفاق خوبی در راستای ارائه امکانات آموزشی است. ایجاد این نوع فروشگاه‌ها حاکی از پتانسیل بالای ما در میان دیگر ملل در عرصه فروش کتاب است.

وی ادامه داد: در جهان امروز دسترسی به اطلاعات آن هم اطلاعات طبقه‌بندی شده با صرف زمان کوتاه یک فرصت مغتنم به شمار می‌آید و تمام افراد حرفه‌ای با این اطلاعات خودشان را ساختند و می‌سازند و من نسبت به آن‌ها بسیار خوشبینم خوشبختانه نمونه این افراد در ایران بسیار است.

فرهنگی درباره کتاب «ارتباطات انسانی برای معلمان» گفت: با اینکه بیشتر دوران تحصیلم را در آمریکا گذرانده‌ام این کتاب و در اصل محتوای آن دغدغه چند ساله درباره ارتباطات معلمان با دانش‌آموزان در ایران است. در دهه ۱۹۸۰ زمانیکه دومین دکتری خود را در رشته ارتباطات دنبال می‌کردم. یکی از استادانم که تحقیقات بسیاری درباره ارتباط معلمان با دانش‌آموزان انجام داده بود، مشوق من در انجام تحقیقات مشابه شد. وی صاحب اولین کتابی بود که در همین زمینه و درباره ارتباطات معلمان در آمریکا منتشر شده بود.

این  استاد ارتباطات ادامه داد: از همان زمان به فکر این افتادم که ای کاش  کتابی به زبان فارسی در ایران مانند همین کتاب داشته باشیم. من در تالیف این کتاب کتاب استادم را الگوی خود قرار دادم  و پس از آن تحقیقات خود را شروع کردم. لازم به ذکر است که اغلب منابع ارجاعی در این کتاب از سال ۲۰۱۰ به بعد است. در حالیکه اولین کتاب در آمریکا در سال ۱۹۸۰ نوشته شده بود.

فرهنگی گفت: از آنجایی که معلم یکی از ار کان ارتباطی برای بچه‌ها است و کلاس درس یکی از مکان‌هایی است که معلمان می توانند کودکان را آنگونه که باید بپرورانند؛ محوریت این کتاب هم در ارتباط گریزی است. ارتباط گریزی افراد، به هوش و استعداد آن‌ها ارتباطی ندارد و بیشتر به مقوله‌های رفتاری وابسته است. طبیعی است که یکی از عامل‌های اصلی این روند مدرسه باشد.

وی ادامه داد: خانه و مدرسه تاثیر عمیقی بر روابط انسانی می‌گذارد خانه مجال و فرصت ارتباطی خوبی برای کودکان است. اما همین دو جا یعنی خانه و مدرسه می‌توانند فرد را به ارتباط گریزی هدایت کنند. خانه به والدین و پدر و مادر برمی گردد که چقدر به کودک مجال ارتباط می‌دهند تا کودک هستی خود را به راستی برساند. این همان چیزی است که در آموزش و پرورش ما پنهان مانده است.

فرهنگی گفت: آموزش و پرورش ما تصور می‌کند که هر چقدر علوم و فنون را به دانش‌آموز بیاموزد دانش‌آموز همانی خواهد شد که انتظارش را دارند. تا کنون در ایران افراد  باید خیلی خوش‌ شانس بوده باشند که معلم خوبی به پستشان خورده باشد. در واقع این کتاب دستورالعمل‌هایی برای معلمان است تا این افراد ظرافت‌های رفتاری را خوب درک کنند.

در ادامه این مراسم؛ آیین رونمایی از کتاب «ارتباطات انسانی برای معلمان»  توسط ابوالفضل جوکار و علی‌اکبر فرهنگی انجام شد.

جوکار درباره این کتاب گفت: یک معلم وقتی وارد کلاس می‌شود باید بداند که چگونه رفتار کند. همواره معلمان الگوی بزرگی برای دانش‌آموزان بودند. به زبان ساده رفتارهای معلمان باید دارای ظرافت‌هایی باشد که منطبق با الگوی سرزمینی است.

وی ادامه داد: این کتاب قرار است در حجم وسیعی منتشر شود و در اختیار اغلب معلمان در مدارس به صورت رایگان قرار گیرد.

وی درباره فروشگاه فیزیکی گاج مارکت گفت: سال گذشته فروشگاه آنلاین گاج مارکت تاسیس شد که ظرف مدت زمان کوتاهی پیشرفت بسیار بالایی داشتیم  و امروز از طریق این فروشگاه ۱۵ هزار بسته به خریداران ارسال می‌شود.

جوکار با اشاره به روند فعالیت فروشگاه آنلاین و فیزیکی گاج مارکت گفت: واحدی در فروشگاه وجود دارد که کتاب را زیر سه ساعت در اختیار متقاضی می‌رساند. در ابتدا گاج مارکت اعتراض بسیاری از کتابفروشان را در اوایل فعالیتش به دنبال داشت. اما به زودی روزی می‌رسد که کتابفروشان از گاج مارکت بسیار راضی خواهند بود.

وی با اشاره به دو دلیل عمده برای این ادعا تاکید کرد: امروز بالغ بر ۵۵‌هزار عنوان کتاب در گاج مارکت در دسترس مردم است. ما کتاب‌ها را از ناشران و یا شبکه‌های توزیع مطمئن دریافت می‌کنیم به همین دلیل این ادعا را دارم که کتاب تقلبی در گاج مارکت وجود نداد. دوم آنکه در گاج مارکت کتاب‌ها با تخفیف حداکثر ۲۵ درصدی و حداقل ۱۰ درصدی عرضه می‌شوند من معتقدم کتاب باید با تخفیف در اختیار کتاب‌دوستان و خریداران قرار گیرد. با توجه به شرایط کنونی، توان مالی عمومی جامعه به گونه‌ای است که کتاب انتخاب اول برای خرید کالا نیست و اصلا جایگاهی در سبد خرید خانواده‌ها ندارد. علاوه بر مشکلات عدیده در حوزه نشر معظلات مربوط به کاغذ باعث شده است که کتاب بیش از گذشته گران شود.

جوکار در ادامه درباره کتابفروشی‌های محله‌ای و فیزیکی گفت: وجود کتابفروشی در هر محل باعث شادابی آن محله و اهالی آن می‌شود. من معتقدم کتابفروشی و کتابفروشان باید تعدادشان در شهر و کشور افزایش داشته باشند.

وی از راه‌اندازی سیستمی در فروشگاه گاج مارکت خبر داد و گفت: به زودی موجودی کتابفروشی‌ها در گاج مارکت بارگذاری می‌شود و مردم می‌توانند از طریق گاج مارکت به موجودی تمام کتابفروشی‌ها دسترسی و اطلاع داشته باشند. لازم به ذکر است که تمام این شرایط را کتابفروشی‌ها تعیین می‌کنند برای مثال نحوه ارسال و دریافت پول از مشتریان را کتابفروشان مشخص می‌کنند.

به گفته جوکار امید است که گاج مارکت برای تمام کتابفروشی‌های سراسر کشور به نامی که حس خوبی به آن دارند تبدیل شود.

مدیر عامل گروه آموزشی جوکار گفت: مشکل اصلی صنعت نشر کشور شبکه توزیع است. ما بدترین شبکه توزیع را در ایران داریم و آسیب‌های زیادی را هم متحمل شده‌ایم. با وجود وضعیت حال حاضر شبکه توزیع در ایران هیچ ناشر نوپایی نمی‌تواند در نشر کشور جان بگیرد و موفق شود.

وی افزود: سیستم نامنظم شبکه توزیع به اصطلاح ناشر ضعیف کش است. شبکه توزیع فعلی در نشر آموزشی هیچ جایی را برای ناشران نوپا فراهم نمی‌کند. اما روند فعالیت گاج مارکت اینگونه نیست تمام کتاب‌ها از هر ناشری نمایش داده می‌شود. و به طور عمده مشکلات شبکه توزیع حل خواهد شد.