شایستگان تقدیر سی و چهارمین جایزه کتاب سال تجلیل شدند

شایستگان تقدیر سی و چهارمین جایزه کتاب سال تجلیل شدند

شایستگان تقدیر سی وچهارمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران با حضور معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و معماری تجلیل شدند.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آئین تجلیل از شایستگان تقدیر سی ‌و چهارمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران عصر دوشنبه (۱ مردادماه) با حضور محسن جوادی؛ معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی مهدوی راد؛ دبیرعلمی جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، احمدعلی حیدری؛ دبیرعلمی جایزه جهانی کتاب سال، نیکنام حسینی‌پور؛ مدیرعامل موسسه خانه‌کتاب، سیده فاطمه ذوالقدر؛  نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، شهین اعوانی؛ عضو هیئت علمی موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، نجفقلی حبیبی؛ عضو هیأت امنای مؤسسه خانه کتاب، حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا زائری؛ هیئت مدیره و مشاور فرهنگی موسسه خانه کتاب، مهدی غزلی؛ مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، داریوش رضوانی؛ مشاور معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اکبر ایرانی؛ مدیرعامل مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب، علی اصغر محمدخانی؛ عضو هیدت مدیره خانه کتاب و معاون فرهنگی شهرکتاب و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و معماری برگزار شد.
در ابتدای این مراسم، محسن جوادی ضمن خیرمقدم به حضار اظهار کرد: امروز علاوه بر تجلیل از شایستگان تقدیر  سی و چهارمین دوره جایزه کتاب سال از سه چهره علمی کشور یاد خواهیم کرد که امیدواریم مشمول رحمت الهی قرار گیرند. سید محمدامین قانعی‌راد در حوزه جامعه‌شناسی، محمد‌ تقی‌خانی و حجت‌الاسلام والمسلمین احمد احمدی در جریان داوری جایزه کتاب‌سال کمک‌های شایانی به ما کردند. همچنین در این برنامه از دو ابن‌سیناپژوه تجلیل خواهد شد.
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان سخنانش از مدیر عامل موسسه خانه‌ کتاب تشکر و ابراز امیدواری کرد تا سال‌های آینده شایستگان تقدیر کتاب ‌سال جمهوری اسلامی ایران بدون تاخیر معرفی و تجلیل شوند.
در ادامه، حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی مهدوی راد گفت: ارزش علم، ذاتی است و خداوند به انسان هشدار می‌دهد که علم ارزشی است که هر جا باشد پیش می‌برد. جایگاه جمع حاضر یاری رساندن به دانش و دانش گستری است و از این منظر بسیار با اهمیت و بزرگوار هستند.
دبیر علمی جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: امسال همزمان با  تجلیل از برگزیدگان سی‌وچهارمین دوره جایزه کتاب سال از سه عالم نیز قدردانی خواهیم کرد؛ قانعی‌راد، رئیس انجمن جامعه‌شناسی ایران. وی  استوار‌اندیش، باریک‌بین، مومن، انقلابی به‌معنای واقعی کلمه بود. سال گذشته هرچند تنی رنجور داشت در جلسات شرکت می‌کرد. همچنین مرحوم تقی‌خانی که از مصادیق کثیرالمعونه و قلیل‌‌المؤنه بود و فراتر از مسئولیت خود برای معرفی محققان، داوران، متفکران، یاری‌های قابل توجهی داشت، تقی خانی آرام و بدون دغدغه و ادعا می آمد و می رفت.
حجت الاسلام و المسلمین مهدوی راد با اشاره به مرحوم احمد احمدی ادامه داد: نمی‌دانم درباره این شخصیت چه بگویم. حقا و انصافا زبانی به پهنه فلک می‌خواهد تا وصف آن ملک بگوید. اما در ایثار، اخلاص، در معرفت، در زهد و تقوا، بی‌ریایی، با برنامه، منظم و نمونه بود. وی حتی از یک کلمه نمی‌گذشت. مرحوم احمدی حساس، مومن و دردمند بود. این اواخر بسیار دردآلود حرف می‌زد و خیلی نگران بود.
وی درباره شیوه دریافت آثار و بررسی آن ها در جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، گفت: اکنون حدود ۲ سال است که از موسسات، مراکز علمی، عالمان، مترجمان و محققان دعوت می‌کنیم که آثارشان را خودشان به دبیرخانه ارسال کنند. علاوه براین به برگزیدگان و شایستگان تقدیر ۳۶ دوره گذشته پیام ارسال می‌کنیم تا ما را راهنمایی کنند و ما را از ارزش کتاب ها آگاه کنند. ما حتماً از راهنمایی آن ها سپاsگذاری خواهیم کرد.
دبیر علمی جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران افزود: همچنین بسیار خوشحال می شویم که این بزرگان، اثری که برگزیده می شود، نقد کنند؛ موسسه خانه کتاب اکنون هر دو هفته یکبار به بررسی کتاب ها می پردازد. می خواهم بگویم که هیچ‌کس پسرخاله یا پسرعموی ما نیست. طی ۵ سال گذشته که مسئولیت دبیر جایزه کتاب‌سال را برعهده گرفته‌ام یک‌بار هم درباره کتابی به من توصیه نشده است.
حجت الاسلام و المسلمین مهدوی راد  ادامه داد: آن چه ما انجام دادیم برای علم و پژوهش بوده است. اگر هم دو یا سه مورد به دید عزیزان آن جور بوده، واقعاً نبوده. ما مسیر علم را داریم البته اشتباه هم داریم.
در ادامه این مراسم، نصرت الله موسویان یادداشتی از استاد گوتاس به مناسبت برگزاری نخستین دوره جایزه ابن سینا پژوهی قرائت کرد. در این یادداشت ضمن توضیح اهداف جایزه ابن سینا پژوهی، به دو آفت این حوزه اشاره شده بود که بخش هایی از آن عبارتند از « ابن سینا پژوهی در میان پژوهش ها مغفول مانده است و دچار نوعی ایدئولوژی زدگی و ملی گرایی شده است. هر دو این آفت مانع پژوهش درباره ابن سینا شده اند. نکته دیگر این که در این یادداشت به پیدا کردن زبانی که دوباره بتوانیم ابن سینا را بازآفرینی کنیم، اشاره شده است.»
در این مراسم از دو پیشکسوت اهل قلم دکتر منیژه رهبر و دکتر توفیق سبحانی قدردانی شد. همچنین از خانواده های درگذشتگان اهل قلم، خانواده زنده یاد حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمد احمدی، خانواده زنده یاد دکتر محمدامین قانعی راد و خانواده زنده یاد دکتر محمدتقی خانی تجلیل شد.
در بخش دیگر این مراسم، از شایستگان تقدیر سی و چهارمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در  رشته‌های کلیات و علوم انسانی و رشته‌های فنی، علوم محض، گروه کودک و…تقدیر شد و در نهایت اسامی شایستگان تقدیر نخستین دوره جایزه ابن سینا پژوهی اعلام  و جوایز آن‌ها ارائه شد.