شرکت دو هزار دانش‌آموز در مرحله کشوری سی و ششمین جشنواره فرهنگی هنری

مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضای پرورشی خبر داد
شرکت دو هزار دانش‌آموز در مرحله کشوری سی و ششمین جشنواره فرهنگی هنری
مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضای پرورشی از شرکت حدود دو هزار دانش‌آموز در مرحله کشوری در سی و ششمین جشنواره فرهنگی هنری دانش‌آموزان سراسر کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش علی رمضانی در نشست خبری امروز که به مناسبت برگزاری سی و ششمین جشنواره فرهنگی هنری دانش‌آموزان سراسر کشور برگزار شد از شرکت نزدیک به ۶میلیون و ۱۷۴هزار نفر رشته دانش‌آموز در مسابقات فرهنگی و هنری خبر داد و گفت: «به دلیل اینکه بزرگترین جشنواره این جشنواره است آن را در پایتخت برگزار می‌کنیم تا اطلاع‌رسانی گسترده‌تر باشد.»

او ادامه داد: «مسابقات فرهنگی هنری را از ۱۸تا ۲۲مرداد برای پسران و از ۲۵تا ۲۹مرداد برای دختران در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار می‌کنیم.»

رمضانی گفت: «بیشترین ظرفیتی که می‌توانیم در بخش مهارت‌آموزی و کارآفرینی داشته باشیم در همین مسابقات وجود دارد به نحوی که هر کدام از دانش‌آموزان با یک مهارت آشنا شده و می‌توانند در طول زندگی از آن بهره‌مند شوند.»

هدف برگزاری آشنایی دانش‌آموزان با توانمندی‌های یکدیگر است

مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضای پرورشی هدف از برگزاری این دوره از مسابقات را آشنایی دانش‌آموزان با توانمندی‌های یکدیگر و اشاعه رسالت تامین و گسترش مهارت‌آموزی دانش‌آموزی را در سراسر کشور دانست و گفت: «دانش‌آموزان باید یاد بگیرند با یکدیگر مشارکت کنند، مسولیت‌پذیر باشند و با هم تعامل کنند. برخی از این دانش‌آموزان از سن‌شان بهتر عمل می‌کنند اما دیده نمی‌شوند که اغلب دانش‌آموزان مناطق محروم هستند.»

او افزود: «حدود دو هزار دانش‌آموز در مرحله کشوری این مسابقه شرکت می‌کنند. انتظار داریم در مسابقات فرهنگی هنری وزارت ارشاد و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به آموزش و پرورش کمک کنند. به علت محدودیت منابع مالی کمتر می‌توانیم از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنیم. نزدیک ۷۰۰رشته هنری وجود دارد که ما فقط ۵۰رشته را در این مسابقات وارد کردیم.»

رمضانی گفت: «منابع مالی این مسابقات به سختی تامین می‌شود. اگر باور داریم آینده در دستان این نوجوانان است باید سرمایه‌گذاری کنیم. برای این جشنواره چند هزار جلسه برگزار شده که ۱۴۴۰جلسه در مناطق، ۱۲۸جلسه در استان‌ها و ۵۲جلسه در ستاد بوده است.»

مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضای پرورشی با اعلام رشته‌های جشنواره گفت: «شعر، داستان‌نویسی مقاله، کتابخوانی، نقد ادبی، وبلاگ‌نویسی، بازی‌های یارانه‌ای و نشریه الکترونیکی، تئاتر صحنه‌ای و عروسکی، نمایشنامه‌خوانی، نقالی، فیلم کوتاه، نساجی، سفال و سرامیک، حجم‌سازی، طراحی، آبگینه، خوشنویسی، نقد هنری، طراحی، عکاسی گرافیک، پوستر، کاریکاتور، سرود گروهی و همگانی، کرال فرهنگیان، تک‌نوازی، همنوازی و تک‌خوانی از حمله رشته‌های مسابقات هستند.»

شرکت ۶میلیون و ۱۷۴هزار نفر رشته در مسابقات

او مجموعه شرکت‌کنندگان را ۶میلیون و ۱۷۴هزار نفر رشته اعلام کرد. به گفته او از این تعداد در گروه هنرهای نمایشی ۱۳۳هزار و ۲۴۷نفر رشته، در هنرهای آوایی ۳میلیون نفر رشته، در گروه ادبی و پژوهشی ۵۵۹هزار نفر رشته، در گروه هنرهای دستی حدود ۲میلیون نفر رشته و در گروه رسانه و فضای مجازی ۳۰هزار نفر رشته قرار دارند.

رمضانی تعداد مجموع آثار را ۴۶۷۰مورد اعلام کرد که ۵۰۲مورد در حوزه نمایش، ۹۶۰مورد در حوزه آوایی، ۶۷۶مورد در حوزه ادبی، ۲۱۸۵ مورد در حوزه نمایشی و ۳۲۴مورد در حوزه رسانه بوده است و از مجموع آثار رسیده به دبیرخانه ۱۹۱۶نفر به مسابقات کشوری راه یافته‌اند که آمار نهایی راه یافتگان به مرحله پایانی مسابقات ۱۹۱۶نفر است.

رونمایی از ۲۴کتاب حوزه فرهنگی هنری

او از رونمایی ۲۴کتاب حوزه فرهنگی هنری در روز افتتاحیه جشنواره خبر داد و گفت: «در تولید محتوا برای دانش‌آموزان دچار ضعف هستیم. امسال ۲۴اثر تولید شد که رونمایی می‌شود. از این تعداد هفت کتاب شامل معرفی آثار برگزیدگان است. ۳۰کارگاه آموزشی در جشنواره برگزار می‌شود. همچنین افتتاح نگارخانه با بیش از ۳۰۰اثر در نگارخانه فرهنگستان هنر در روز ۱۹مرداد صورت می‌گیرد.»

مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضای پرورشی ادامه داد: «انتظار داریم دستگاه‌های مربوط به این موضوع ورود کنند و نهادهایی دیگر ظرفیت‌های خود را در اختیار آموزش و پرورش قرار دهند. خراسان رضوی، فارس و اصفهان بالاترین آثار ارسالی را داشته‌اند.»

رمضانی از مدرسه‌محور بودن همه فعالیت‌ها خبر داد و گفت: «برگزاری جشنواره تاکیدی بر حمایت از توانمندی‌های دانش‌آموزان است. برخی دانش‌آموزان تصمیم دارند زندگی حرفه‌ای خود را در مسیرهای هنری دنبال کنند.»

او در ادامه افزود: «کل بودجه مصوب ما برای فعالیت‌های فرهنگی در یکسال بیش از ۱۰میلیارد تومان نمی‌شود. باید حداقل برای یکسال ۱۰۰هزار تومان برای هر دانش‌آموز هزینه کنیم که این‌گونه نیست و دولت به علت مسائل اقتصادی نمی‌تواند کمک قابل توجهی کند. لازم است مشارکت اولیا و خیران را در این حوزه داشته باشیم.»

استفاده از آثار دانش‌آموزان در راستای حمایت از کالای ایرانی

مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضای پرورشی در پاسخ به سوال پانا درباره کارآفرینی گفت: «سیاست ما این است که در بحث مهارت‌آموزی و در حمایت از کالای ایرانی استفاده از آثار دانش‌آموزان را در کانون‌ها به عنوان مرکز ثقل در نطر بگیریم و تمام آثار و تولیدات در نمایشگاه‌ها و کانون‌ها به نمایش گذاشته شوند.»

رمضانی گفت: «در کانون‌ها تمام دانش‌آموزان حصور دارند امسال نیز دانش‌آموزان عضو کانون هستند و تولیدات برگزیده و صنایع دستی تجسمی آنان در شهریور در اردوگاه شهید باهنر در قالب یک هقته برای فروش به نمایش گذاشته می‌شود.»

او ادامه داد: «هر استان در حمایت از کالای ایرانی یک نمایشگاه در راستای تولیدات دانش‌آموزان دارد ما نیز انتظار داریم دانش‌آموزان را برای ورود به کانون‌ها تشویق کنید.»

مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضای پرورشی گفت: «این ظرفیت در کانون‌ها وجود دارد تا اثرات دانش‌آموزان به فروش برسد همچنین ما می‌توانیم آثار را در اختیار مدیران مدارس نیز بگذاریم.»