صالحی: امنیت فکری پدید آورندگان آثار فرهنگی باید بیش از گذشته فراهم شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امنیت فکری و روانی پدید آورندگان آثار فرهنگی و فرصت‌های نقد باید در دولت دوازدهم بیش از گذشته فراهم شود، به اقتصاد و مسائل معیشتی این قشر از جامعه اهتمام ویژه شده و منزلت آن‌ها نیز ارج نهاده شود.به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی صبح امروز در آیین پایانی سی و پنجمین دوره جایزه کتاب سال و بیست و پنجمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی که با حضور دکتر حسن روحانی رییس جمهور در تالار وحدت برگزار شد، افزود: انقلاب اسلامی با کتاب متولد شد همان‌طور که اسلام با کتاب متولد شد.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی از معدود انقلاب های جهانی بود که رهبران آن از جمله امام خمینی (ره)، شهید مطهری، شهید بهشتی، آیت الله طالقانی، مقام معظم رهبری و آیت الله هاشمی رفسنجانی نویسنده بودند.

صالحی گفت: انقلاب اسلامی با نویسندگان به دنیا آمد و کتاب‌ها خیابان‌های همه شهرها را در این دوران پر کردند و انقلاب اسلامی در دوران پایداری نیز به کتاب نیازمند است.

وی افزود: کتاب‌ها نقطه اتصال ما به علم، فرهنگ، هنر و دین هستند و توسعه اجتماعی کشورها با کتاب، پیوند عمیق و وثیق دارد و اگر بخواهیم مثالی بزنیم، کتاب مانند ذخائر نفت خام است که با پتروشیمی این ذخیره طلایی، فرآوری می شود و به علم پیشران، فرهنگ خلاق، هنر پویا و دین عالمان و نه عامیانه تبدیل می شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: اگر بخواهیم توسعه پایدار همه جانبه و ژرف نگر داشته باشیم به کتاب و خواندن کتاب خوب نیازمندیم.

صالحی گفت: امروز که جشن کتاب سال که از جشن های بزرگ اهالی فرهنگ مکتوب است با حضور رییس جمهوری که خود از این قبیله و یک کتابخوان حرفه ای است گرامی می داریم.

وی افزود: دولت دوازدهم به ریاست دکتر روحانی باید بتواند بیش از گذشته به حوزه فرهنگ مکتوب توجه کند و فرصت‌های نقد، منزلت پدیدآورندگان تفکر و اقتصاد و مسائل معیشتی آن‌ها بیش از گذشته فراهم شود.

در این این آیین با حضور رییس جمهوری از برگزیدگان جایزه کتاب سال و جایزه جهانی کتاب سال با اهدای لوح، تقدیر به عمل آمد.