صنعت نشر اگر نگوییم در بحران اما در دوران رکود به سر می‌برد

صنعت نشر اگر نگوییم در بحران اما در دوران رکود به سر می‌برد

معاون امور فرهنگی وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی در نشستی سه جانبه با ناشران و شهردار تهران با اشاره به آنچه وضعیت بحرانی صنعت نشر در کشور نامید، خواستار حمایت‌های جدی و زیرساختی مجموعه مدیریت شهری از این صنعت شد.

به گزارش خبرنگار مهر نشست هم‌اندیشی ناشران با شهردار تهران شامگاه سه‌شنبه ۲۷ آبان او از سری برنامه‌های بیست و دومین دوره هفته کتاب با حضور معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد و جمع زیادی از ناشران در سالن همایش‌های بوستان گفتگو برگزار شد.

سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد در این نشست با تمجید از مدیریت فرهنگی و جهادی قالیباف در شهرداری تهران که به گفته او تبدیل تهران را به یک شهر فرهنگی در دستور کار قرار داده است اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران را یکی از تشکل های قدیمی عرصه نشر ذکر کرد که نیازمند حمایت است.

وی افزود: نهادهای صنفی قدرتمند به نفع حاکمیت و دولت‌ها هستند. دولت‌ها در تغییرند اما نهادهای صنفی پایدارند و هر میزان این پایداری بیشتر باشد، امیدواری به پایداری حرکت‌ها هم فزونی می‌یابد.

معاون فرهنگی وزیر، شهرداری تهران را دارای موقعیتی متفاوت، مغتنم و بسیار قابل توجه هم به لحاظ الگوسازی شهری برای ایران هم به لحاظ ترکیب جمعیتی هم به لحاظ منابع مالی در اختیار توصیف کردو یادآور شد: در حوزه نشر هم فرصت‌های خوبی برای توسعه این عرصه فراهم کند و نشست امروز با شهردار تهران می تواند برای پدید آمدن یک جهش در حوزه نشر، فرصت سازی کند.

وی در ادامه اقتصاد نشر را درگیر شرایطی بسیار سخت توصیف کرد که اگر برای آن چاره‌ای اساسی اندیشیده نشود، در یک دهه آینده به مرز بحران خواهد رسید.

وی در همین رابطه گفت نشر در آستانه رکود است اگر نگوییم بحران و این صنعت نیاز به تجمیع همت‌ها دارد همانطور که رهبر فرزانه انقلاب بارها فرمودند.

صالحی عزم وزارت ارشاد را برای آنچه او هم افزایی با دستگاه‌های مختلف بویژه برای برطرف کردن معضلات عرضه نشر نامید، جدی قلمداد کرد و در همین رابطه از امضای تفاهم نامه ای میان وزرای بهداشت و ارشاد برای بهبود وضعیت کتاب و فرهنگ سلامت در شب جاری خبر داد.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد گفت: وزارت ارشاد تلاش‌های مختلفی برای خارج کردن صنعت نشر از رکود انجام داده اما همانطور که گفتم این امر نیازمند یک هم افزایی است و به عبارت ساده تر باید پول وارد صنعت نشر شود و اگر نیاید، سرمایه های موجود هم به اضمحلال می رود.

وی خطاب به قالیباف گفت: انتظار ما از شما این است که گامهای جدی در حوزه جذب تسهیلات مالی برای ناشران بردارید چرا که واقعیت این است که برخی وام ها که سودشان تا ۲۲ درصد می رسد، به کار صنعت نشر نمی آید.

صالحی همچنین خواستار رفع برخی موانع در حوزه قوانین و مقررات برای بهبود وضعیت صنعت نشر در تهران شد و با اشاره به حمایت هایی که در کشورهای مختلف از حوزه نشر صورت می گیرد، لزوم همفکری مسئولان شهرداری تهران را با بدنه نشر برای یافتن راهکارهای مشابه یادآور شد و تصریح کرد: نکته دیگری که در این خصوص وجود دارد سرمایه گذاری های زیرساختی در عرصه کتاب است.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد در همین رابطه گفت: نباید بند ناف نشر به دولت بسته شود اما از طرف دیگر تامین زیرساخت ها در تولید، تبلیغ، توزیع و مصرف کتاب، کار دولت و حاکمیت است به همین جهت مدیریت شهرداری و شورای شهر تهران می تواند نمایه ای شود برای یک تحرک بزرگ در فرهنگ مکتوب کشور.

وی یادآور شد: من این موضوع را نه از باب تملق و یا تعارف می گویم بلکه از باب بیان یک واقعیت است که آقای قالیباف که در حوزه های مختلف آثار ماندگاری از خود به جای گذاشته، می تواند در حوزه فرهنگ مکتوب هم آثار ماندگارتری از خود به جای بگذارد.