فرهنگ مصرف کاغذ سنگی در جامعه نهادینه شود

تسنیم

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان کشور بر ضرورت نهادینه شدن فرهنگ مصرف کاغذ سنگی در جامعه تاکید کرد.

۱۳۹۶ سه شنبه ۱۷ مرداد ساعت ۱۲:۰۰

به اساس گزارشی به نقل از روابط عمومی پیشگامان کویر یزد، مهدی نیکدل در بازدید از کارخانه تولید کاغذ سنگی یزد اظهار داشت: تولید کاغذ از سنگ کار بسیار ارزشمندی است و لازم است از این کار حمایت های لازم صورت پذیرد.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان کشور گفت‌: عرصه‌های گوناگون در آموزش و پرورش از جمله کتب درسی و مجلات مورد استفاده می‌توانند زمینه مناسبی برای استفاده از این کاغذ با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد آن باشند.
نیکدل با تاکید بر اینکه باید به دنبال ایجاد ضائقه جدید نیز برای مصرف این محصول باشیم، گفت: امیدوارم فرهنگ استفاده از کاغذ سنگی که قطعا یکی از راه‌های حفظ محیط زیست است در کشور توسعه یافته و نهادینه شود.
همچنین اعضای هیئت مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان نیز در این دیدار جهت همکاری در زمینه رشد مصرف کاغذ سنگی و حفظ محیط زیست قول مساعد دادند.
حمیدرضا کریم نژاد مدیرعامل پیشگامان صنعت سبز هم در این دیدار با بیان مزایای کاغذ سنگی نسبت به کاغذ معمولی به بومی‌سازی تکنولوژی تولید کاغذ از سنگ از لحاظ نرم افزار و سخت افزار توسط کارشناسان شرکت پیشگامان اشاره کرد و افزود: ایران پس از کشورهای کانادا، تایوان و چین چهارمین تولید کننده این نوع کاغذ در دنیاست.
کریم‌نژاد ظرفیت کنونی تولید پیشگامان صنعت سبز را ۵ هزارتن کاغذ سنگی در سال عنوان کرد و ابراز امیدواری کرد با نصب خطوط تولید جدید در ماه‌های آینده، این عدد به ۲۰ هزار تن افزایش یابد.
مدیرعامل شرکت پیشگامان صنعت سبز مقاومت در برابر رطوبت را از مهم ترین ویژگی این کاغذ عنوان کرد و گفت‌: تولید و مصرف این کاغذ به لحاظ جلوگیری از قطع درختان و عدم استفاده از آب می‌تواند اثرات مهمی در حفظ محیط زیست داشته باشد.
کریم نژاد با بیان اینکه ۷۰ درصد این کاغذ از کربنات کلسیم تشکیل می‌شود عدم اشتعال منجر به آتش‌سوزی را از دیگر مزایای این کاغذ برشمرد و ابراز امیدواری کرد با تغییر در شیوه تولید در خطوط تولید جدید شاهد کاهش وزن و همچنین کاهش قیمت این نوع کاغذ در بازار باشیم.