مافیای کنکور وجود ندارد

مافیای کنکور وجود ندارد

مافیای کنکور وجود ندارد
امین آصفی مدیر مسئول انجمن ناشران آموزشی در گفتگو با آفتاب یزد:
مافیای کنکور وجود ندارد
آفتاب یزد- گروه اجتماعی: چندی پیش آفتاب یزد گزارشی تحت عنوان «آیا پای مافیای کنکور به شبکه شاد باز می‌شود؟» منتشر کرد که در آن با توجه به جلسه سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با تعدادی از ناشران کتاب‌های کمک آموزشی، به نگرانی‌ها در خصوص حضور مافیای کنکور در شبکه شاد پرداخته شده بود. در این گزارش در گفت و گو با محمدرضا نیک نژاد کارشناس آموزشی، لزوم حضور موسسات کمک آموزشی در شبکه شاد و همچنین آسیبی که آن‌ها به آموزش آنلاین وارد می‌کنند مورد بررسی قرار گرفته بود. این گزارش با واکنش‌های بسیاری همراه بود به همین دلیل برای بررسی بیشتر این موضوع با امین آصفی مدیر مسئول انجمن ناشران آموزشی به گفتگو نشستیم تا ابعاد دیگری از این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.
به نظر شما چه لزومی به وجود مافیای کنکور هست؟
اولین سوال من این است که عبارت مافیا از کجا آمده است؟ چه کسی این اسم را گذاشته و به چه دلیل این اسم را گذاشته است. این اسم را آقای بطحائی وزیر قبلی آموزش و پرورش گذاشته است و بسیار اسم‌گذاری زشت و بدی است و اصلا در شان قشر فرهنگی و نشر آموزشی نیست. در آموزش و پرورش قانونی وجوددارد تحت عنوان قانون ۸۲۸، این ماده قانونی اجازه می‌دهد که مدارس برای دانش‌آموزان کتاب‌های کمک آموزشی تهیه کنند، این کتاب‌های کمک آموزشی که ما به آن کتاب‌های کمک آموزشی اطلاق می‌کنیم همگی دارای مجوز هستند، چون کتاب‌ها مشکل دار یا خلاف واقع نیستند، مدارس این کتاب‌ها را تهیه می‌کنند که دانش‌آموزان بتوانند در کنکور موفق باشند.
وقتی دانش‌آموزان کتاب‌های درسی شان را دارند.
چه لزومی است که کتب کمک آموزشی داشته باشند؟
مثلا برای کتاب فیزیک دبیرستان که ۱۵۰ صفحه است و انتهای هر درس ۴ سوال وجود دارد دانش‌آموزان می‌توانند به خوبی درس‌ها را یاد بگیرند؟ این کتابها حتی درس را به خوبی ارائه نمی‌دهند که دانش‌آموزان یاد بگیرند بنابر این لازم است که یک کتاب کمک آموزشی در کنار آن وجود داشته باشد که در آموزش به دانش‌آموزان کمک کند. همه جای دنیا همین است. به نظر شما با ۱۵۰ صفحه کتاب فیزیک کلاس دوازدهم دانش‌آموز می‌تواند در رقابت
یک میلیون نفری کنکور موفق باشد؟ ساعات هر درس در مدرسه این اجازه را می‌دهد که دانش‌آموز بیشتر تلاش کند؟ این درس‌ها نیازمند یک کمکی هستند که کتاب‌های کمک آموزشی نقش همان کمکی را ایفا می‌کند.
نه نشان‌دهنده نیاز مندی به کتاب کمک آموزشی نیست در واقع این نشان‌دهنده این است که سیستم آموزشی ما فشل است و برای رفع مشکلات باید کتاب‌ها درست شود و یا ساعت‌های آموزش تغییر پیدا کند، کتاب‌های کمک آموزشی نمی‌تواند رفع‌کننده این نیاز آموزشی باشد.
دقیقا همه این نواقص وجود دارد، خیلی از معلم‌ها وقت کافی ندارند، خیلی از معلم ها، معلم تخصصی نیستند، برای فیزیک تنها ۲ ساعت تدریس در هفته اتفاق می‌افتد و این نمی‌تواند نیاز دانش‌آموزان را رفع کند؛ تازه این تنها برای شهر تهران است، در شهرستان ها، روستاها و عشایر اصلا مدرسه‌ای وجود ندارد.
دانش‌آموزان که در روستاها و عشایر از کتاب‌های کمک آموزشی استفاده نمی‌کنند، این کتاب‌ها چه دردی از آن دانش‌آموزان درمان می‌کند؟
ما ناشران آموزشی سالانه چه از طریق انجمن و چه به صورت فردی تیراژ میلیونی کتاب به مناطق محروم اهدا می‌کنیم.
کتاب کمک آموزشی که دانش‌آموز نتواند مفهوم آن را درک کند و هیچ کس هم نباشد که به او آموزش بدهد به چه درد دانش‌آموز می‌خورد؟
بازار ما رقابتی است، به همین دلیل هم نشریات بسیار مفهومی بر این موضوع کار کرده اند. دانش‌آموزان اگر کتاب به دستشان برسد با خواندن آن می‌توانند درس یاد بگیرند و کمبود‌های کتاب درسی را به این صورت جبران کنند.
به دلیل گردش مالی بالا و میلیاردی که در خصوص موسسات کنکور وجود دارد به آن‌ها مافیای کنکور گفته می‌شود، آقای بطحایی در زمانی که وزیر بود اعلام کرد گردش مالی موسسات کنکور ۲۰ هزار میلیارد تومان است؛ آیا غیر از این است؟
آقای بطحایی این آمار را از کجا آورده اند؟ در دولت‌های مختلف هزار آمار اشتباه به مردم اعلام شده است، چرا آن‌ها را قبول نکرده‌اند و این یکی را پذیرفته اند. واقعیت این است که سود این موسسات پائین است. تبلیغات زیادی صورت می‌گیرد چون می‌خواهند دیده شوند اما این به دلیل سود بالا نیست. هر شب آقای امین حیایی سس بیژن تبلیغ می‌کنند، پفک و چیپس و امثالهم هم مدام تبلیغ می‌شوند، چرا به آن‌ها مافیا گفته نمی‌شود؟
شما موضوع دیگری را به این موضوع ربط می‌دهید و در حقیقت فرافکنی می‌کنید.
اتفاقا من میخواهم بگویم چون ناشران آموزشی در صدا و سیما تبلیغات کلان انجام داده‌اند و فضای صدا و سیما را خیلی بزرگ کرده و دیده شده‌اند این اتفاق افتاده است.
تبلیغات یک بعد ماجرا است ولی بحث اصلی مربوط به تبلیغات نیست. در حال حاضر مافیای کنکور مدارس را با قدرت پول تشویق می‌کنند که برای دانش‌آموزان کلاس کنکور برگزار کنند یا به کلاس کنکور موسسات بروند تا در کنکور رتبه بیاورند، مشخص است که همه چیز کنکور بر محور پول استوار است، سال گذشته رتبه‌های برتر کنکور همه دانش‌آموزان مدارس غیر دولتی و پولی بودند، این نشان می‌دهد که سیستم آموزشی ما فشل است و موسسات کنکوری هم به آن دامن می‌زنند. در حال حاضر کنکور و رتبه برتر مربوط به دانش‌آموزی که استعداد دارد و درس خوانده است، نیست بلکه مربوط به کسی است که پول دارد و می‌تواند به کلاس‌های کنکور برود و تست زنی را یاد بگیرد.
ما کسی را مجبور نکردیم که کتاب تست تهیه کند، دانش‌آموزان وقتی می‌بینند با کتاب‌های درسی نمی‌توانند نتیجه بگیرند به سراغ کتاب‌های تستی و کلاس‌های کنکور می‌روند.
آیا اینجا مشکل از آموزش و پرورش نیست که نمی‌تواند شرایط درست را برای کنکور دانش‌آموزان فراهم کند؟
ما هم حرفمان همین است که آموزش و پرورش مشکلات زیادی دارد.
موسسات کنکور از این مشکلات سوء استفاده می‌کنند.
نه این حرف درست نیست، ما سوء استفاده نمی‌کنیم. این کار سوء استفاده نیست.
چرا مدیران موسسات کنکوری باید با روسای سازمان پژوهش آموزش و پرورش جلسه داشته باشند؟ آیا این دلیلی غیر از رانت و قدرت مالی دارد؟
این رانت نیست، اصلا آموزش و پرورش به ما اجازه ورود به مدارس و سازمان‌ها را نمی‌دهد. همان طور که گفتیم به دلیل نقص در سیستم آموزشی و نقص در تدریس معلمان، دانش‌آموزان به سمت کتاب‌های کمک آموزشی رو آورده اند، حالا هم که مدارس تعطیل شده است و فضای آموزشی با خلاء رو به رو شده است. به همین دلیل هم آموزش و پرورش از ناشران آموزشی درخواست کرده است تا در غنی‌سازی و ارائه مطلب در شبکه رشد و شبکه شاد ‌
کمک کننده باشند.
هیچ پولی بابت این موضوع به موسسات آموزشی داده نمی‌شود؟
‌ این کار کاملا رایگان است. در تمام دنیا هم موسسات کمک آموزشی کتابهای کمک آموزشی تولید می‌کنند نه سیستم آموزشی.
ما نمی‌توانیم سیستم آموزشی دنیا را با خودمان مقایسه کنیم چون در خیلی از کشور‌های دنیا آموزش رایگان است و دانش‌آموزان از عدالت آموزشی برخوردارند.
این درست است اما ما نمی‌توانیم بگوییم چون یک قسمت را نداریم قسمت دیگر هم دور بریزیم.
فکر می‌کنید مشکل معلمان با موسسات آموزشی چیست؟
معلم‌ها با ما مشکل ندارند، سیستم با ما مشکل دارد، وقتی معلم میخواهد مشق شب بدهد به دانش‌آموز، نیاز به تمرین دارد، آن تمرین را باید از کجا تهیه کند؟ این توصیه معلم هاست که کتاب کمک آموزشی بخرند و تمرینات آن را حل کنند، سیستم آموزشی ما فکر می‌کند با نفی کتاب‌های آموزشی همه مشکلات حل می‌شود، آقای بطحائی اتوبوس چپ می‌کرد می‌گفت مشکل به گردن کتاب‌های کمک آموزشی است! هر اتفاقی را پای مافیای کنکور می‌گذاشت، اما واقعیت ماجرا این نبود. ما وقتی می‌گوئیم خصوصی‌سازی ماجرا همین است دیگر، مدارس را خصوصی‌سازی کرده‌اند و شده است غیر انتفاعی، معلم را خصوصی‌سازی کرده و گفته مدارس غیر انتفاعی خودشان پول بگیرند حقوق بدهند، اصل جنسش که دانش‌آموز است را هم به مدارس غیر انتفاعی داده است و تنها یک قلم مانده و آن هم کتاب‌های کمک آموزشی است، حالا برای این موضوع حساس شده است! سیستم آموزش کلان ما فکر می‌کند اگر با کتاب‌های کمک آموزشی مقابله کند نتیجه می‌گیرد در صورتی که ما با آموزش و پرورش هم افزایی داریم، حالا هم قرار است این هم افزایی افزایش پیدا کند و همه مطالب روی سایت گذاشته شود تا دانش‌آموزان بتوانند ببینند. هدف همه ما یکی است و آن هم تعالی آموزش کشور است.
حضور موسسات آموزشی در شبکه شاد حتمی شده است؟
در حال مذاکره هستیم، جلساتی برگزار شده و این جلسات ادامه دار هستند، قرار است فایل‌های آموزشی، اپلیکیشن و آزمون در شبکه شاد برگزار شود. ما مطالب را به صورت رایگان در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *