نمایشگاه‌های کتاب جشن دانایی است که با اهتمام بیشتری باید دنبال شود

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حشمتی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاحیه دهمین نمایشگاه کتاب استان یزد گفت: نمایشگاه‌های کتاب جشن دانایی است که با اهتمام بیشتری باید دنبال شود.

به گزارش روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، صبح امروز (۵ اسفند) با حضور آیت‌الله ناصری نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه یزد، زمانی قمی استاندار یزد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حشمتی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، غیاثی ندوشن، مدیرکل امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد و جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر دهمین نمایشگاه بزرگ کتاب یزد افتتاح شد.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم با اشاره به اینکه یزد در حوزه علم همیشه پیش‌قدم بوده است، اظهار داشت: نمایشگاه کتاب یزد از نمایشگاه‌های خوب فرهنگی در سطح کشور است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حشمتی اظهار داشت: نمایشگاه‌های کتاب به‌عنوان جشن دانایی بشمار می‌روند که باید با اهتمام و توجه بیشتری برگزار شود.

وی ادامه داد: طبق برنامه تعیین‌شده تا سال ١۴٠۴ باید جمهوری اسلامی ایران به یکی از قطب‌های علمی منطقه تبدیل شود که در این راستا برگزاری نمایشگاه‌های کتاب می‌تواند ما را در این مسیر هدایت کند.

وی بابیان اینکه در همه زمینه‌ها نیازمند کتاب و کتاب‌خوانی هستیم، تصریح کرد: فرهنگ مطالعه باید در کشور گسترش و ترویج پیدا کند.

به گفته وی، اهتمام به کتاب و کتاب‌خوانی امری ارزشمند است که اندیشه را بارور و هدایت می‌کند.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد هم در این مراسم بابیان اینکه نمایشگاه کتاب یزد طی سه سال گذشته جزء نمایشگاه‌های برتر کتاب در سطح کشور بوده است، اظهار داشت: در تمامی استان‌ها نمایشگاه‌های کتاب با تخفیف ٣٠در صد برگزار می‌شود اما در یزد طی این چند سال با تخفیف ۴٠درصد برگزارشده است.

علی غیاثی ندوشن ادامه داد: امسال در دهمین نمایشگاه بزرگ کتاب یزد٣٢٢غرفه با حضور۵۵۵ناشر داخلی و کشوری برگزارشده است.

وی گفت:٧٩٣٠٠عنوان کتاب از سوی ناشران داخلی و ١۶٨٠٠عنوان کتاب از سوی ناشران خارجی در دهمین نمایشگاه بزرگ کتاب یزد عرضه می‌شود.

غیاثی ندوشن تصریح کرد: در مدت ایام برگزاری نمایشگاه برنامه‌های جالبی نیز در بخش برنامه‌های جنبی نظیر رونمایی کتاب، نقد کتاب و کارگاه‌های آموزشی تدارک دیده‌شده است.

وی در ادامه به طرح‌های مهم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی اشاره کرد و افزود: در بخش روستاها و عشایر دوستدار کتاب از استان یزد تعدادی از روستاهای این استان به‌عنوان منتخب معرفی‌شده‌اند که به‌زودی شهر منتخب کشوری از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی می‌شود.

وی گفت: در سال گذشته روستای شمسی از توابع استان یزد به‌عنوان یکی از روستاهای منتخب در این بخش معرفی‌شده بود.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد در ادامه به طرح پایتخت کتاب ایران هم اشاره کرد و اظهار داشت: امسال شهر یزد به مرحله نهایی راه پیداکرده است که امیدواریم درنهایت به‌عنوان برگزیده معرفی شود. طی سه سال گذشته یزد از گزینه‌های نهایی در این بخش برای مبحث پایتخت کتاب ایران بوده است.

دهمین نمایشگاه کتاب استان یزد از ۵ تا ۱۱ اسفند پذیرای علاقه‌مندان به کتاب و کتاب‌خوانی است.