مراسم اهدای کتاب توسط انجمن ناشران آموزشی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)«جشن اهدا کتاب به مناطق کم‌برخوردار و زندان‌های کشور» با حضور حبیب‌الله بور‌بور؛ رئیس هیأت ‌مدیره مجمع خیرین کشور،‌ مجتبی رحمان‌دوست؛ عضو مجمع خیرین کشور، علی‌اشرف رشیدی؛ معاون سلامت اداره کل زندان‌های استان تهران، مصطفی محبی؛ مدیرکل اموز زندان‌های کشور، افسر صفائیان؛ نایب‌رئیس هیئت ‌مدیره انجمن فرهنگی ناشران آموزشی، یحیی دهقانی؛ مدیرمسئول انتشارات مبتکران و مسعود پایدار؛ مدیرمسئول انتشارات کتاب دانشگاهی و فتح‌الله فروغی؛ مدیر مسئول انتشارات شورا در مجتمع الماس کریمخان برگزار شد.

حبیب‌الله بور‌‌بور، ضمن گرا‌می‌داشت ایام فاطمیه و دهه فجر درباره اهمیت توجه ناشران و خیرین به مقوله کتابخانه‌سازی بیان کرد: با توجه به تشکیل و ثبت مجمع خیرین کتابخانه‌ساز که البته مدتی است دچار سستی شده، پیشنهاد می‌کنم ناشران با جامعه خیرین کتابخانه‌ساز برای تقویت این حوزه همکاری داشته باشند.

وی افزود: می‌توان جمعی از خیرین را برای خرید کتاب‌های با‌قی‌مانده در انبار ناشران و همچنین جمع‌آوری کتاب مردم در کتابخانه‌های شخصی تشکیل دهیم. شاید تعداد کتاب‌‌های به کنار افتاده مردم در کتابخانه‌های شخصی میلیون‌ها جلد بیشتر از ۴۰ هزار عنوان کتاب اهدایی انجمن  فرهنگی ناشران کتاب آموزشی باشد.

بور‌بور با تاکید بر لزوم توجه اعضا جدید هیات مدیره اتحادیه ناشران وکتاب‌فروشان تهران  ادامه داد: اعضای جدید اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان با همکاری مجمع خیرین کتابخانه‌‌ساز با برگزاری نشست مشترک، دست‌آندرکاران این موضوع را به نتیجه برسانند.

وی درباره شخصیت علی روحی؛ خیّر گفت: در این نظام هر کسی به فعالیتی شهره می‌شود و آقای روحی نیز هر جا کاری به اصطلاح بر زمین مانده را سروسامان‌ می‌دهد. به فعالیت‌هایی توجه می‌‌کند کمتر کسی به ‌آن‌ها توجه دارند. آقای روحی ۱۵ هزار جلد کتاب برای اهدا به سازمان امور زندان‌ها تهیه کرده و به نوع کتاب‌های مورد نیاز توجه داشته است؛ بنابراین در تامین و اهدا کتاب به توصیه و پیشنهاد سازمان امور زندان‌ها توجه شود.

اهداء ۴۰ هزار کتاب به مناطق محروم
رشیدی در ادامه این آئین با  بیان این مطلب که جمعیت  زندانیان کشور با سواد هستند بیان کرد: افراد  بی‌سواد زیر ۶۰ سال اگر در زندان‌ها وجود داشته باشد با همکاری نهضت‌ سواد‌آموزی با سواد می‌شود. داوطلبان تحصیلات تکمیلی می‌توانند در آزمون دانشگاه ییام نور شرکت کنند علاوه‌براین در سه دانشگاه استان تهران دانشگاه علمی کاربردی داشجو می‌پذیرد.

وی با بیان این مطلب که زندانیان مانند دیگر شهروندان از مولفه‌های زیستی برخوردارند، افزود: باید برای زندانیان مولفه‌های زیستی ایجاد کرد؛ بنابراین تلاش خیرین در حوزه‌های مختلف در ایجاد فضا‌هایی برای زندانیان از تنش‌های این افراد کاسته می‌شود. ۲۵۰ هزار نفر در کشور وجود دارد بنابراین با ایجاد امکانات بیشتر می‌توان از وان این نیرو برای پیشگیری از واردات کالا امید‌‌وار بود.

صفائیان در ادامه این برنامه درباره اهدا ۴۰ هزار جلد کتاب به مناطق محروم کشور از‌جمله کرمانشان و سیستان و بلوچستان گفت: هر ساله انجمن برنامه، اهدا کتاب به سراسر کشور را برگزار می‌کند اما امسال با کمک آقای روحی، این برنامه بسیار شاداب‌تر و با انگیزه بیشتر دنبال شد و موجب شد تا این برنامه از سکوت خارج شود.

وی ادامه داد: ۴۰ هزار کتاب در حوزه‌های عمومی،  کودک و نوجوان و آموزشی به مناطق محروم اهدا می‌شود. یک ماه پیش به منطقه هیرمند، منطقه صفر مرزی از سوی ناشران آموزشی، اهدا شد. هر سال به ناشران برای مشارکت برای این کار خیر، فراخوان می‌دادیم و با همکاری آموزش و پرورش کتاب‌ها در مناطق محروم توزیع می‌شد که البته از تنوع قابل توجهی برخوردار نبود.

صفائیان بیان کرد: امسال نخستین‌بار به موضوع تنوع کتاب‌ها توجه و در همه ۵۵۰ کارتن  از هر ناشر دو عنوان کتاب انتخاب شد؛ بنابراین، سفره رنگانگی از کتاب‌ها تشکیل شد. اگر ناشران به فکر ارتقاء فکری نوباوگان هستند، باید به فرهنگ کمک کرد.

محبی؛ مدیرکل اموز زندان‌های کشور نیز در ادامه این برنامه در سخنان کوتاه، مشارکت ناشران برای اهدا کتاب  به زندانیان را فعالیت شایسته‌ای ارزیابی کرد.

دهقانی نیز در این برنامه، اهدا کتاب را یکی مهم‌ترین جریان‌ها جدی در دنیا معرفی و ابراز امید‌واری کرد، اهدا کتاب همچنان از سوی انجمن فرهنگی ناشران آموزشی ادامه پیدا کند.

در پایان این آئین با اهدا لوح و هدیه از فعالیت‌های علی روحی؛ خیر قدردانی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *