مراسم تکریم و معارفه مدیران کل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی برگزار شد

مراسم تکریم و معارفه مدیران کل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی برگزار شد

مراسم تکریم و معارفه مدیران کل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور دکتر محسن جوادی؛ معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز یکشنبه (١٧ دیماه) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر محسن جوادی در این مراسم با اشاره به وظایف دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی گفت: دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی بخش دشوار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است زیرا برخی از قوانین آن مورد تفسیر قرار می‌گیرند که این امر موجب سختی در تصمیم‌گیری‌ها می‌شود.
وی افزود: بارزترین ویژگی آقای سلگی تعامل انسانی و رفتار اخلاقی وی است و همیشه در مواجه با ارباب رجوعان روی خوش و خندانی داشتند. ناشرانی هم که با ایشان گفت‌و‌گو می‌کردند همواره از حسن سلوک وی تعریف می‌کردند. البته در طول مدت حضور ایشان در این جایگاه شاهد عملکرد خوبی در این حوزه بودیم و تحولات خوبی در این حوزه انجام گرفت. البته رفتن آقای سلگی از مجموعه برای ما اندوهناک است اما از سوی دیگر خوشحالیم که ایشان در پژوهشگاه فرهنگی حضور دارند و می‌توانند یاریگر ما در پژوهش‌ها باشند.
محسن جوادی با اشاره به ویژگی‌های آقای مرادی‌نیا نیز گفت: ایشان هم به مانند اقای سلگی خوش برخورد هستند و امیدوارم همان تعاملات را در مجموعه شاهد باشیم.
معاون امور فرهنگی با اشاره به وظایف دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی گفت: تفسیرهایی که از برخی قوانین وجود دارد باید با استفاده از خرد جمعی مورد توجه قرار گیر. همچنین باید در این راه خطاها را کاهش دهیم و مسیر رشد و تکامل را طی کنیم.
در ادامه این مراسم دکتر محمد سلگی با اشاره به اقدامات انجام شده در دوره فعالیت خود گفت: سرعت دادن به صدور مجوزها، واگذاری مجوزها، شفاف‌سازی قواعد و ضوابط نشر، ایجاد ساختارهای جدید، آموزش نیروها، توجه به نیروهای درون مجموعه، توزیع توکن در میان ناشران، ایجاد هیات‌های نظارت در استان‌های جدید، ایجاد کمیته تجدید نظرو تاسیس کمیته جریان سازی از جمله اقداماتی بودند که در این سه سال مورد توجه قرار گرفتند.
وی افزود: در این سه سال بیش از ٢٠٠ هزار مجوز کتاب صادر شد که معدل سالانه آن ٧٠ هزار کتاب در سال است که نشان از حجم کار و فعالیت در اداه کتاب دارد. همچنین تلاش شد صدور مجوزها در کمترین زمان ممکن انجام شود به گونه‌ای که ٩۵ درصد کتاب‌ها در بازه زمانی یک ماه مجوز دریافت ‌کردند.
همچنین جواد مرادی‌نیا مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این جلسه با گفت: خوشبختانه ذدر گشته در دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی فعالیت داشتم و در حال حاضر با پذیرش این مسئولیت تلاش خواهم کرد در مسیر قانون و اخلاق حرکت کنم و گامی برای اعتلای صنعت نشر بردارم.