مراسم تکریم و معارفه مدیر عامل پیشین و سرپرست جدید موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی برگزار شد

مراسم تکریم و معارفه مدیر عامل پیشین و سرپرست جدید موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی برگزار شد

مراسم تکریم و معارفه مدیرعامل پیشین و سرپرست جدید موسسه نمایشگاه‎های فرهنگی ایران با حضور معاون امور فرهنگی و جمعی از مدیران فرهنگی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، مراسم تکریم سیدامیرمسعود شهرام‌نیا؛ مدیرعامل پیشین موسسه نمایشگاه فرهنگی ایران و معارفه قادر آشنا؛ سرپرست موسسه نمایشگاه فرهنگی ایران با حضور محسن جوادی؛ معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، همایون امیرزاده؛ رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیکنام حسینی‌پور؛ مدیرعامل موسسه خانه‌کتاب، مهدی فیروزان؛ عضو هیات امنای موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و جمعی از مدیران فرهنگی روز یکشنبه (١٨ آذرماه) در سرای کتاب موسسه خانه کتاب برگزار شد.
محسن جوادی در این مراسم با اشاره به آشنایی‌اش با شهرام‌نیا گفت: طی یک سال گذشته با شهرام‌نیا آشنا شدم؛ وی مدیری صاحب‌نظر و فرهنگی بود و موفق شد دیپلماسی فرهنگی کشور را غنا و اعتبار قابل توجهی ببخشد. وی همچنین از مدیران اجرایی موفق این حوزه به حساب می‌آید؛ به‌طوری که در حوزه برگزاری نمایشگاه‌های استانی و بین‌المللی و حتی نمایشگاه‌های قرآن زحمات قابل‌توجهی را متقبل شد.
وی ادامه داد: شهرام‌نیا مدیر کم زحمتی برای معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. حسن‌خلق؛ یکی دیگر از خصوصیات رفتاری این مدیر فرهنگی است و من از ایشان برای فضای تعاملی که ایجاد کرده‌اند تشکر می‌کنم.
معاون امور فرهنگی درباره چگونگی انتخاب قادر آشنا برای سرپرستی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ادامه داد: پیشنهادات زیادی برای واگذاری امور موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ارائه شد و نقطه آغاز آشنایی من با قادر آشنا به چند هفته گذشته مربوط می‌شود. بعد از مطالعه و بررسی عملکرد، ایشان برای این منصب انتخاب شد. امیدوارم که این مدیر با احترام به تجربه‌های پیشین برای اجرای سیاست‌های کلان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌ویژه در حوزه کالا‌های فرهنگی استفاده کنند.
محسن جوادی با تاکید بر اهمیت توجه به تلاش‌های مدیران بیان کرد: شایعات و حرف‌های کوچک گاهی زخم‌های بزرگی ایجاد می‌کند؛ در حالی‌که می‌توان انرژی‌ها را برای مباحث مهم مانند اقتصاد فرهنگ صرف کرد.
پنشر ایران با فعالیت شهرام‌نیا در دنیا شناخته شد
نیکنام حسینی‌پور بخش دیگری از این مراسم با تاکید بر اهمیت قدرشناسی از مدیران فرهنگی گفت: تکریم، تعظیم و اخلاق‌مداری در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از زمان حضور سیدعباس صالحی در جایگاه معاونت فرهنگی و بعد از آن در سمت وزیر تقویت شده است.
وی با اشاره به رویکردهای مدیریتی شهرام‌نیا در موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران افزود: دکتر شهرام‌نیا در موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی چند رویکرد مهم را دنبال می‌کرد، نخست دیپلماسی فرهنگی است که تقویت آن موجب شد نشر ما در دنیا شناخته شود. علاوه ‌براین درخشش ایران در نمایشگاه‌های بین‌المللی دومین رویکرد مدیرعامل پیشین موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی است.
مدیرعامل موسسه خانه‌کتاب سومین رویکرد شهرام‌نیا را توجه وی به نقش صنف در اداره امور نشر دانست و افزود: شاهدم که وی معتقد بود امور به صنف واگذار شود، اما باید اقتضائات را نیز در نظر گرفت که این دو موضوع جریان برزخی انتقال و واسپاری امور به صنف را دشوار کرده بود.
حسینی‌پور درباره توجه موسسه نمایشگاه فرهنگی به کتابفروشان در جریان برگزاری نمایشگاه‌های استانی ادامه داد: شهرام‌نیا، طی چندسال گذشته موفق شد کتاب‌فروشان که در جریان برگزاری نمایشگاه‌های استانی احساس خسران می‌کردند را در این رویداد فرهنگی مشارکت دهند.
وی با اشاره به اهمیت همکاری دو موسسه نمایشگاه فرهنگی و خانه‌کتاب بیان کرد: دو موسسه با هم‌افزایی می‌توانند اهداف فرهنگی کلام را به پیش ببرند بنابراین تلاش داریم در دوره حضور دکتر آشنا در موسسه نمایشگاه فرهنگی هم‌افزایی را افزایش دهیم.
 شهرام‌نیا کار‌بلد است
در ادامه این آئین همایون امیرزاده با تاکید بر کارآمدی سیاست‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بدون اغراق شهرام‌نیا در هموار کردن سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نقش قابل توجهی داشت.
وی افزود: اقتضائات موسسه فرهنگی نمایشگاه‌‌ها که زمان آغاز فعالیت شهرام‌نیا مصادف با ٢۶سالگی این نهاد بود موجب شد موانع جدی‌ای را سر راه وی ایجاد کند. باید با انصاف شرایط و ساختارها را در بررسی و سنجش عملکرد شهرام‌نیا دیده شود. به‌عبارت دیگر اقتضائات را نباید به پای شهرام‌نیا گذاشت، وی کاربلد بود و هست و کمتر مدیری از این ویژگی‌ها برخوردار است.
امیرزاده افزود: شهرام‌نیا پرتلاش بود و بدون اغراق در جریان جابجایی و کوچ اجباری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نمی‌توان زحمات وی را نادیده گرفت. علاوه بر این برای اجرای سیاست‌های ارشاد کنار صنف ماندن، مردانگی می‌خواست. تعامل و مهربانی از دیگر ویژگی‌های شهرام‌نیاست، گاهی در جریان مباحث مختلف حرف‌های مختلفی رد و بدل می‌شد اما نمی‌توانم احساس مهربانی وی را فراموش کنم.
وی با تاکید بر توجه ویژه شهرام‌نیا به موضوع معیشت نیروهای موسسه بیان داشت: شهرام‌نیا برای پشتیبانی و ارتقای معیشت پرسنل یک مطالبه‌گر بود و این مطالبه‌گری نیز محقق می‌شد.
امیرزاده با اشاره به اهمیت ایجاد غرفه ملی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت افزود: ایجاد غرفه ملی شاید در کلام ساده باشد اما از اهمیت والایی برخوردار است ایجاد این غرفه هرچند که ناداوری‌هایی دید اما نهادینه شد و امسال نیز شاهد منکوب شدن جریان معاند همزمان حضور ایران در هفتادمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت بودیم و این موفقیت به دلیل اتحاد و حضور در غرفه ملی بود.
گاهی سرو‌صدا‌ها صادقانه نیست!
فیروزان در ادامه این آئین گفت: موضوع آقای شهرام‌نیا یادآور یک درد کهنه برای من است. امروز دیگر فرق بین انتقاد سالم و ناسالم، حسادت، رقابت و تخریب را متوجه نمی‌شوم. وقتی به کارنامه شهرام‌نیا نگاه می‌کنم احساس می‌کنم آیا حرف‌هایی که درباره آقای شهرام‌نیا طرح شده از سر انتقاد سالم بود و یا از سر قدرت؟
وی افزود: آیا فشار‌های که به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌آمد برای اصلاح رویکرد فرهنگی جمهوری اسلامی بود و یا برای حذف آقای شهرام‌نیا؟ باید مرز بین حسادت و رقابت از سوی فعالان فرهنگی روشن شود. مرز بین انتقاد و انتقام را تعریف کنیم. خیلی اوقات احساس می‌کنم جو‌‌ها و سروصدا‌ها صادقانه نیست و اهداف دیگری دارد. موضوع استعفای شهرام‌نیا و پذیرش این استعفا از سوی جوادی که نشانه بزرگمردی اوست را تایید می‌کنم.
وی ادامه داد: احساس می‌کنم، هزینه‌های زیادی صرف می‌شود تا مدیران خوب رها کنند و اگر رها شوند احساس پوست‌اندازی و استحاله ایجاد می‌شود. فعالان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اتحادیه، حواسمان باشد که به سادگی تسلیم نشویم. افراد کمی هستند که قدرت خود را کاهش دهند.
 فیروزان با اشاره به سابقه آشنایی خود با شهرام‌نیا افزود: از سال ١٣٧٢ او را می‌شناسم. قدرت جمع کردن اندیشه‌ها و رویکرد‌ها و سلیقه‌های مختلف و تبدیل آن به سنتز همه پسند، یکی از ویژگی‌های بارز اوست. وی همچنین برای بهبود اجرای هر کاری دلسوزی داشت. نمونه بارز این دلسوزی جریان واسپاری امور نمایشگاه به صنف است که اگر نمی‌خواست این جریان با دشواری شکل می‌گرفت، اما با دلسوزی و آینده‌نگری این واسپاری را تسهیل کرد. ندیدم شهرام‌نیا برای حذف فردی شمشیر بسته باشد.
 مدیر مجموعه شهر کتاب درباره آغاز فعالیت قادر آشنا در موسسه نمایشگاه فرهنگی بیان کرد: پیش از این با وی آشنایی نداشتم اما با توجه به انتخاب‌های معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هوشمندان است، ندیده به ایشان تعظیم و همکاری اعضای هیأت امنای را اعلام می‌کنند و مطمئنم که در اداره موسسه نمایشگاه‌‌های فرهنگی موفق خواهند شد
ارایه گزارش عملکرد موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی
 شهرام‌نیا در این آئین، ضمن تشکر از کارکنان موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی گفت: طی ۵ سال گذشته موسسه نمایشگاه فرهنگی ایران دوره پوست‌اندازی را تجربه و مدیریت را دشوارتر کرد، بنابراین خدا را شکر می‌کند در این دوره گذار تلاش شد به زعم‌ دوستان مطلع، موسسه و نیروها کمتر آسیب ببینند و سیاست‌ها عملی شود.
وی ادامه داد: از مدیران پیشین و باسابقه موسسه تشکر می‌کنم زیرا فعالیت‌های ۵ سال گذشته جریان تکمیل سیاست‌های پیشین آن‌ها بوده است. تلاش کردم طی این مدت تغییری را در ترکیب موسسه ایجاد نکنم و خوشبختانه مدیران قبلی موسسه کارآمد بودند و امیدوارم از نیروهای موسسه در ادامه کار استفاده شود.
شهرام‌نیا خطاب به سرپرست موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران بیان کرد: کار بسیار دشواری را در پیش دارید و حجم کار در این موسسه قابل توجه است. بسیاری از نیروهای موسسه طی سال در جریان برگزاری نمایشگاه‌ها بین‌المللی کتاب تهران و سایر نمایشگاه‌های داخلی و خارجی شب و روز درگیر هستند.
این فعال فرهنگی ضمن تشکر از حمایت‌های سیدعباس صالحی و معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیشبرد سیاست‌ها و فعالیت‌های موسسه نمایشگاه‌ فرهنگی طی ۵ سال گذشته با اشاره به مشارکت صنف در اداره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران افزود: طی چندسال گذشته حفظ چهارچوب موسسه نمایشگاه‌ها از یک‌سو و همکاری با صنف که چالش‌های قابل توجهی را ایجاد می‌کرد بسیار دشوار بود.
شهرام‌نیا باتاکید بر اهمیت واسپاری اداره امور نمایشگاه کتاب تهران به صنف گفت: خوشحالم که نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که دوره بیست و ششم صددرصد از سوی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اداره شد، در دوره سی و یکمین ٧٠ درصد اداره این رویداد از سوی صنف پیگیری شد.
وی با اشاره به قابلیت‌های موسسه نمایشگاه فرهنگی ادامه داد: موسسه نمایشگاه فرهنگی از ظرفیت بالایی برخوردار است طی این مدت تلاش شد تا ارتباطات بین‌المللی در حوزه نشر تقویت شود. حضور کشورهای خارجی و ایجاد فضایی برای میزبانی از شهر و کشور مهمان در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از نمونه‌های موفق تقویت روابط بین‌المللی در حوزه نشر است. علاوه بر این افزایش تعداد حضور نمایندگان نشر ایران در نمایشگاه‌های خارجی به ١٨ کشور از دیگر موفقیت‌های پنج ساله گذشته است.
شهرام‌نیا حضور در ۶۶ نمایشگاه، برپایی ۵ غرفه ملی، ۴ حضور به‌عنوان مهمان ویژه، اعزام ۵٧ نویسنده و ١٣٠ ناشر و همچنین ٧۵ هنرمند و ٢۴ خبرنگار به نمایشگاه‌های بین‌المللی و عقد ١٨ تفاهم‌نامه را از دیگر نمونه‌های فعالیت موفق موسسه نمایشگاه فرهنگی دانست.
این فعال فرهنگی با اشاره به دشواری‌های تقویت روابط بین‌المللی در حوزه نشر بیان کرد: در حالی که برای میزبانی از کشور مهمان در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از کشور افغانستان، هزینه‌های قابل توجهی صرف شد اما به‌مرور موفق شدیم، کشور ایتالیا را به‌عنوان مهمان دعوت کنیم و بدون هزینه، چند صدهزار دلار در این زمینه ارزآوری شد.
شهرام‌نیا همچنین از برپایی غرفه ملی و حمایت معاونت فرهنگی و توجه معاونت فرهنگی برای حضور نماینده طرح گرنت در نمایشگاه خارجی به‌عنوان یکی دیگر از ابعاد موثر در موفقیت فعالیت‌های بین‌المللی نشر ایران یاد کرد.
مدیرعامل پیشین موسسه نمایشگاه فرهنگی ایران انعقاد بیش از ٢٢٠ قرارداد فروش رایت در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت ٢٠١٨ را نمونه موفق حضور نماینده طرح گرنت در ایران رویداد ارزیابی کرد.
شهرام‌نیا ادامه داد: راه طولانی در پیش دارید امیدوارم پس از این، اتفاقات قابل توجهی در این حوزه را شاهد باشیم.
وی درباره برگزاری نمایشگاه‌های استانی نیز گفت: سیاست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حذف نمایشگاه‌های استانی نبود. تلاش کردیم تا اشکالات این نمایشگاه را برطرف کنیم به‌عنوان مثال مشارکت کتابفروشی‌های استانی در زمان برگزاری نمایشگاه‌های استانی با تخصیص بن‌خرید از سیاست‌های موسسه نمایشگاه‌ها بود. البته قبول دارم که نمایشگاه‌های استانی بیش از این نیازمند اصلاحات است. در مجموع تا امروز ١١۶ نمایشگاه استانی طی ۵ سال گذشته برگزار شده است.
شهرام‌نیا با اشاره به عرضه و فروش ٩۶میلیارد تومان کتاب نمایشگاهی درباره تحولات موسسه نمایشگاه‌ها زیرساختی طی ۵ ساله گذشته بیان کرد: با تلاش نیروهای زحمتکش از جمله مرحوم علی عاشوری تحولات قابل‌توجهی را در موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی تجربه کردیم به عنوان مثال طراحی سامانه ثبت‌نام در نمایشگاه‌های بین‌المللی و همچنین ثبت‌نام برای استفاده از پارکینگ نمایشگاه از جمله این تحولات در حوزه IT است.
شهرام‌نیا با اشاره به توجه ویژه‌اش به معیشت نیروهای موسسه بیان کرد: قاطعانه می‌گویم برای تأمین معیشت نیروهای موسسه محکم ایستادم و دفاع کردم هرچند که برخی اعتقاد داشتند از این زاویه موسسه نمایشگاه‌های کتاب به اصطلاح از نظر رفاهی سوئیس معاونت فرهنگی است اما تاکید دارم که این موسسه مشابه دیگر موسسه‌ها دریافتی داشت. به‌عبارت دیگر تلاش نکردم بودجه بیشتری را جذب کنم، بلکه با جذب حمایت‌های خارج از موسسه به موضوع معیشت نیروها توجه داشتم.
به گفته وی وضعیت معیشت نیروهای موسسه نمایشگاه‌ها طی ۵ ساله گذشته بهتر از گذشته شد.
آشنا: پاسخگو خواهم بود
قادر آشنا، سرپرست موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی گفت: من نه برای گرفتن پست تلاش می‌کنم و نه برای رفتن. به اعتقاد من وقتی برای مسئولیتی انتخاب می‌شویم، باید اول به شرح وظایف و اساسنامه آن محل توجه کرد و اگر نیازی به بازنگری بود، در صدد اصلاح برآمد.
وی ادامه داد: من آدم شفاف و رکی هستم و هر کسی از من سوالی کند به او پاسخگو خواهم بودم. هیچ وقت از مسئولیتم شانه خالی نمی‌کنم و انتظار دارم اگر مشکلی وجود دارد، اول از همه به خود من انتقال داده شود.
آشنا با بیان اینکه نباید کاری کرد که وزیر و معاون فرهنگی تحت فشارقرار گیرد، اظهار کرد: باید گفت‌وگو و تعامل را یاد بگیریم و رعایت کنیم چرا که معتقدم ریشه بسیاری از مشکلات ما این‌هاست.
وی با تاکید بر اهمیت و نقش صنف در اداره فضای نشر درباره نمایشگاه‌های استانی و نمایشگاه‌های بین‌المللی بیان کرد: نمایشگاه‌های استانی و نمایشگاه‌های بین‌المللی را می‌شناسم و تاکید دارم در جریان اداره موسسه نمایشگاه‌ها بار این موسسه را به دوش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتقل نکنم.
۱۹ آذر ۱۳۹۷ ۰۹:۳۳

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *