معلمی، تربیت کردن و تربیت شدن است

دکتر خنیفر در دومین همایش مدیران میزبان دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان استان تهران:
معلمی، تربیت کردن و تربیت شدن است
دکتر حسین خنیفر رییس دانشگاه فرهنگیان در دومین همایش مدیران میزبان دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان استان تهران که در روز سه شنبه در پردیس نسیبه برگزار شد، نو معلمانی را که به کلاس درس پا می گذارند را نیازمند شایستگی هایی دانست که آمادگی لازم برای معلم مجرب شدن را به آنان می بخشد و آنان را از مرحله نهال بودن به درختی تنومند تبدیل می کند.

دکترخنیفر تصریح کرد: دانشگاه فرهنگیان را بایستی دانشگاه شریف فرهنگیان نامید زیرا معلمانی که در واقع دارای بالاترین درجه اعتبار و اعتماد اجتماعی هستند در این مکان تربیت می شوند.

وی افزود: معرفت علمی در سه چیز است: تقرب به خدا، شناخت خویش و خدمت به خلق و اینکه اولین سوره قرآن حمد و آخرین سوره ناس می باشد بیانگر این مطلب است که ساختار قران کریم هم از خدا به خلق ختم می شود.

رییس دانشگاه فرهنگیان ضمن ابراز خرسندی از برگزاری همایشی با حضور نو معلمان و مدیران، افتخار خود را ۱۸ سال معلمی برشمرد و با اشاره به فرمایش حضرت علی (ع)، که کودکان مانند زمین خالی هستند که چون بذر در آن بکاری چگونه سبز شدن آن را خواهی دید، افزود: معلمی تربیت کردن و تربیت شدن است.

دکتر خنیفر با تشکر از مدیریت امور پردیس های استان تهران و سرپرست پردیس نسیبه و مدیران مدارس استان تهران از آنها خواست که تجارب علمی و زیست شده خود را در اختیار نومعلمان قرار دهند و نومعلمان را هم به مدیریت کلاس داری اثربخش و موفق و توجه به تفاوت های فردی فراگیران توصیه کرد.

در ادامه دکتر پرویز انصاری راد مدیر امور پردیس های استان تهران ضمن تشکر از حضور دکتر خنیفر رییس دانشگاه فرهنگیان، دکتر حدادی و دکتر سنجری معاونان نیروی انسانی اداره کل آموزش و پروش شهر تهران و شهرستان های تهران، نشست مدیران مدارس شهر تهران و استادان دانشگاه فرهنگیان و معلمان و نومعلمان را فرصتی مغتنم و گرامی برشمرد.

انصاری راد با اشاره به حضور پرخیر و برکت مقام معظم رهبری در اردیبهشت ۹۷ در پردیس نسیبه، پذیرش ۴۱ هزار دانشجو معلم در سال جاری را نوید بخش جذب بیشتر استادان فرهیخته در دانشگاه دانست.

وی هدف از برگزاری جلسه  را تقدیر از مدیرانی دانست که میزبان دانشجو معلمان کارورز در مدارس هستند و افزود: واقعیت این است که در آموزش و پرورش خلاء وجود دارد و آن فاصله ای است که معلمان نسبت به پژوهش و تحقیق دارند.

انصاری راد تصریح کرد: دانشجو معلمان می بایست شایستگی های علمی را در کنار شایستگی های حرفه ای بدست آورند زیرا رسالت دانشگاه فرهنگیان تربیت معلمانی در تراز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است و معلمانی که امروز در مدارس حضور دارند معلمان توانمندی هستند که می بایست توسط مدیران حمایت شوند.

وی از مدیران مدارس خواست تا به نومعلمان فرصت بروز داده شود و میل به موفقیت که هدیه ای از طرف خداوند در وجود بشر است را با هدایت در مسیر درست به  تلاش تبدیل کنند.

در ادامه دکتر حدادی معاون نیروی انسانی اداره کل  شهر تهران ضمن ابراز خرسندی از برگزاری چنین  همایشی افزود: در راستای سند تحول  مدارس ما باید به درجه ای از حیات طیبه دست یابند، مدرسه صالح در حیات طیبه مدرسه ای  است که دانش آموزان را به خدا نزدیکتر کند و قرب الی الله داشته باشد.

دکتر سنجری معاون نیروی انسانی اداره کل آموزش و پروش شهرستان های استان تهران هم ضمن سپاس و تقدیر از برگزاری این مراسم عنوان کرد که تصور بر این است که سند تحول آرمانی است اما واقعیت این است که اگر آرمانی نباشد چشم اندازی هم وجود نخواهد داشت و شاه بیت سند تحول آمیزه ای از آموزش و تربیت است.

دراین همایش  سه مقاله که با عنوان آسیب شناسی کارورزی توسط اساتید پردیس نسیبه به نگارش در آمده بود به صورت سخنرانی ارائه شد.