نائین قطب تولید کاغذ آهکی کشور می‌شود

هفته پیش عملیات احداث کارخانه تولید کاغذ آهکی در نائین اصفهان آغاز شد که ظرفیت تولید آن به بیش از ۱۰ هزار تن کاغذ در سال می‌رسد و قرار است ۶ ماهه به مرحله بهره‌برداری برسد. …

۱۳۹۷ یکشنبه ۱۸ شهریور ساعت ۱۱:۴۴

کاغذ نیست. خبر نگران کننده‌ای که این روز‌ها مطبوعاتی‌ها تا صاحبان نشر، دانش‌آموزان و دانش‌جویان را درگیر خود کرده است. با توجه به اینکه منابع جنگلی محدود هستند، نمی‌توان این ریسک را هم پذیرفت که کارخانه‌ها برای تولید کاغذ از درختان تغذیه کنند. از طرفی هم معلوم نیست منابع موجود در انبار‌ها تا چه زمانی کفاف نیاز کشور را بدهند. از همین رو کارشناسان در سراسر کشور بر تولید کاغذ از سنگ آهکی تأکید می‌کنند. به دنبال همین ماجرا نیز هفته پیش عملیات احداث کارخانه تولید کاغذ آهکی در نائین اصفهان آغاز شد که ظرفیت تولید آن به بیش از ۱۰ هزار تن کاغذ در سال می‌رسد و قرار است ۶ ماهه به مرحله بهره‌برداری برسد.

کاغذ نیست و تولید این محصول از درختان هم با هزار و یک ریسک انجام می‌شود. چرا که باغات تولید درختان مورد مصرف در صنعت چوب و تولید کاغذ کشور جوابگوی نیاز مصرف این محصول از طریق بخش‌های متعددی همچون مطبوعات، انتشارات‌ها و … را نمی‌دهند. از طرفی هم با توجه به ظرفیت محدود و حیاطی جنگل‌های کشور نمی‌توان به این بخش نیز دست درازی کرد. چرا که درختان جنگل‌های هیرکانی و زاگرس به اندازه کافی زیر بار تازیانه‌های سوزان آتش سوزی‌های گاه و بی‌گاه کمر خم کرده‌اند. از همین رو کارشناسان گزینه تولید کاغذ از طریق سنگ آهک را روی میز مسئولان قرار داده‌اند.
شیوه‌ای از تولید کاغذ که نه به محیط‌زیست خسارتی وارد می‌کند و نه می‌گذارد بازار کاغذ کشور وابسته به شرایط خارجی‌ها باشد. همچنین جلوی خروج ارز و بی‌ثباتی بازار داخلی کاغذ را هم می‌گیرد. ظرفیت‌هایی که می‌توانند علاوه بر تأمین نیاز داخلی فرصتی برای خودکفایی و اشتغالزایی هم باشند. بنابر این طی چند سال اخیر و به دنبال نوسانات مکرر قیمت کاغذ و گاهاً نایاب شدن آن کلنگ‌های متعددی از پروژه‌های احداث کارخانه‌‎های تولید کاغذ از سنگ آهنک بر زمین خورده است. برای مثال نخستین کارخانه تولید کاغذ از سنگ آهکی در تاریخ ۱۸ شهریور سال ۹۵ توسط وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان یزد افتتاح شد.
بعد از این کارخانه کلنگ‌های دیگری هم بر زمین زده شد. برای نمونه می‌توان به کلنگ‌زنی کارخانه تولید کاغذ از سنگ در اواخر سال گذشته در استان فارس اشاره کرد که قرار است بعد از افتتاح برای ۳۰۰ نفر اشتغالزایی کند. اردیبهشت امسال نیز لرستان به عنوان محلی برای احداث چنین کارخانه‌هایی در نظر گرفته شد و کلنگ بزرگ‌ترین کارخانه تولید کاغذ از سنگ در آن به زمین زده شد. حالا هم هفته گذشته عملیات احداث چنین کارخانه‌ای در اصفهان و شهرستان نائین این استان آغاز شده است.
مشکل تأمین کاغذ رفع می‌شود
کارخانه تولید کاغذ از سنگ شهرستان نائین که در مساحتی به وسعت ۳۴ هزار متر مربع در حال احداث است، قرار است پس از بهره‌برداری عنوان بزرگ‌ترین کارخانه ایران و خاورمیانه را در حوزه تولید کاغذ دریافت کند. نماینده مردم شهرستان نائین در مجلس شورای اسلامی در راستای احداث این کارخانه به «جوان» می‌گوید: «مدتی است که تکنولوژی تولید کاغذ از سنگ آهک وارد کشور شده است. اتفاق بزرگی که بدون خسارت زدن به محیط‌زیست می‌تواند نیاز کشور به کاغذ را برطرف کند.» از همین رو ضروری است مسئولان مسیر سرمایه‌گذاران خصوصی را باز بگذارند تا با حمایت سرمایه‌گذار داخلی جلوی واردات کاغذ و خروج ارز از کشور گرفته شود.
عباسعلی پوربافرانی با تأیید مطالب فوق می‌افزاید: «علاوه بر تسهیل در روند اهدا مجوز احداث کارخانه به سرمایه‌گذاران، دولت موظف است برای واردات تجهیزات ضروری به سرمایه‌گذاران نیز کمک ترجیحاً مالی کند.» وی با اشاره به ظرفیت تولید این کارخانه ادامه می‌دهد: «قرار است بعد از بهره‌برداری کارخانه نائین، سالانه ۱۰ هزار تن کاغذ در این شهرستان تولید شود.» گفته می‌شود سرمایه‌گذار بخش خصوصی زمان بهره‌برداری از این طرح را ۶ ماهه اعلام کرده است. از این رو اگر مانعی بر سر مسیر کارخانه ایجاد نشود، می‌توان امید داشت که تا انتهای امسال کاغذ داخلی بر روی مدار تولید قرار بگیرد.
این نماینده مجلس با اشاره به سرمایه‌گذاری ۲۵ میلیارد تومانی در راستای احداث پروژه بیان می‌کند: «این کارخانه برای ۷۰ نفر به طور مستقیم اشتغالزایی می‌کند و برای جمعیت بسیاری هم به طور غیر مستقیم ظرفیت اشتغالزایی دارد.»