ناشران دولتی از چرخه خرید کتاب وزارت فرهنگ حذف شدند

دبیر هیات انتخاب و خرید کتاب ارشاد از اجرایی شدن حذف ناشران دولتی از چرخه خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد.

ناشران دولتی از چرخه خرید کتاب وزارت فرهنگ حذف شدند

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا،‌ چندی پیش محسن جوادی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درگفت‌وگو با رسانه‌ها از حذف ناشران دولتی از چرخه خرید کتاب ارشاد خبر داد،‌ تصمیمی که اگرچه دیرهنگام بود‌، اما می‌تواند برای بخش خصوصی در نشر تا اندازه‌ای راهگشا باشد.

مهرزاد دانش دبیر هیات انتخاب و خرید کتاب ارشاد  در گفت‌وگو با تسنیم درباره اجرایی شدن این تصمیم می‌گوید: این تصمیم اخیراً گرفته شده و ما برای اینکه بدانیم کدام ناشر دولتی است و کدام ناشر خصوصی به سراغ مرجع ذی‌صلاح که همان اداره کتاب وزارتخانه است رفتیم.

وی ادامه داد: اداره کتاب فهرستی در اختیار ما قرار داده است که ما بر اساس این فهرست اقدام خواهیم کرد‌ و ناشرانی را که از بودجه عمومی و دولتی استفاده می‌کنند، از چرخه خرید حذف می‌شوند‌، اگر کتاب از کانال‌‌های مختلف و یا خود ناشر به هیئت برسد،‌ در چرخه خرید قرار نمی‌گیرند. بر این مبنا در اولین جلسه‌ای که هیات تشکیل شود‌، این اقدام اجرایی شده و روال از این پس به همین منوال خواهد بود.

دانش تصریح کرد: این احتمال وجود دارد که در این فهرست برخی ناشران از قلم افتاده باشند، حتی این احتمال وجود دارد که در بهره‌مندی ناشر از بودجه عمومی تردیدنیز وجود داشته باشد،‌ چرا که برخی از ناشران وابسته به نهادهای دولتی هستند،‌ اما بودجه مشخصی دریافت نمی‌کنند، بلکه خودگردان اداره می‌شوند،‌ اما ملاک ما استعلام اداره توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و بر اساس تسخیص این کارشناسان عمل می‌کنیم.

وی گفت:‌ اگر ناشری به ناحق از چرخه خرید ما حذف شده باشد و خودش مدعی باشد که ناشر دولتی نیست، می‌تواند با نامه‌نگاری سندهای خود را ارائه دهد و ما بر مبنای این  مستندات به بررسی موضوع خواهیم پرداخت.