نشست صمیمی ناشران آموزشی با رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، در این نشست که صبح (چهارشنبه) با حضور جمعی از ناشران کتاب های کمک آموزشی در سالن اجتماعات سازمان پژوهش برگزار شد، دکتر محمدیان با یادآوری مطالب مطروحه در نشست قبلی، این جلسه را پاسخی به درخواست ناشران قلمداد کرد و اضافه نمود: ما ناشران را رفیق خود می دانیم، نه رقیب و انتظار داریم ناشران نیز با احساس مسئولیت بیشتر و با تولید کتاب های استاندارد آموزشی، آموزش و پرورش را در حرکت به سوی اهداف خود و در راستای سند تحول و برنامه درسی ملی یاری نمایند.

وی ضمن تشریح نحوه ارزیابی کتاب های کمک آموزشی، افزود: شاخص های تدوین از طریق سایت سازمان در دسترس عموم قرار گرفته است. معاون پژوهشی وزارت آموزش و پرورش با ابراز خرسندی از ناشرانی که این ضوابط را رعایت می کنند، اضافه کرد: متاسفانه برخی افراد سود جو نیز هستند که منافع آنی خود را به ارتقاء کیفیت آموزش آینده سازان این مملکت ترجیح داده و کتاب های غیر استانداردی تولید می کنند که به فرایند یاددهی- یادگیری دانش آموزان آسیب جدی وارد می سازد.

پس از دکتر محمدیان دکتر سبطی به عنوان مدیر مسئول انجمن ناشران گفتند که باییم یک بار هم مشکل کتابهای غیراستاندارد را از منظری دیگر بنگریم. اصلا چرا این دست کتابها را معلمان آموزش و پرورش می خرند و به دانش آموزان خود معرفی میکنند؟ چرا مدیران و معلمان ما به این اجناس نازل آموزشی راضی می شوند تا بستر برای تولیدات غیراستاندارد برخی ناشران فراهم شود؟ به باور من دلیل این امر نخبه گریزی آموزش و پرورش است. باید ذائقه آموزش و پرورش را تغییر دهید. شما اعلام کنید که از امسال اگر رتبه های زیر هزار کنکور در رشته دبیری و معلمی وارد شوند ماهی یک میلیون تومان کمک هزینه تحصیلی میگیرند، ببینید از اطراف و اکناف ایران چقدر نخبه سرازیر به سیستم آموزش و پرورش میشود. چنین افرادی کتابهای حل المسائل را دون شان خود میدانند و آرام آرام ذائقه ی دانش آموزان و دیگر معلمان را تغییر می دهند و دیگر جایی برای ارائه محصولات نازل آموزشی باقی نمیگذارند. هزینه این کار خیلی کمتر از بسیاری هزینه هاست که به گوش مردم میرسد اما تاثیر آن چشمگیر و پایدار است.

آقای دهقانی مدیرمسئول انتشارات مبتکران تشبیه دکتر محمدیان را این گونه ادامه دادند که اگر ناشران معدودی که کتابهای غیراستاندارد و نازل تولید میکنند شبیه داروفروشان غیرمجاز ناصرخسرو هستند چه دلیلی دارد که برای اتمام حجت با داروفروشان ناصرخسرو مدیران شرکتهای دارویی بزرگ کشور را دعوت کنیم و به آنها بگوییم که نباید در ناصرخسرو دارو به فروش برسد. چرا وزارت محترم آموزش و پرورش در اغلب جلسات خود با ناشران آموزشی فقط به این موضوع میپردازد. مسائل مهمتری هست که با دعوت از بزرگان نشر کشور میتوان به آنها پرداخت .

آقای دکتر نصری مدیرمسئول انتشارات خیلی سبز به انتصابی بودن نویسندگان کتابهای آموزش و پرورش انتقاد کردند و گفتند که من برای نوشتن هر کدام از کتابهایم دوسال عمرم را گذاشتم و آن وقت وزارت آموزش و پرورش ظرف شش ماه کتاب تولید میکند! کتاب قبلی زیست شناسی شما بریده های کتاب کمپل بود! من تعجب میکنم چطور میشود با بریدن صفحاتی از یک کتاب و چسباندن آنها به هم کتاب درسی نوشت؟ نویسنده باید عاشق نوشتن باشد نه این که منصوب شود و صفحه ای چهل پنجاه هزار تومان حقوق بگیرد. ما باید کتابهای آموزشی را به چهار گروه تقسیم کنیم. گروه اول کتابهای عالی که نویسنده عاشق کارش بوده است مثل کتاب قرابت معنایی دکتر سبطی. معلوم است که این کتابها از کتابهای آموزش و پرورش بهتر میشوند. وقتی شما کتاب زیستتان بریده های کتاب کمپل است معلوم است که من با عشق دست به قلم میبرم و بین این مطالب بریده بریده ارتباط برقرار میکنم و توضیحات کافی مینویسم و دانش آموز با خواندن کتاب من تازه میفهمد که منظور کتاب درسی چه بود. شما میتوانید در امر تهیه کتابهای درسی روی توانمندی های ناشران آموزشی حساب کنید.

آقای امین صادقیه رئیس هیات مدیره انجمن ناشران با بیان این که تغییرات سریع و شتابزده در نظام آموزشی کشور باعث پدیدآمدن آشفته بازاری شده که برخی از آن سواستفاده نیز میکنند اضافه کردند که ما از آموزش و پرورش انتظار برنامه ریزی های کند و حساب شده داریم نه تند و ناپایدار .

آقای قلمچی با برشمردن آمارهای متعدد کتابهای کمک آموزشی را عامل مهمی در برقراری عدالت آموزشی و دسترسی دانش آموزان در اقصا نقاط ایران به منابع آموزشی دانستند که نتیجه اش را در رتبه های برتر برآمده از روستاها و شهرهای کوچک شاهدیم .

سرکار خانم اسکوهی از طرف انتشارات بنی هاشمی بیان داشتند که مقایسه کردن ناشران با داروفروشان ناصرخسرو خوشایند نیست. ایشان با اشاره به اصول دموکراسی و دموکراسی در خانواده گفتند که تمام قدرت در دست شماست و همه تریبونها در اختیار شماست. من نمیتوانم به دانش آموزان کشور بگویم که شما کتابهای آموزش و پرورش را نخوانید اما شما به راحتی دررسانه ها این مطلب را به راحتی میگویید که دانش آموزان کتابهای ما را نخرند فقط به این دلیل که قدرت در دست شماست و این دموکراسی نیست.

در پایان قرارشد که انجمن فرهنگی ناشران جمعی از ناشران را  برای تعامل و همکاری با وزارت آموزش و پرورش سریعا انتخاب و معرفی نماید تا هرچه زودتر  این نشستها به نتایج عملی بینجامد .

توضیح لازم : این دعوت از سوی معاونت وزارت آموزش و پرورش و بدون آگاهی و هماهنگی با انجمن فرهنگی ناشران آموزشی صورت گرفت و متاسفانه از همه ی ناشران عضو انجمن هم دعوت صورت نپذیرفت. ملاک انتخاب ناشران هم بر ما پوشیده است. برخی با تماس تلفنی دعوت شدند و برخی با نامه نگاری اما درنهایت نتایج خوبی از آن حاصل شد که امیدواریم به نتایج عملی سودمندی بینجامد.