واریز یارانه حمایتی پاییزه کتاب تا پایان سال

سرپرست خانه کتاب از تلاش برای تأمین اعتبار جهت واریز یارانه حمایتی پاییزه کتاب به حساب کتابفروشان خبر داد.

واریز یارانه حمایتی پاییزه کتاب تا پایان سال

نیکنام حسین‌پور، سرپرست خانه کتاب، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرگزاری پویا، درباره پرداخت یارانه حمایتی پاییزه کتاب به حساب کتابفروشان گفت: ما در موسسه خانه کتاب به دنبال این هستیم که با همکاری و تعامل معاونت فرهنگی وزارت ارشاد هر چه سریعتر یارانه حمایتی پاییزه کتاب را به حساب کتابفروشان واریز کنیم.

وی زمان مشخصی را برای این واریز اعلام نکرد و  افزود: تلاش می‌کنیم با تامین اعتبار لازم تا پایان سال معوقات پرداخت شود.

طرح «پاییزه کتاب» با شعار «هر ورقش دفتریست…» بعد از طرح‌های «کتابفروشی به وسعت ایران»، «عیدانه کتاب»، «تابستانه کتاب» و «پاییزه کتاب» هفتمین  گام برای توجه به اعطای یارانه کتاب از طریق کتابفروشی‌ها بود که با مشارکت ۷۶۳ کتابفروشی در سراسر کشور برگزار شد.

طرح پاییزه کتاب از دوم آذر ماه همزمان با روز کتابگردی در کتابفروشی‌های عضو طرح آغاز و تا ۲۲ آذرماه در مراکز استان‌ها و دوم دی در شهرستان‌ها اجرا شد. بیش از ۵۰۰ هزار نسخه کتاب در این طرح به فروش رفت.

تلاش خانه کتاب برای پرداخت یارانه پاییزه کتاب در حالی انجام می‌شود،‌ که هنوز خبری از برگزاری عیدانه کتاب نیست،‌ برخی ناشران و کتابفروشان بر این باورند که سرپرست فعلی خانه کتاب از مخالفان طرح‌های حمایتی اینچنین از کتابفروشی‌هاست و احتمال تعطیلی این طرح بسیار است . از طرف دیگر نیکنام حسین‌پور سرپرست خانه کتاب با برگزاری جلساتی با کارشناسان و ناشران به بررسی نقاط ضعف و قوت این طرح‌ها پرداخته است.

طرح‌های حمایتی از کتابفروشان از جمله طرح‌های حمایتی دولت در دو سال گذشته از بخش نشر است که به خوبی توانسته مخاطب را به کتابفروشی‌ها کشانده و اقتصاد نشر را رونق بخشد،‌ یوسف علیخانی مدیر انتشارات آموت که در دوره‌های گذشته این طرح از جمله ناشران پرفروش به شمار می‌رود‌، پیش از این در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌ها گفته بود:‌ اجرای طرح‌های «عیدانه»، «تابستانه» و «پاییزه کتاب» موجی در حوزه کتاب ایجاد کرد. البته این به این معنا نیست که مردم در سایر اوقات کتاب نمی‌خرند، بلکه به واسطه این طرح‌ها، همه جا صحبت از کتاب و کتابخوانی است و همه از کتاب می‌گویند.

وی می‌گوید: با شروع طرح‌های حمایتی از کتابفروشی‌ها توجه اکثر رسانه‌ها به کتاب جلب شده و روزانه شاهد انتشار خبرهای مختلفی در رسانه‌ها هستیم. به طوری که صدا و سیما برخلاف رویه خود، روی خوش به کتاب نشان داده است که رگه‌های امید را در دل ناشران، نویسندگان و کتابفروشان زنده نگه می‌دارد. در این خصوص، نباید از اطلاع رسانی ناشران و کتابفروشان غافل شویم.

مدیر نشر آموت در ادامه بیان می‌کند: طرح پاییزه کتاب یک اتفاق مثبت در حوزه کتاب محسوب می‌شود که می‌تواند با تداوم و اختصاص بودجه بیشتر و افزایش سقف اعتبار کتابفروشی‌ها نقش بسزایی در بهبود وضعیت نشر داشته باشد.

علیخانی با انتقاد از کتاب نخوان بودن کتابفروشان می‌افزاید: متاسفانه بسیاری از کتابفروشان ما کتابخوان نیستند و به همین دلیل فقط نگاه بازاری به کتاب‌ها دارند و به کتاب‌های پرفروش ناشران می‌پردازند، اگر روزی برسد که کتابفروشان فقط به کتاب‌های پر فروش‌ها نگاه نکنند و سایر کتاب‌های ناشران را هم بفروشند، به نظر می‌رسد با توجه به سراسری بودن طرح‌هایی مثل پاییزه کتاب، لزومی ندارد ناشران هزینه‌های فراوانی را متحمل شوند و در نمایشگاه‌های استانی شرکت کنند.

مهدی نصیرزاده رئیس اتحادیه ناشران خراسان رضوی نیز در این زمینه به تسنیم می‌گوید:‌ برخی سیاست‌های وزارت ارشاد همچون طرح عیدانه کتاب اندکی رونق به همراه داشته است، طرح جدیدی بود و در شهرستان‌ها به ویژه شهرهای کوچک که نمایشگاه‌های استانی کتاب نیز ندارند، چراغ کتابفروشی‌ها را روشن کرد.

نصیرزاده ادامه می‌دهد: طرح فروش فصلی موجب دلگرمی کتابفروشی‌های شهرستان‌های کوچک برای بقا شد و اگر ادامه‌دار باشد و طرح‌های جانبی دیگری نیز اجرا شود، می‌تواند وضعیت را بهبود نسبی دهد.

عابس قدسی مدیر انتشارات سپیده باوران نیز می‌گوید:‌ اگر بخواهیم طرح‌های «تابستانه، پاییزه و عیدانه کتاب» را در شرایط فعلی با بقیه حمایت‌هایی از جنس یارانه تخفیف کتاب که تا الان در کشور ما اعمال شده است، مقایسه کنیم، این طرح‌ها چند قدم جلوتر هستند؛ چون تخفیفی که در نمایشگاه‌های استانی به کتاب تعلق می‌گیرد، بسیار کم‌بازده بوده و این یارانه الزاماً به مخاطب اصلی کتاب نمی‌رسد. با توجه به اینکه کیفیت نمایشگاه‌های استانی بیش از حد تصور نازل است و بیشتر ناشران تراز اول کشور در آن حضوری ندارند، این یارانه تلف می‌شود و صرف حمایت از آثار بی‌محتوا و بی‌کیفیت می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: یارانه‌ای که به نمایشگاه استانی تزریق می‌شده و می‌شود، دارای یک منطق فرهنگی نیست و وزارت ارشاد همچنان در یک رودر بایستی و در شرایطی که از قبل بر او تحمیل شده، دارد پیش می‌رود. اگرچه این طرح‌های وزارت ارشاد نسبت‌به بقیه طرح‌های حمایتی مشابه بهتر است اما به نظر من حمایت از کتاب باید به شکل دیگری صورت بگیرد؛ این یارانه‌ها باید در راستای خرید منابع خوب برای کتابخانه‌ها، تجهیز کتابخانه‌ها، همچنین حمایت از بخش خصوصی برای توسعه فضای ویترینی کشور متمرکز شود. وی افزود: بعضی مشکلات نرم‌افزاری و شاید سخت‌افزاری در سایت خانه کتاب و نظارت ناکافی در بعضی مراکز که از این منابع بهره‌مند بودند، مشکلاتی برای این طرح ایجاد کرده بود.