وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی : بازار محصولات فرهنگی را باید جدی بگیریم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان سفر پنج روزه خود به جمهوری آذربایجان گفت: بازار محصولات فرهنگی را باید در کنار محصولات اقتصادی جدی بگیریم.به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی روز شنبه در آخرین روز سفر خود به جمهوری آذربایجان پیش از عزیمت به تهران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، درباره نتایج این سفر و برگزاری هفته فرهنگی ایران در شهرهای باکو و گنجه افزود: موضوع بازار محصولات فرهنگی یکی از محورهای مورد توجه در این سفر بود.

وی ادامه داد: به دلیل وجود اشتراکات فرهنگی زیاد بین ایران و جمهوری آذربایجان، این کشور بازار مناسبی برای محصولات فرهنگی کشورمان است .

صالحی گفت: یکی از رویکرد های جدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره جدید ، توسعه بازار محصولات فرهنگی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به استقبال مردم جمهوری آذربایجان از برنامه های هفته فرهنگی ایران در این کشور گفت: این استقبال نشان می دهد زمینه های زیادی برای گسترش روابط فرهنگی دو کشور وجود دارد.

صالحی اظهار کرد: هفته فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان، فرصتی برای ارتباطات وسیع تر و عمیق تر حوزه های فرهنگی دو کشور پدید آورد.

وی افزود: برنامه های هفته فرهنگی ایران در باکو و گنجه با استقبال جمع کثیری از علاقه مندان به هنر و ادب ایران مواجه شد که نشان دهنده ظرفیت بالای همکاری های فرهنگی بین دو کشور دوست و همسایه است .

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه روابط فرهنگی ایران و جمهوری آذربایجان نباید به پایتخت ها محدود شود افزود: مراودات استان های دو کشوردر این سفر مورد بررسی قرار گرفت و بر گسترش روابط فرهنگی استان های مرزی دو کشور و ارتباط مدیران استان ها تاکید شد.

صالحی تاکیدکرد: برخی استان های مرزی می توانند در این زمینه ارتباطات و همکاری های قوی تری هم داشته باشند .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد نتایج دیدارهای هیات ایرانی در این سفر  اظهار داشت: در کنار برگزاری هفته فرهنگی، فرصت برای دیدار با مقامات جمهوری آذربایجان و تقویت روابط فرهنگی فراهم شد و با توجه به زمینه خوبی که در مقامات جمهوری آذربایجان وجود دارد، چشم انداز بهتری در روابط فرهنگی دو کشور دیده می شود.

صالحی، با اشاره به امضای سند مبادلات فرهنگی ایران و جمهوری آذربایجان در فروردین ماه امسال بین روسای جمهوری دو کشور گفت: تدوین برنامه های اجرایی این سند نیاز به گفت و گو میان مقامات فرهنگی دو کشور داشت که در این سفر در دیدار با رئیس جمهوری آذربایجان، وزیر فرهنگ این کشور و همچنین دیدارهای معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هم ترازان خود فرصتی فراهم شد که بتوانیم در مورد سند امضا شده با برنامه های روشن حرکت کنیم .

صالحی در ادامه افزود: تولید مشترک در حوزه های مختلف فرهنگی در این سفر مورد توجه بیشتری قرار گرفت و قرار شد در حوزه های سینما، موسیقی، تئاتر و هنرهای تجسمی فرصت های تولید مشترک را جدی تر بگیریم.
در پاره ای از این موضوعات کارهای مشترک شروع شده و در سایر موارد نیز تولیدات مشترک را دنبال می کنیم .

صالحی در راس هیاتی متشکل از محمد سلطانی فر معاون امور مطبوعاتی، سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمدمهدی احمدی مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی سه شنبه هفته گذشته برای برگزاری هفته فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان به باکو سفر کرد. وی در طول این سفر علاوه بر شرکت در برنامه های هفته فرهنگی با رئیس جمهوری ، وزیر فرهنگ و نایب رئیس مجلس ملی جمهوری آذربایجان دیدار و گفت و گو کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیداری نیز با شیخ الاسلام الله شکور پاشازاده رئیس اداره مسلمانان قفقاز داشت .

صالحی روز جمعه در ادامه هفته فرهنگی ایران به شهر تاریخی گنجه سفر کرد و روز شنبه پس از بازگشت به باکو در آخرین روز از سفر خود از خانه شهریار رایزنی فرهنگی ایران در باکو بازدید کرد و از نزدیک در جریان فعالیت های این مجموعه قرار گرفت .

وی با حضور در کلاس های زبان فارسی ، خطاطی ، خیاطی ، نقاشی و سرود این مجموعه با زبان آموزان و هنر آموزان و مربیان گفت وگو کرد.

هفته فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان ششم تا دهم تیر ماه به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در این کشور برگزار شد.