وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگوی اختصاصی با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت: سهم فرهنگ در منابع مالی و رویکردهای مدیریت اجتماعی محدود است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگوی اختصاصی با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت: سهم فرهنگ در منابع مالی و رویکردهای مدیریت اجتماعی محدود است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد است مردم حق دانستن دارند و مسئولان کشور در تمامی سطوح باید مجموعه رویکردها و اقدامات بخش فعالیت خود را به مردم گزارش دهند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همزمان با گرامیداشت هفته دولت و در راستای سیاست ها و برنامه های دولت بر لزوم تبیین و تشریح اقدامات و برنامه های دستگاه های اجرایی، در گفت و گویی اختصاصی با این پایگاه برنامه ها، فعالیت ها، اقدامات و  مجموعه رویکردهای این وزارتخانه را تشریح کرد.

متن کامل این گفت و گو به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر صالحی کتاب، مطبوعات، موسیقی، سینما و تئاتر از جمله فعالیت های اصلی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که مدیریت آن با جنابعالی است؛ با توجه به پیچیدگی های ذاتی فرهنگ، در مدت مسئولیت خود در این وزارتخانه به عنوان وزیر با چه مشکلانی رو به رو بوده اید؟

فرهنگ بر خلاف سیاست که محل پر هیاهو و پر جنجال است، عرصه­ای با فرایند طولانی است و این موضوع یکی از چالش ها و مشکلاتی است که با آن مواجه هستیم. ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال این هستیم که از زمین فرهنگ محافظت کنیم. در سال گذشته نیز تلاش کردیم رویکردها و برنامه های فرهنگی را در فضایی آرام تر نسبت به گذشته اجرا کنیم.

 همچنین در فرهنگ موضوعی از نظر عده ای واجب و از نظر عده­ای حرام است و این نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که در فرهنگ باید در نظر بگیریم. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخگویی باید صد درصد حاضر باشد اما در اختیارات و منابع بسط ید چندانی ندارد. کل بودجه ما در سال ۹۷، در مقایسه با بودجه فرهنگی برخی دستگاه­ها قابل مقایسه نیست و بسیار کمتر است. سهم فرهنگ در منابع مالی و رویکردهای مدیریت اجتماعی و در منابع عمومی بسیار پایین و محدود است. فرهنگ عملا پس از اقتصاد، سیاست داخلی و خارجی و امنیت قرار می گیرد و عملا صدای فرهنگ دیر شنیده می­شود. بنابراین حل مشکلات عرصه فرهنگ زمان بر است.

آقای وزیر همواره در سخنرانی های شما از ضرورت ایجاد امید و نشاط در جامعه به عنوان یکی از راهکارهای کاهش آسیب های اجتماعی شنیده ایم. در این زمینه چه اقداماتی از سوی وزارتخانه تحت امر شما صورت گرفته است؟

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی حاکمیتی در حوزه فرهنگ و هنر ظرفیت های مناسبی برای ایجاد نشاط اجتماعی به ویژه در میان نوجوانان و جوانان دارد. با حجم وسیع کارکردهای وزارتخانه در بخش های مختلف فرهنگی، هنری و دینی و مذهبی می توان اقدامات زیادی در راستای ایجاد نشاط و امید با هدف کاهش آسیب های اجتماعی انجام داد.

در این زمینه اقداماتی از جمله تشکیل کمیته های مختلف در معاونت های تخصصی و پیگیری امور آن از سوی دفتر امور آسیب های اجتماعی شده است. راه اندازی مراکز و گذرهای فرهنگی یکی دیگر از اقداماتی است که این وزارتخانه انجام داده که به بهبود فضای کسب و کار می انجامد. فعالیت های فرهنگی و هنری در امامزادگان و بقاع متبرکه از دیگر اقداماتی است که این وزارتخانه با همکاری سازمان اوقاف و امور خیریه انجام داده است. جذب جوانان و نوجوانان به مراکز دینی مذهبی و انجام امور فرهنگی و هنری در این اماکن می تواند در کاهش آسیب های اجتماعی تاثیرگذار باشد. ستادهای عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد در سراسر کشور نیز یکی دیگر از ظرفیت هایی است که این وزارتخانه با اقدامات فرهنگی و هنری خود در آن در جذب جوانان، نوجوانان و کودکان برای انجام فعالیت های فرهنگی و هنری  با هدف ایجاد نشاط و امید اجتماعی و همچنین کاهش آسیب های اجتماعی کوشا بوده است. فضای مجازی نیز مستثنی از این اقدامات نیست. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه ایجاد محتوا در این زمینه در حال انجام اقدامات است. باید سعی کرد تهدیدهای این حوزه را به فرصت تبدیل کرد و از این فرصت ها در جهت ایجاد فضای شادی و نشاط و کاهش یاس و ناامیدی در جامعه بهره برد. به طور کلی معتقدم فرهنگ هوای تنفس است و هر کار و اقدامی اگر با نگاه فرهنگی صورت بگیرد نتیجه اثربخش تری خواهد داشت.

معاونت امور فرهنگی یکی از معاونت های گسترده و خبرساز این وزارتخانه است. دارای مخاطبان عمومی و تخصصی بسیاری است. چه اقداماتی در دوره مسئولیت شما به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این معاونت به ویژه در جهت گسترش کتابخوانی صورت گرفته است؟

در حوزه تولید کتاب آمارهای خوبی داشته ایم. در سال گذشته حدود ۱۰۰ هزار عنوان کتاب در ایران اعم از چاپ اول و مجدد چاپ شده است و از نظر تنوع نیز بسیاری از بخش ها را شامل می شود. چند اتفاق رخ داده که می تواند اثرات مثبتی داشته باشد و علائم خود را نشان داده است که البته در کوتاه مدت نمی تواند سریعا نتیجه بخش باشد. مورد اول جریان ترویج کتاب خوانی به شکل پویش­هایی است که می تواند به افزایش فرهنگ کتاب خوانی کمک کند. باید به این نکته توجه داشته باشیم که اگر اکسیژن کم شود دچار مشکل می شویم کتاب نخواندن نیز مشکلات زیادی را به وجود می آورد. خود مردم به میدان گسترش سطح مطالعه بیایند هم­چنین میان شهرها و مناطق مختلف کشور رقابت­هایی سازنده پدید آمده است و با استفاده از طرح­هایی مانند پایتخت کتاب ایران، روستاها و عشایر دوستدار کتاب و جام باشگاه های کتاب خوانی کودکان و نوجوانان تلاش شده این فرهنگ جا بیفتد. هم­چنین اقدامات دیگری نیز انجام شده که هر یک از آن ها می تواند سهم و نقش خود را در فرهنگ سازی کتابخوانی داشته باشند.

همچنین در بخش تقویت و جریان سازی شعر و ادبیات در این معاونت اقداماتی صورت گرفته است. برای مثال  ساماندهی ، ارائه شناسه و حمایت از ۲۷۵ انجمن ادبی و فرهنگی در سراسر کشور، راه اندازی پایگاه نقد شعر و داستان به منظور ارتقاء سطح دانش ادبی شاعران و داستان نویسان کشور و تحقق عدالت فرهنگی با عضویت ۳هزار شاعر و نویسنده، برگزاری ۲۲ هزار نفر ساعت در قالب ۵۲ دوره آموزش ادبیات خلاقه، متمرکز و نیمه متمرکز و حمایت از اجرای ۱۲۲ طرح و ایده مرتبط با انجمن های ادبی کشور از جمله این اقدامات در یک سال گذشته است.

در حوزه معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی چه اقدامات شاخصی صورت گرفته است؟

با توجه به خروج آمریکا از برجام و تحمیل ناعادلانه برخی تحریم ها و تاثیر آن بر اقتصاد کشور، کاغذ که یکی از مهمترین و از جمله مواد اولیه مطبوعات به شمار می رود نیز در این فضا گران شد. ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با پیگیری هایی که داشتیم توانستیم کاغذ را در رسته کالاهای اساسی قرار دهیم و ارز دولتی در اختیار صاحبان مطبوعات برای خرید این کالا قرار دهیم. تلاش­هایی نیز برای محکم­تر کردن ثبت سفارش و تخصیص کاغذ داشته ایم تا در فضایی شفاف وارد شده و به مصرف کننده که یکی از آن ها صاحبان رسانه های مکتوب برسد. در حوزه امنیت شغلی اصحاب رسانه نیز برنامه­ریزی­هایی داشته ایم، امیدواریم تا پایان شهریور سه هزار بیمه خبرنگاری جدید داشته باشیم و بسته های حمایتی مدنظر برای اصحاب رسانه را به مرحله اجرایی برسانیم. یکی از کارهای خوبی که از دولت یازدهم انجام گرفته این است که ما یارانه‌ها را در یک فضای شفاف پرداخت می‌کنیم، تا سال‌های پیش یارانه مطبوعات پرداخت می‌شد اما به خوبی نوع پرداخت و دلیل آن بیان نمی‌شد.

امروز سعی کردیم در یک فضای شفاف مبلغ پرداختی را اعلام کنیم، آنچه به عنوان یارانه و بیمه پرداخت شده است کاملا قابل مشاهده است، از ابتدای امسال تاکنون ۲۰میلیارد برای یارانه مطبوعات در نظر گرفته شده است که ۱۰میلیارد آن پرداخت شده است و بقیه آن نیز به زودی پرداخت خواهد شد، همچنین اینکه با چه معیاری پرداخت می‌کنیم مشخص است، البته ممکن است اختلاف نظرهایی در نحوه پرداخت وجود داشته باشد اما این بسته حمایتی کاملا شفاف بیان می‌شود و معیار واریز خود را هم بیان می‌کنیم.

آقای دکتر صالحی معاونت امور هنری یکی از پرمخاطب ترین معاونت های وزارتخانه متبوع شماست. همواره هجمه هایی نیز نسبت به عملکرد این معاونت وجود داشته و دارد. در این مورد توضیح دهید.

هنر ویژگی بارز ایران و ایرانی است. در جهان ما را به فرهنگ، هنر و تمدن چندهزار ساله مان می شناسند. ارتقا و منفک نشدن از این تمدن و تاریخ فرهنگ و هنری چند هزار ساله حق ما است. بنابراین وظیفه همه در مقابل حفظ و صیانت از این فرهنگ و هنر ضروری است و این ضرورت برای مسئولان و بزرگان نظام نسبت به مردم دو چندان می شود. مردم ایران حق شادی و نشاط دارند. حق دارند که در مقابل آسیب های اجتماعی از جمله طلاق، اعتیاد، بیکاری و … مصون باشند. هنر یکی از ابزاری است که در عین رعایت قانون می توان این حق را از طریق آن به مردم ارائه داد. هنر قلب تپنده هر ملت و دولتی است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به عنوان نهاد حاکمیتی در حوزه فرهنگ و هنر کشور در معاونت امور هنری خود برنامه ها و سیاست هایی را در راستای محقق شدن این امر دارد. این معاونت فعالیت های گسترده ای در زمینه موسیقی، تئاتر، هنرهای تجسمی و … دارد. همواره معتقد بوده ایم که تمامی رخدادهای هنری کشور زیر نظر و با تایید وزارت فزهنگ و ارشاد اسلامی است و این وزارتخانه نیز همه فعالیت ها در این زمینه را بر اساس قوانین بالا دستی اجرا می کند. همچنین می دانیم در کشور سلائق و ذایقه های مختلف در حوزه هنر وجود دارد. ضمن احترام به تمامی این سلائق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اسا س سلیقه ها و نظرات شخصی هیچ فرد و حزبی عمل نمی کند. قوانین بالا دستی در همه زمینه ها از جمله بخش هنر ملاک انجام برنامه ها و فعالیت های ما است.

در حوزه تئاتر نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است. صد هزار اجرا در سال گذشته داشته ایم.. در یکسال  گذشته در کل کشور حدود ۴٠٠ عنوان تئاتر به صحنه رفته است. همچنین در تالارهای مختلف نیز در یک سال گذشته نمایش ها و موسیقی های بسیاری اجرا شده است. در تالار حافظ ۳۲۷ نمایش، در تالار فردوسی ۱۰۷ اپرای عروسکی، در برج آزادی ۸۰ اجرای موسیقی، ۶۰ نمایش، در تالار وحدت ۱۴۷ اجرای موسیقی، ۳۱۸ اجرای نمایش، در تالار رودکی ۲۳۱ اجرای موسیقی داشته ایم. در حوزه هنرهای تجسمی نیز آیین نامه جشنواره های تجسمی در حال آماده شدن است. ویرایش نخست جشنواره هنرهای تجسمی فجر نزدیک دوماه‌ونیم پیش آماده شد و انشاءالله به زودی تکمیل می شود.

سازمان سینمایی نیز یکی از سازمان های پر مخاطب در این وزارتخانه است. در طول یک سال گذشته چه اقداماتی در این سازمان صورت گرفته است؟

معاونت سینمایی تا به امروز تمام حمایت‌های خود را از ساخت فیلم ها، سینمای مستند و هزینه جشنواره‌ها را در راستای شفاف سازی عملکرد اعلام کرده است. همچنین در سال گذشته در این بخش ١٠٠سالن آماده شد و همین موضوع دسترسی به این حوزه را بیشتر کرده است، در حال حاضر نیز ١٩ سینما ساخته شده و ١٠ سینما نیز بازسازی شده است.

همچنین در شهرهای مختلف با مراکزی مانند کتابخانه های عمومی و کانون های پرورش فکری کودکان و نوجوانان که سالن های چند منظوره دارند توافق هایی شده است تا برخی سالن هایی که قابلیت استفاده برای سینما را دارند شناسایی کنند. پیش بینی می کنیم امسال بیش از ۱۰ تا ۲۰ مورد از این سالن ها به بهره برداری برسد.

رشد ۴۰ درصدی میزان فروش و افزایش مخاطب نسبت به مدت مشابه سال گذشته در حوزه سینما نیز نشانگر افق های امید بخشی برای این حوزه است.

آقای وزیر یکی از تاکیدات این دولت همواره شفاف سازی بوده است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه شفاف سازی در بخش های مختلف خود به ویژه در یک سال گذشته چه اقداماتی داشته است؟

اعتماد اساس هر کاری است و شفافیت می‌تواند به آن کمک کند. به همین منظور هم در تمام دولت و هم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در طول این یک سال گذشته بیش از پیش به این موضوع پرداختیم. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه دسترسی آزاد به اطلاعات اقداماتی را داشته است. در بحث مجوزها و جشنواره‌ها نیز سعی کردیم به اتاق شیشه‌ای نزدیک شویم زیرا معتقدیم هرچقدر دولت ها و مسئولان به اتاق شیشه‌ای نزدیک شوند حیات آن ها بیشتر است و جامعه نیز به سوی اعتماد در حرکت است.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در طول یک سال گذشته بر موضوع عدالت فرهنگی و توزیع اجتماعی نیز تمرکز جدی داشته است. بهبود فضای کسب و کار فرهنگی نیز یکی یکی دیگر از اقدامات این وزارتخانه در حوزه شفاف سازی است.

همچنین اطلاعات مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سایت این وزارتخانه قابل دسترسی است، اینکه مردم بدانند مدیران و معاونان وزارت مرتبط خود چه تحصیلات و تجربه‌ای دارند، البته ممکن است ما خطاهایی داشته باشیم که با این شفافیت قابل رویت است و ما استقبال می‌کنیم این ضعف‌ها گفته شود تا ما آن ها را برطرف کنیم.

به طور کل کارهایی که در حوزه شفافیت در این یک سال انجام داده ایم به این شکل بود که تمامی حمایت‌های مالی در حوزه توسعه منابع، افراد و موسسات شفاف شود. همچنین معاونت‌های مختلف موظف شدند هزینه‌های مرتبط با جشنواره‌ها و برنامه‌های خود را تا ۴۵ روز بعد از اتمام برنامه‌های خود اعلام کنند.