وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: شیوه‌های خبرنگاری استاد قندی در رسانه‌ها ترویج پیدا کند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:  شیوه‌های خبرنگاری استاد قندی در رسانه‌ها ترویج پیدا کند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به آیین نکوداشت ‘حسین قندی’، پدر تیتر و استاد ارتباطات و روزنامه نگاری ایران در سبزوار نوشت: باید اندیشه‌های او در مورد اصول و شیوه‌های حرفه خبرنگاری و روزنامه نگاری در میان جوانان و اهالی رسانه ترویج پیدا کند. به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از ایرنا در پیام سیدعباس صالحی که شامگاه سه شنبه توسط معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی قرائت شد، آمده است: دکتر قندی در هنگامه ها و فراز و فرودهای نیم قرن گذشته با تیترهای اثرگذار خود تلنگرهای ماندگار به فضای اندیشگی و بالندگی ما وارد آورد.

این پیام افزوده است: دکتر قندی از بزرگان عرصه روزنامه نگاری و از دیار ادیب پرور بیهق است که بزرگان علم و ادب بی شماری را به فرهنگ این کهن بوم و بر تقدیم کرده است.
در بخش دیگری از پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است: اینجانب ضمن تقدیر از تلاش برگزار کنندگان این مراسم و نکودشت استاد قندی در زادگاهش، امیدوارم اندیشه های او در مورد اصول و شیوه های حرفه خبرنگاری و رونامه نگاری در میان جوانان و اهالی رسانه ترویج پیدا کند.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار در این مراسم گفت: در آستانه ١٧ مردادماه روز خبرنگار آیین بزرگداشت استاد حسین قندی از استادان شناخته شده علوم ارتباطات در زادگاهش برگزار شد.
محمد علی آبادی افزود: برای نخستین بار در کشور، از تمبر یادبود استاد قندی، سلطان تیر کشور در شهر سبزوار رونمایی شد.
وی اظهار داشت: در این مراسم نشان زنده یاد قندی به خانواده این روزنامه نگار و سه پیشکسوت عرصه خبر شهرستان سبزوار اعطا شد.
حسین قندی از استادان شناخته شده علوم ارتباطات است که از جمله آثار وی می توان به کتب روزنامه نگاری نوین و مقاله نویسی در مطبوعات اشاره کرد. کتاب روزنامه نگاری تخصصی هم حاصل چندین سال تدریس و تجربه حرفه ای اوست که گام مؤثری در درک پایه ای و مقدماتی از مطبوعات تخصصی، نحوه انتشار و فعالیت ثمربخش برای دانش پژوهان ارتباطات و بخصوص روزنامه نگاران است .
این کتاب دربرگیرنده تاریخچه ای از مطبوعات تخصصی در جهان و ایران، گستره معنایی اینگونه مطبوعات، شکل، قالب ها و محتوای موجود در زمینه روزنامه نگاری و انتشار نشریه است .
ویژه ترین مهارت حسین قندی را در انتخاب تیترهای مناسب برای مطالب مطبوعاتی می دانند. برخی از پیشکسوتان روزنامه نگاری وی را پایه گذار تیترهای ترکیبی در روزنامه نگاری ایران می شناسند.
حسین قندی از استادان شناخته شده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی تهران، متولد اسفند ١٣٣٠ در سبزوار بود که روز سوم اردیبهشت ١٣٩۴ بر اثر بیماری در تهران دار فانی را وداع گفت.
سبزوار در ٢٣٠ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۰۹