وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: طرح پایتخت کتاب ایران شالوده ای کوچک اما مستحکم دارد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: طرح پایتخت کتاب ایران و جشنواره روستا و عشایر دوستدار کتاب که امسال چهارمین دوره آن برگزار شد، دارای شالوده ای کوچک اما در عین حال مستحکم است.به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی عصر امروز در آیین معرفی چهارمین پایتخت کتاب ایران و جشنواره روستا و عشایر دوستدار کتاب با بیان این مطلب افزود: کتاب قلب و مرکز تمدن سازی انسانی است.

وی ادامه داد: ۴ سال قبل که این طرح آغاز شدشاید دست اندرکاران و ایده پردازان آن فکر نمی کردند امروز کاروان این حرکت به بیش از ١۵٠ شهر برسد و صدها روستا را در بر بگیرد.

صالحی گفت: طرح پایتخت کتاب ایران و جشنواره روستا و عشایر دوستدار کتاب فرصتی است که علاقه‌مندان کتاب در فضای رقابتی به ارائه ایده های خلاق فرهنگی بپردازند.

وی افزود: این طرح ملی و فراگیر کشوری است که همه شهرها و روستاها را در برمی گیرد و می تواند الگو قرار بگیرد. طراحی آن با این نگاه بوده که شالوده ای جمع و جور اما مستحکم داشته و انعطاف گسترده ای در مرحله عمل پیدا می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تصریح کرد: برای حرکت های فرهنگی در کشور، الگوهایی فراگیر می‌شوند که بتوانند شالوده کوچک و مستحکم داشته و دارای انعطاف باشند.

وی گفت: این طرح هم این ویژگی ها را داشت و هم برای طرح های جدید و خلاق میدان می ساخت و باعث شد شهر به شهر به این کاروان بپیوندند.

صالحی ادامه داد: ویژگی دیگر طرح این بود که به ما نشان داد چقدر ظرفیت های مختلف پنهان در شهرها و روستاها در زمینه کتاب و کتابخوانی وجود دارد که می توان این ظرفیت ها را در حوزه های دیگر فرهنگی و هنری نیز شناسایی کرد.

وی تصریح کرد: هنوز به خوبی ظرفیت های اجتماعی و فرهنگی کشورمان را بازکاوی و بازشکافی نکرده ایم و باید به ظرفیت های پنهان مردمی در عرصه فرهنگ پی ببریم.

صالحی در ادامه گفت: در هم افزایی نهادهای دولتی، عمومی و بخش خصوصی اتفاقات خوبی پدید می آید. اگر جامعه ایران ظرفیت های نهادهای دولتی، عمومی و خصوصی را به هم متصل کند می تواند اتفاقات شگرفی رقم بزند. ظرفیت ترکیبی این سه بخش منجر به اتفاقات قابل توجهی می شود و این طرح نیز متکی بر ترکیب این سه نهاد بود که مدلی از حرکت های مدیریت های فرهنگی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تجربه نشان داده ایده های خلاق چقدر بی نهایت می تواند باشد. وقتی حرکت های فرهنگی را بر اساس بخش‌نامه های مرکزی قرار می دهیم در یک چارچوب محدود، ایده سازی می شود اما وقتی به سمت اجتماع و مردم کشیده می شود، ایده های محدود تبدیل به ایده های متکثر، خلاقانه و متناسب با اقلیم و بوم می شود.

وی افزود: اگر حرکت و جریان های فرهنگی را محدود به دولت نکنیم، ایده های خلاق و جدید وارد میدان می شود و طرح پایتخت کتاب و روستاها و عشایر دوستدار کتاب این کار را کرد.

لازم به ذکر است در این آیین شهر کاشان به عنوان پایتخت کتاب ایران در سال آینده معرفی شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در حاشیه این آیین در جمع خبرنگاران درباره انتخاب شهر کاشان به عنوان پایتخت کتاب ایران در سال آینده گفت: کاشان علاوه بر اینکه قدمت مهم فرهنگی دارد و در تمدن اسلامی دارای جایگاه خاصی است، در سال های گذشته نیز به مرحله رقابت برای پایتختی کتاب ایران رسیده بود و امسال انتخاب شد.

وی درباره پرسشی مبنی بر دستور خود به معاون هنری اش درباره موضوع خانه نیما یوشیج و آخرین وضعیت خرید آن افزود: این مسیر را دنبال می کنیم. یکی از چیزهایی که باید به آن توجه داشت، حافظه تاریخی و مفاخر کشور است که بخشی از سرمایه اجتماعی ما محسوب می شود و اگر در معرض تخریب و تاراج قرار بگیرد در واقع حافظه تاریخی ما خدشه دار شده است.

وی ادامه داد: با شهرداری، سازمان میراث فرهنگی و نهادهای مرتبط در حال همکاری هستیم تا این خانه همچنان در حافظه میراث ادبی ما حفظ شود.