پایان چهارمین هفته نکوداشت علوم و فناوری چاپ

روابط عمومی اجمن علمی فناوری چاپ/ایپینا

چهارمین نکوداشت هفته علوم و فناوری چاپ با با ۷۵۰ نفر- ساعت هم اندیشی تخصصی با حضور صنعت و دانشگاه و شعار ارزش آفرینی برای کسب و کارهای ایرانی به کار خود پایان داد.

۱۳۹۷ شنبه ۱۷ شهریور ساعت ۱۱:۴۸

در دو روز پایانی این نشست های تخصصی که در دانشگاه های هنر و دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد راه اندازی رشته های چاپ و بسته بندی در دانشگاه ها و توانمندسازی نیروی انسانی صنعت چاپ کشور و همچنین بومی سازی این صنعت برای مقابله با تحریم ها و واردات مواد اولیه و تجهیزات صنعت چاپ مورد تاکید قرار گرفت.
در نشست تخصصی “چاپ سبز، زیست سازگار و استاندارد های ملی” که در پژوهشکده هنر و معماری دانشگاه هنر برگزار شد، راه اندازی رشته های چاپ و بسته بندی در مقطع کارشناسی ارشد با همکاری انجمن علمی فناوری چاپ مورد توافق قرار گرفت که مسئولان دانشگاه هنر برای راه اندازی این رشته برای سال های آتی برنامه ریزی خواهند کرد.
همچنین نشست دیگری با موضوع ” محدودیت های تحریم دو و راهکارهای تامین مواد اولیه در صنعت چاپ کشور در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.
مهندس سید بدرالدین احمدی مربی آموزشی دانشگاه تربیت مدرس تهران و معاون پژوهشی مرکز تحقیقات مواد و مصالح هوشمند با اشاره به اینکه انجمن علمی فناوری چاپ ایران می تواند نقش ارتباط بین دانشگاه و صنعت را در حوزه چاپ بر عهده بگیرد اظهار داشت: در حال حاضر متشکل شدن فعالان صنعت چاپ، تلاش برای بومی سازی این صنعت و تربیت نیروی انسانی توانمند متناسب با تحولات جهانی صنعت چاپ از اولویت هایی است که تلاش می کنیم به آنها جامه عمل بپوشیم.
وی بر تدوین نقشه راه صنعت چاپ تاکید کرد و افزود: باید تلاش کنیم با همکاری اتحادیه، صنوف و همکاری و مساعدت دانشگاه و صنعت، این صنعت راهبردی را هدایت و صنعت چاپ ایران را در منطقه و جهان مطرح کنیم.
دکتر کریمی استاد دانشگاه و فعال چاپ نیز بر هدفمندی آموزش های دانشگاهی صنعت چاپ تاکید کرد و گفت: با توجه به تحریم هایی که شروع شده و تحریم هایی که پیش روست زنجیره تامین کالا برای این صنعت بسیار اهمیت دارد و با توجه به ظرفیت های داخلی و توانمندی ها می توانیم بسیاری از مشکلات را رفه و رجوع کنیم.
این فعال چاپ افزود: صنعت چاپ کشورمان کمیت ها و قابلیت های بسیاری دارد ولی برای موفقیت و ورود به بازارجهانی و رفع مشکلات داخلی باید نقشه راه کوتاه و بلند مدت داشته باشد.
دکتر فرهاد زینلی با اشاره به اینکه متاسفانه شوک تحریم ها بیش از تحریم ها بر جامعه فشار می آورد گفت: یکی از زمینه هایی که صنعت چاپ به خوبی به آن نپرداخته است استفاده از پسماندها در صنعت چاپ است و باید از پسماندها برای تولید خمیر و کاغذ برای جبران کمبودها استفاده کنیم.
مهندس بیطرفان در جمع بندی این نشست با اشاره به اینکه موضوعات بسیاری از جمله آموزش و پزوهش در صنعت چاپ امروزه به یک گفتمان تبدیل شده است گفت: دانشگاه های امیرکبیر، دانشگاه هنر و دانشگاه علم و فرهنگ فعالیت های خوبی را در راستای توجه به علوم و فناوری چاپ و رشته های با گرایش چاپ آغاز کرده اند.
رئیس انجمن علمی فناوری چاپ با تاکید بر آمادگی انجمن با همه تشکلها، اصناف، اتحادیه ها برای تعامل علمی و صنعتی افزود: انتظار داریم وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی صنعت چاپ را با همکاری علمی علمی فناوری چاپ یاری کنند.