پرداخت مصوبات گرنت تا پایان تابستان امسال

پرداخت مصوبات گرنت تا پایان تابستان امسال

دبیر طرح حمایت از ترجمه و انتشار کتاب ایرانی‌(گرنت) تحریم‌های بانکی را مهم‌ترین مانع در تاخیر پرداخت‌ مبالغ گرنت به ناشران خارجی اعلام کرد و از پرداخت آن‌ها طی یکی دو ماه آینده خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از ایبنا، علی فریدونی درباره اجرای مصوبات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قالب طرح گرنت بیان کرد: سال گذشته سومین دوره اجرا و نخستین سال معرفی مستقل این طرح در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت بود.
 وی افزود: سال گذشته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اجرای این طرح یک میلیارد تومان مصوب کرد. ١۵٠ تقاضا نیز دریافت شده که ادامه دارد. براساس آخرین نشست دبیرخانه طرح گرنت، ٧۶ عنوان کتاب مشمول حمایت شده است. بیشتر کتاب‌هایی که شامل حمایت گرنت می‌شوند، کتاب‌های کودک و نوجوان و ادبیات است.
فریدونی ادامه داد: پرداخت مالی این حمایت با توجه به شرایط اقتصادی کشور همچنین ارسال مدارک متقاضیان زمان‌بر شده است. اما معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال حاضر از نظر مالی برای پرداخت حمایت‌های مالی مشکلی ندارد.
این مقام مسئول گفت: طبق آیین‌نامه، بعد از عقد قرار‌داد و توافق برای ترجمه ٢۵ درصد مبلغ حمایتی به حساب ناشران طرف قرار‌داد واریز می‌شود اما بخشی از پرداختی‌های ٧۶ عنوان که مربوط به مصوبات شصت و نهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی فرانکفورت است باقی مانده.
وی با تاکید بر تامین مالی از سوی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه گرنت افزود: بودجه برای پرداخت به ناشران طرف قرار‌داد آماده است اما مهم‌ترین مانع، تحریم‌های بانکی است.
مدیرکل مجامع، تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره تاثیر منفی تاخیر پرداخت‌ها به ناشران طرف قرارداد گرنت بیان کرد: این تاخیر در آزرده‌خاطر شدن ناشران و کاهش اعتماد به گرنت ایران بی‌تاثیر نیست.
وی افزود: موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران به‌عنوان موسسه مجری، هم‌راستا با برنامه‌های حضور جمهوری اسلامی ایران در هفتادمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت باید راهکار‌های واریز پول به حساب ناشران را پیگیری و مهیا می‌کند. کانال واریز وجوه، موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران است.
فریدونی با اشاره به زمان نهایی واریز وجوه ناشران طرف قرار‌داد گرنت ادامه داد: به‌‌طور حتم این مبالغ تا آخر تابستان به حساب ناشران واریز خواهد شد.
دبیر طرح حمایت از ترجمه و انتشار کتاب ایرانی‌(گرنت) درباره کشور‌های متقاضی ترجمه کتاب‌های ایرانی گفت: کتاب‌ نویسندگان ایرانی بیشتر از ناشران کتاب‌های انگلیسی، فرانسه و آلمانی زبان منتشر می‌شود. تقاضا‌هایی نیز از ناشران کتاب‌های ترکی، کره‌ای، مالایی و عربی مانند تونس بررسی شده است.
فریدونی با اشاره به برنامه دبیرخانه طرح گرنت بیان کرد: با توجه به فرصت مغتنم نمایشگاه‌های بین‌المللی،‌ برای حضور در هفتادمین دوره نمایشگاه کتاب فرانکفورت برنامه‌ داریم. نماینده طرح گرنت در این نمایشگاه حضور دارد و ناشران علاقه‌مند می‌توانند در فضای اختصاصی گرنت با نماینده ایران گفت‌و‌گو کنند.
وی درباره بودجه گرنت برای دومین حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت افزود: بودجه از نظر ریالی برای حضور در نمایشگاه فرانکفورت تفاوتی نکرده و همان یک میلیارد تومان باقی خواهد ماند.