کاهش پنج درصدی بهای کاغذ در بازار

رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ در گفت وگو با ایبنا:

کاهش پنج درصدی بهای کاغذ در بازار

رییس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا از کاهش چهار تا پنج درصدی قیمت کاغذ چاپ و تحریر در بازار خبر داد و گفت: در روزهای اخیر به دنبال آرامش نسبی در بازار ارز و رونق کسب و کار در میان تجار و بنگاه‌های فروش کاغذ شاهد کاهش قیمت این کالا در بازار هستیم.

حسن میرباقری؛ رییس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، عنوان کرد: بازار کاغذ امروز در ثبات نسبی به سر می‌برد و نوساناتی که طی دو هفته گذشته در بازار وجود داشت به شکل قابل توجهی از بین رفته و شاهد آرامش در نرخ خرید و فروش کاغذ هستیم و امیدواریم این روند مستمر باشد.

وی افزود: نوسانات بازار کاغذ همانند دیگر کالاهای موجود در کشور حدود سه تا چهار درصد است که در روند فعالیت‌های بازار طبیعی و عادی است و با توجه به وضعیت نابسامانی که در هفته‌های اخیر شاهد آن بودیم، وضعیت نسبتا ثابت است.

میرباقری با بیان اینکه عموما هر سال پس از پایان تعطیلات شاهد افزایش قیمت هستیم، گفت: این نوسانات و افزایش قیمت‌ها تا زمان رونق بازار و اوج گرفتن سفارشات مشتریان ادامه دارد هر چند امسال وضعیت نرخ ارز و حاشیه‌های مرتبط با آن نیز برای کاغذ اثرگذار بود.

وی تاکید کرد: در این میان آنچه در بازار آشفتگی ایجاد کرده است و بیم آن می‌رود که در آینده نزدیک بر فعالیت جمعی از ناشران کتاب‌های کودک و دینی تاثیرگذار باشد، کمبود کاغذ گلاسه و عدم ترخیص آن‌ها در گمرک بندر شهید رجایی است.

میرباقری با اشاره به تبعات عدم ترخیص بار کاغذ گلاسه تجار از بندرعباس توضیح داد: جمع زیادی از ناشران در کتاب‌های خود از کاغذ گلاسه استفاده می‌کنند و نبود یا کمبود این کالا در بازار به ضرر آن‌ها می‌شود زیرا به دلیل کمبود قیمت‌ها بالا می‌رود و آن‌ها که سفارش چاپی دارند مجبور به خرید کاغذ به قیمت بالاتر می‌شوند و این موضوع موجب بهم ریخنگی بازار خواهد شد.

قیمت کاغذ در بازار
به گزارش ایبنا، اکنون هر بند کاغذ ۷۰ * ۱۰۰ اندونزی حدود ۱۱۸ هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شود در حالی که طی هفته‌های گذشته حدود ۱۲۲ هزار تومان بود و هر بند کاغذ ۶۹ * ۹۰ نیز حدود ۸۸ هزار تومان قیمت دارد.

هر بند کاغذ ۷۰* ۱۰۰ چینی نیز ۱۱۷ هزار تومان و هر بند کاغذ ۶۰* ۹۰ این کالا ۸۷ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است. همچنین مقوای گلاسه کیلویی