کتاب‌های داستان جایگزین «پیک‌ نوروزی» می‌شود.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه بررسی‌ها نشان داده پیک‌های نوروزی در تثبیت و تعمیق یادگیری چندان نقشی نداشتند از حذف پیک‌ نوروزی خبر داده است: داستان‌خوانی و داستان‌گویی جایگزین پیک‌های نوروزی می‌شود. همچنین ویژگی‌های کتاب مناسب را به استان‌ها ابلاغ خواهیم کرد تا از معرفی کتب نامناسب خودداری شود.

رضوان حکیم‌زاده در نشستی خبری با موضوع تکلیف نوروزی دانش‌آموزان ابتدایی گفت:
تقویت مهارت‌های خواندنی، شنیداری و گفتاری، ابراز وجود و پرورش قوه تفکر و خلاقیت و به رسمیت شناختن حق انتخاب دانش‌آموزان با هدایت و راهبری معلمان از جمله اهداف مدنظر این طرح و فعالیت است.

به گفته حکیم‌زاده روایت داستان‌گونه سفرهای نوروزی نیز در این دستورالعمل امکان پذیر است. کودکان می‌توانند داستان‌هایی را از پدرومادر و یا بزرگترها بشنوند و آن را بنویسند یا کتابی را بخوانند و خانواده آن را ضبط کند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش درباره چگونگی انتخاب کتب برای دانش‌آموزان گفت: در مرحله اول حق انتخاب را برای دانش‌آموزان به رسمیت می‌شناسیم اما با توجه به اینکه خانواده‌ها و مدارس نیز شریک اساسی طرح هستند می‌توانند در این زمینه کمک کنند. در دستورالعملی که به‌زودی ارسال می‌شود توصیه‌هایی برای معلمان برای انتخاب کتاب مناسب با رده سنی آمده است.