کتاب‌های پرفروش‌های خرداد و تیرماه ۹۷ کدامند؟/ شباهت آمار پرفروش‌های ایبنا به پرفروش‌های عیدانه کتاب

یبنا گزارش می‌دهد:

کتاب‌های پرفروش‌های خرداد و تیرماه ۹۷ کدامند؟/ شباهت آمار پرفروش‌های ایبنا به پرفروش‌های عیدانه کتاب

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۶
آمار پرفروش‌های ایبنا از خرداد و تیرماه سال ۹۷ نشان می‌دهد که به‌جز کتاب‌هایی که بعد از طرح عیدانه کتاب راهی بازار نشر شده‌اند، تقریبا نام تمامی کتاب‌های پرفروش ایبنا در فهرست پرفروش‌های عیدانه کتاب نیز دیده می‌شود.
کتاب‌های پرفروش‌های خرداد و تیرماه 97 کدامند؟/ شباهت آمار پرفروش‌های ایبنا به پرفروش‌های عیدانه کتاب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در هشتمین گزارش از سلسله گزارش‌های پرفروش‌های بازار کتاب به جمع‌بندی آمار هفت هفته گذشته پرداختیم چراکه، طبیعتا تک‌تک جامعه آماری‌های کوچک ما در کنار هم می‌تواند نتیجه معتبر‌تری را به مخاطب ارائه دهد.

ایبنا در هفت گزارش گذشته ۷۰ بار به سراغ کتابفروشی‌های سراسر کشور رفته است و از طرفی به کتابفروشی‌های مهم شهرهایی مانند تهران، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز،‌ کرمانشاه، بوشهر، بندرعباس، ساری، رشت، اراک، قم، اهواز، کاشان، قزوین و مشهد سر زده است که همه این‌ها بیانگر جامع بودن جامعه آماری این گزارش‌هاست.

در بخش کتاب‌های تالیفی بعد از «طریق بسمل شدن»، اثر محمود دولت‌آبادی، روزبه معین با کتاب «قهوه سرد آقای نویسنده» جدی‌ترین دنبال‌کننده دولت‌آبادی است و بعد از این دو رمان، کتاب‌های «رهش»، اثر رضا امیرخانی، «سمفونی مردگان»، اثر عباس معروفی، «پاییز فصل آخر سال است»، اثر نسیم مرعشی، «چشمهایش»، اثر بزرگ علوی، «آخرین رویای فروغ»، اثر سیامک گلشیری، «انگار خودم نیستم»، اثر یاسمن خلیلی‌فرد، «بعد از ابر»، اثر بابک زمانی، «راه طولانی بود از عشق حرف زدیم»، اثر رسول یونان، «چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم»، اثر زویا پیرزاد، «هرس»، اثر نسیم مرعشی، «ناتمامی»، اثر زهرا عبدی و «احتمالا گم شده‌ام» اثر سارا سالار در رتبه‌های قرار دارند.

شایان ذکر است که آمار پرفروش‌های ایرانی در هفت گزارش قبلی وجود داشته است و اسامی اعلام شده در بالا و فهرست پایین نتیجه جمع‌بندی هفت هفته گذشته است.

کتاب‌های پرفروش ایرانی
رتبه نام اثر نویسنده ناشر
۱ طریق بسمل شدن محمود دولت‌آبادی چشمه
۲ قهوه سرد آقای نویسنده روزبه معین نیماژ
۳ رهش رضا امیرخانی افق
۴ سمفونی مردگان عباس معروفی ققنوس
۴ پاییز فصل آخر سال است نسیم مرعشی چشمه
۵ چشمهایش بزرگ علوی نگاه
۶ آخرین رویای فروغ سیامک گلشیری چشمه
۷ انگار خودم نیستم یاسمن خلیلی‌فرد ققنوس
۸ بعد از ابر بابک زمانی ایجاز
۹ راه طولانی بود از عشق حرف زدیم رسول یونان نیماژ
۹ چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم زویا پیرزاد مرکز
۹ هرس نسیم مرعشی چشمه
۱۰ ناتمامی زهرا عبدی چشمه
۱۰ احتمالا گم شده‌ام سارا سالار چشمه

در بخش کتاب‌های خارجی نیز که در سه هفته پایانی به گزارش اضافه شد کتاب «ملت عشق» اثر الیف‌شافاک با ترجمه ارسلان فصیحی در رتبه نخست و بعد از آن کتاب «انسان خداگونه»، اثر یووال نوح هراری با ترجمه زهرا عالی در رتبه دوم قرار دارند و بعد از این دو، کتاب‌های «جزء از کل»، اثر استیو تولتز با ترجمه پیمان خاکسار، «انسان خردمند»، دیگر اثر یووال نوح هراری با ترجمه نیک گرگین، «هنر خوب زندگی کردن»، اثر رولف دوبلی با ترجمه عادل فردوسی‌پور و «مردی به نام اوه»، اثر فردیک بکمن با ترجمه فرناز تیمورازف در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

کتاب‌های پرفروش خارجی
رتبه نام اثر نویسنده مترجم ناشر
۱ ملت عشق الیف شافاک ارسلان فصیحی ققنوس
۲ انسان خداگونه یووال نوح هراری زهرا عالی نشر نو
۳ جزء از کل استیو تولتز پیمان خاکسار چشمه
۴ انسان خردمند یووال نوح هراری نیک گرگین نشر نو
۵ هنر خوب زندگی کردن رولف دوبلی عادل فردوسی‌پور چشمه
۵ مردی به نام اوه فردیک بکمن فرناز تیمورازف نون

فهرست پرفروش‌های شعر در چهار هفته نخست این گزارش بررسی شد اما از آنجایی که کتاب‌های شعر این روزها بازار بسیار ضعیفی دارند، تصمیم بر آن شد تا کتاب‌های تالیفی فارسی را کلا در یک جدول بررسی کنیم که تقریبا در ۳ هفته پایانی شاید نام یکی – دو کتاب در فهرست پرفروش‌ها قرار گرفت بنابراین جدول زیر را می‌توان نتیجه جمع‌بندی چهار هفته نخست گزارش گفت.

در بخش شعر کتاب «اسکارلت دهه شصت»، اثر سجاد افشاریان در رتبه نخست و «سیب هوس»، اثر امید صباغ‌نو در رتبه دوم قرار گرفت و بعد از آن مجموعه شعرهای «دلهره‌ی مدام گریختن»، اثر سابیر هاکا، «گریه‌های امپراتور»، اثر فاضل نظری و «اسمش همین است»، اثر علیرضا آذر در رتبه‌های بعدی قرار دارد.

کتاب‌های شعر پرفروش
رتبه نام کتاب شاعر نشر
۱ اسکارلت دهه شصت سجاد افشاریان چشمه
۲ سیب هوس امید صباغ‌نو نیماژ
۳ دلهره‌ی مدام گریختن سابیر هاکا چشمه
۴ گریه‌های امپراتور فاضل نظری سوره مهر
۵ اسمش همین است علیرضا آذر نیماژ

فهرست‌هایی که در بالا آمده جمع‌بندی کتاب‌هایی است که در هفت هفته گذشته در کتابفروش‌های گزارش آماری پرفروش بودند، بنابراین این امکان وجود دارد که کتابی در فهرست پرفروش‌ها قرار گرفته باشد که در هفت گزارش پرفروش نبوده اما در جمع‌بندی نهایی به لیست راه پیدا کرده باشد. کتاب «چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم»، اثر زویا پیرزاد یکی از این کتاب‌هاست.

مقایسه پرفروش‌ها هفتگی ایبنا با پرفروش‌های عیدانه کتاب
طرح عیدانه کتاب با شعار «کتاب عیدی دهیم» از ۲۲ اسفندماه ۹۶ در شهرستان‌ها و از ۲۵ اسفندماه در تهران آغاز به‌کار کرد و با مشارکت ۷۹۳ کتابفروشی تا ۱۵ فروردین‌ماه ۱۳۹۷ اجرا شد و بدون شک مقایسه پرفروش‌های ایبنا با پرفروش‌های این طرح می‌تواند ملاک خوبی برای سنجش صحت آمار پرفروش‌های ایبنا باشد.

با نگاهی به دو تصویر بالا می‌توان متوجه شد که از میان ۱۴ کتاب پرفروش بخش تالیفی که در رتبه یک تا ۱۰ قرار گرفتند هفت کتاب با فهرست پرفروش‌های عیدانه همخوانی دارد و از میان هفت کتاب باقی‌مانده «طریق بسمل شدن»، «بعد از ابر» و «راه طولانی بود از عشق حرف زدیم» کتاب‌هایی هستند که در نمایشگاه و بعد از طرح عیدانه در بازار عرضه شده‌اند و تنها ۴ کتاب از فهرست پرفروش‌های ایبنا که از بیش از ۵۰ کتابفروشی گرفته شده با آمار ۷۹۳ کتابفروشی عضو طرح خانه کتاب متفاوت است که بعد از گذشت ۴ ماه از طرح عیدانه طبیعی است که حداقل ماهی یک کتاب به فهرست پرفروش‌ها اضافه و یک کتاب کم شده باشد.

آمار پرفروش‌های بخش ترجمه نیز نشان می‌دهد که از میان شش کتاب اعلام شده از سوی ایبنا، سه کتاب در فهرست عیدانه قرار دارد و از میان سه کتاب باقی‌مانده دو کتاب بعد از طرح عیدانه در بازار عرضه شده‌اند و طبیعتا این دو اثر نمی‌توانستند در فهرست حضور داشته باشند.