کتاب‌های کمک‌درسی بُعد پرورشی را در دوره ابتدایی کمرنگ می‌کند

 

 

محمد ناصری در گفتگو با خبرنگار حوزه آموزش‌وپرورش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا گفت: سال گذشته وزیر آموزش و پروش به‌صورت صریح اعلام کرد که ورود کتاب‌های کمک‌درسی به مدارس ابتدایی ممنوع است.

مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی وزارت آموزش‌وپرورش از علت این تصمیم گفت: کتاب‌های کمک‌درسی چند مشکل در این مدارس ایجاد کرده است اول آنکه این کتاب‌ها در امر آموزش‌وپرورش اختلال و جو رقابت غیرمعقولی را در مدارس ایجاد کرده است.

وی با اشاره به اینکه در مدرسه علاوه بر بحث آموزش بحث نشاط و تفریح و بازی نیز مطرح است، ادامه داد: وجود این کتاب‌ها بخش پرورشی را تحت‌الشعاع قرار داده و سبب شده بخش پرورش در مدارس کمرنگ شود.

ناصری تصریح کرد:‌ به همین دلیل وزیر اعلام کرد در مدارس ابتدایی وجود کتاب‌های کمک‌درسی ممنوع است و این موضوع را در سیاست کلی آموزش‌وپرورش قراردادند

مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه با اعلام رسمی وزیر این موضوع را مرکز پژوهش‌ها در سایت رسمی اعلام کرد، ادامه داد: کتاب‌های کمک‌درسی دبستان را اصلاً نمی‌پذیریم به همین دلیل بحث مناسب یا نامناسب بودن آن‌ها اصلاً مورد بررسی قرار نمی‌گیرد.

ناصری با اشاره به اینکه این وضعیت در متوسطه اول و دوم متفاوت است ادامه داد: در متوسطه اول و دوم این فرایند ادامه دارد و کتاب‌های کمک‌درسی با رعایت چند فاکتور می‌توانند در مدارس توزیع شوند.

وی به بحث فاکتورهای موردنیاز برای مناسب بودن کتاب‌های کمک‌درسی در مدارس گفت: این کتاب‌ها باید مجوز استاندارد ما را کسب کرده باشند و مورد تأیید شورای دبیران مدارس نیز قرار بگیرند. به‌شرط آنکه این کتاب‌ها در مدارس تحمیل نشوند می‌توانند جواز حضور در مدارس را بگیرند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *