گزارش جلسات 2 تا 5 از جلسات هیئت مدیره انجمن ناشران آموزشی

 در تاريخ 94/8/27 هيئت مديره‌ دوره‌ قبل انجمن قبول زحمت فرمودند و جلسه‌ای مشترك با حضور اعضای هيئت مديره دوره‌ فعلی برگزار شد كه گزارشی از آن جلسه در زير آمده است:

آقای متولی (رئیس هیئت مدیره دوره‌ي قبل): تبریک به هیئت مدیره جدید می‌گویم و می‌دانیم که در این تشکل چقدر کار کردن سخت است چرا که بین ناشران رقابت وجود دارد. پارادوکسی وجود دارد: «کار خوب انجام دادن در انجمن و رقابتي كه بين اعضا در بازار وجود دارد.» این انتخابات یک انتخابات خاص بود و با انتخابات قبل فرق داشت و خوشبختانه ختم به خیر شد. من این هیئت مدیره را بهترین هیئت مدیره می‌دانم و کمک می‌کنم. انجمن در دوره‌ی ما درگیر روزمرگی بود و به نظرم مشکلات و ضعف‌ها بیش از این‌هاست. مثلاً کپی كردن کتاب‌ها یک موضوع جدی است. فردی برخورد کردن در این موارد هزینه بالایی دارد. بحث آموزش و پرورش یک موضوع جدی دیگر است . این کارها نیاز به همدلی دارد. مشكل ديگر اساسنامه و آئين‌نامه‌ها است كه نقاط ضعف زیادی دارد. امیدوارم هیات مدیره جدید، هم‌دلی بیش‌تری ایجاد کند.

آقای دهقانی(عضو هيات مديره‌ي دوره‌ي قبل): منم تبریک به دوستان می‌گویم و قدردانی باید کرد که در این موقع بحرانی وارد شدند .

آقای نصری (مديرمسئول دوره‌ي قبل) : به نظرم انجمن در وضعيت فعلي در نقطه‌ي عطف خوبی قرار دارد. آمدن دکتر سبطی در انجمن نقطه قوت است. آمدن آقای جهانگیری برای انجمن فوق العاده خواهد بود. به نظرم حتی اگر در اساسنامه جديد هم توافق کنیم که اعضای هیئت مدیره دو دوره بیشتر نباشند، باعث شناخت افراد جدید و آمدن نیروهای جدید می شود. ریشه‌یابی اینکه انجمن را چطور می‌توان به اهداف رساند، مهم‌تر از کار اجرایی است . اگر فضاهای دوستانه و سالم ایجاد شود من آمادگی هرکاری دارم . من در مورد کتاب‌های تقلبی حاضرم کمک کنم. می‌توانیم این کار را در انجمن انجام دهیم و حاضرم کمک کنم. این کار را انجام دادن، همبستگی می‌آورد. اگر بتوانیم سیستمی درست کنید و وحدت رویه ایجاد کنیم هم همبستگی می آورد و هم هزینه‌ها را کم می‌کند. اگر کار گروهی لازم است، من حاضرم کار کنم. ما در گذشته نتوانستیم در آموزش و پرورش به صورت منسجم به نتیجه خوبی برسیم. من خیلی خوش‌بین هستم. امیدوارم رقابت سالم انجام دهيم.

آقای قلم‌چی(عضو هيات مديره‌ي دوره‌ي قبل):

– نکته‌ای که در صنعت نشر وجود دارد این است که ذاتاً نیز انحصاری است. این تنوع میان ناشران آموزشی یک بخشی از آن طبیعت کار است و به همین دلیل همکاری بین ناشران  و وجود تشکل خوب است. من معتقدم که پست‌ها چرخشی باشد. چون تداوم در دست یک نفر مشکل ایجاد مي‌كند. به نظرم در انجمن ما نیز باید چنین شود. تاکید می‌کنم در پست‌های کلیدی مثل رئیس سالن ، رئیس تبلیغات ، رئیس نشست ها باید چرخشی باشد. اگر پست‌هایی وجود دارد که درآمدزا است یا رانتی ایجاد می‌کند به‌صورت روشن مطرح شود با درآمد مربوط به آن و کسانی که ذینفع هستند نباید این افراد درگیر شوند و دیگر اینکه شفاف سازی شود. این موضوع به پایداری سیستم کمک می‌کند. من هم خیلی امیدوارم با توجه به انتخاب آقای صادقیه و سبطی. و خوشحالم و امیدوارم به نتیجه برسد. هرچند که به روش انتخاب هیئت مدیره انتقاد داشتم ولی نتیجه انگارخوب شده است.

 

 

آقای رئیس‌نیا(عضو هيات مديره دوره‌ي قبل و دوره‌ي جديد):

در هیئت مدیره جدید کارها علمی‌تر شده‌اند و پروژه‌هایی  تعریف می‌شود. می‌خواهیم فعلاً فعالیت‌ها معلوم شود و سپس استراتژی‌ها انجام گیرد. متاسفانه دردوره‌های قبل بحث‌های خوب یک دفعه رها می شد. امیدواریم این اتفاق در هیئت مدیره جدید نيفتد. خواهشی از دوستان قدیم دارم: ما را رها نکنید. ما را از خودتان بدانید. ديگر اين كه در هیئت مدیره جدید اعضا خوشبختانه در همه‌ي جلسات حضور دارند.

آقای سبطی(عضو هيات مديره‌ي دوره‌ي جديد):

– درمورد انجمن فرهنگي ناشران، این ضرب المثل «بی‌مایه، فطیر است» صدق می‌کند. اسم فرهنگی باشد ولی کار فرهنگی نکنیم سودي ندارد. چرا در هفته‌ي کتاب، هفته‌ي فیزیک، هفته‌ي درختکاری و ….. انجمن تا كنون کاری نکرده است. هر چند اتفاق‌هایی خوب افتاد که بستری هست براي كارهاي آينده. اگر وزن کار فرهنگی را بالا ببریم، شبهه کمتر می‌شود و همدلی بیشتر می‌شود. خوشبختانه در این هیئت مدیره کارها دارد بين اعضا پخش می‌شود.

آقای قاسمی(بازرس دوره‌ي جديد):

با تشکر از هیات مدیره قبل. دو دوره قبل كه من عضو هيات مديره بودم، ما رفتیم پیش معاون فرهنگی وزیر ارشاد و جلوی ممیزی کردن كتاب‌هاي آموزشي را در وزارت ارشاد گرفتیم. الان سامان‌بخشی می‌گوید: «هر کتاب که نام آن کتاب در انتهای کتاب درسي است حق تبلیغ و حق ورود به مدرسه دارد.» از سال آینده این موضوع خیلی جدی‌تر خواهد شد. وجود کار گروهی در این مورد، بسیار مهم است. آنها که رانت دارند نباید خوشحال بشوند چرا که این موضوع دامنگیر آنها خواهد شد. پیشنهاد می‌کنم که در این ارتباط باید یک جلسه بزرگتر ( نه هیأت مدیره ) ایجاد کنیم و در ارتباط با پیشنهاد آقای تمنا (پیشنهاد تولید محتوای فرهنگی ) بحث کنیم و به نتیجه برسیم.

آقای دهقانی:

– ما موقعی که خارج از گودیم فکر می‌کنیم طور دیگری است ولی وقتی داخل گود باشیم می‌بینیم که مشکلات زیاد است و امیدواریم این مشکلات حل شود. به نظر من ما باید بتوانیم به سامان‌بخشی بگوییم که اگر کتاب غلط دارد، کتاب غلط را برداریم و نشان دهیم و مدارکی ارائه كنيم.

آقای تمنا(عضو هيات مديره و دبير دوره‌ي قبل و دوره‌ي فعلي):

نکته‌ای که من دارم این است که چرا در تمام دوره‌ها انجمن رو به ایجاد ساختاری نمی‌آورد که انجمن بتواند شخص‌مدار نباشد. من به شخصه تمام تلاشم را مي‌كنم كه در اين دوره بخش مهمي از ساختاري را كه بايد در انجمن ايجاد شود، ايجاد كنيم. در اين راه هم دوستان هيات مديره متفق‌القول هستند. ساختار ايجاد نكردن به ضرر همه‌ي ماست. بايد در اين راستا قدم‌هاي جدي برداريم  و اميدوارم تمام اعضاي هيات مديره‌هاي قبل نيز به ما در اين ارتباط كمك كنند.

آقای صادقیه (رئيس هيات مديره‌ي دوره‌ي فعلي):

ما همه معتقدیم که تلاش کنیم  مجموعه اعضای انجمن را فعال کنیم. برای این کار مهم است که ستون این جریان محکم باشد یعنی اعضای داخلی انجمن. به نظر می رسد در دوره‌ي قبل نيز اتفاق‌های خوبی افتاد، کارگروه‌ها شکل گرفت و امیدواریم که بتوانیم این مسیر را خوب ادامه دهیم. و تشکر از همه‌ي دوستان!

– در تاريخ فوق، بحث اهداي كتاب به استان سيستان و بلوچستان با محوريت شهر زابل در هيات مديره مطرح گرديد و با دوستان هيات مديره‌ي قبل نيز اين موضوع مطرح شد كه با موافقت برخي از اعضاي هيات مديره‌ي قبلي و موافقت تمام اعضاي هيات مديره‌ي فعلي اين امر روبه‌رو شد.

–  جناب صادقيه و جناب رئيس‌نيا، مستندات مربوط به نمايشگاه‌هاي قبلي را ارائه كردند كه بعد از جلسه نيز حضور داشتند و اين موضوع را به جمع‌بندي رساندند.